Sorulara Dön
3
Psikoloji & Psikiyatri

Neden iyi alışkanlıkları edinmek bu kadar zor?

Sigaraya başlandı mı devamı gelir ama erken kalkmaya başlandı mı üçüncü günde bundan vazgeçilir. Bunun sebebi nedir?

3
Teşekkür (1)
Hatırla (3)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Kötü alışkanlık iyi alışkanlık tabii ki göreceli. Verdiğin örnek üzerinden gidersek sigara içmek, fazla yemek yemek vs. türü alışkanlıklar vücudumuzun istediği lakin zararlı olduğunu bildiğimiz alışkanlıklar.

Erken uyuyup uyanmak, ders çalışmak vb. türü alışkanlıklar ise vücudumuzun istemediği ama faydalı olduğunu bildiğimiz alışkanlıklar.

İyi kötü alışkanlıkları bunlarla sınırlandırırsak doğal olarak vücudumuzun sevdiği istediği bir şeyi yapmaya, sevip istemediği şeyi yapmaktan daha yatkın olacağız. Burada zorluk-kolaylığı belirleyen vücudumuzun isteği. Tüm uyuşturucular bu yüzden bağımlılık yapıyor. Lakin bunun yanı sura su içmek, yürümek, insanlarla konuşmak türü işleri alışkanlıktan saymıyoruz. Hem vücudumuzun istediği, hem faydalı olarak kabul ettiğimiz hareketlerimizi alışkanlık olarak düşünürsek genellikle iyi şeyleri alışkanlık haline getiriyoruz.

Gene çoğunluğumuzun vücudumuza yara açmak, pamuk yemek gibi alışkanlıkları yok. Yani düşünebileceğimiz kötü şeylerin çoğunluğu alışkanlık olmuyor.

Buradan şu sonuç çıkıyor zararlı olduğunu bildiğimiz bir davranış alışkanlık olacaksa bu vücudumuzun istediği-sevdiği bir alışkanlık olacaktır. İyi olduğunu bildiğimiz bir davranışı, doğal bir şey değil de alışkanlık olarak kabul edeceksek; bu vücudumuzun istemediği bir alışkanlık olacaktır. Zorluk-kolaylığı da vücudumuzun neyi isteyip istemediği belirliyor.

Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Sigara,alkol, uyuşturucu, şekerli içecekler vs gibi yiyecek veya içecekler vücudumuzdaki dopamin ve seratonin değerleri üzerinde etkili olur. Bu şeylerin bağımlılık yaratması kolay vazgeçmesi ise bu yüzden zordur. Hangimiz mutlu olmayı bir alışkanlık edinmek istemeyiz ki veya hangimiz mutluluğumuzdan vazgeçebiliiz ki. Belli kimyasallar bunu beynimizdeki hormonları aktive ederek yapmayı başarır. Erken uyanmak, yürüyüşe çıkmak, sosyalleşmek bu ve benzeri aktiviteler de dopamin ve seratonin üzerinde etkili olur ancak makul düzeylerde etki yaratır. Bir şeyin bağımlılık yapması için olağan dışı bir miktarda bir fark yaratması gerekir.

141 görüntülenme
2
Teşekkür (4)
Paylaş
2

Buna tahmin yürüterek cevap vereceğim. Biz insanlara hep kötü olan şeyler tembihleniyor. Misal sigara içme akciğerlerin iflas eder gibi. Böyle söylendiği zaman sanki yaptığım yanlışın bir sonucu olacağını biliyorum ve buna katlanmayı seçiyorum gibi bir psikolojiye giriyoruz sanırım. Çünkü bilmediğimiz bir şey olsa sonucu, bu kadar durmayız üstünde. Çok az bir kesim dışındaki insanlar bilinmeyenden korkar bu yüzden bu söylemim. Ve iyi şeyleri böyle kolayca benimseyemememizin nedeni bence etrafta iyiyi ve sonuçlarının neler olabileceğini konuşan insanlar olmadığı için. Varsa da az olduğu içindir. Benim düşüncem bu yönde. Farklılık oluşturan insanlardan olabiliriz umarım.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın