Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
4

Neden insandan daha zeki, daha üstün bir varlık yaratmak yerine yapay seçilimi insanlığa uygulayıp insanları "yapay zekaya" dönüştürmüyoruz?

Bizden çok daha zeki bir makineye ayak uyduramayız, bizi kayırmak yerine(bize yer olmayan) kendi ilkeleri ve amaçları olacaktır. İnsanları yapay zekayla bir bütün haline getirmeye çalışmayla veya yapay zekayla paralel insanlığı da daha zeki bir yapay evrime yönlendirmeyle ancak yapay zekayı insanlık için kullanabiliriz.
901 görüntülenme
Neden insandan daha zeki, daha üstün bir varlık yaratmak yerine yapay seçilimi insanlığa uygulayıp insanları "yapay zekaya" dönüştürmüyoruz?
Neden insandan daha zeki, daha üstün bir varlık yaratmak yerine yapay seçilimi insanlığa uygulayıp insanları "yapay zekaya" dönüştürmüyoruz?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Mücahid Köse
Mücahid Köse
124K UP
Belirtilen makalenin yazarıyım

Öncelikle sorunuzda belirtmiş olduğunuz yanlış anlaşılabilecek bir ifadeye açıklık getireyim. Yapay genel zeka üzerine çalışan bilim insanlarının asıl gayesi, insandan çok daha zeki olan ve her açıdan üstün bir varlık yaratmak değil. Asıl gaye; genel bilişsel becerilere sahip, en az insan kadar akıllı olan bir yapay zekanın bilgisayar kullanılarak dijital bir ortamda programlanması ya da simüle edilmesidir.

Bu yapıldıktan sonra ortaya çıkan düşük yapay genel zekanın, kendi zekasını yine kendisi arttırarak insanlardan daha üstün hale geleceği düşünülüyor. Yani aslında insandan çok daha üstün bir varlık yaratılmıyor veya böyle bir amaç da güdülmüyor. İnsan zekası düzeyindeki düşük yapay genel zeka, herhangi bir insan yardımı ve müdahalesi olmaksızın, tamamen kendi kendine az bir zamanla insana göre çok daha üstün bir hale gelecek ve böylece güçlü yapay genel zeka/yapay süper zeka ortaya çıkmış olacak.

Tüm Reklamları Kapat

Peki yaratılacak bu düşük yapay genel zeka, nasıl kısa bir sürede insana üstün bir hale gelebilecek? Dijital ortamda var olan silikon bazlı bir zeka için biyolojik zekada görülen kısıtlar söz konusu olmayacak. Genel bilişsel yeteneklere sahip bir yapay zeka, en az dünyadaki en iyi insan yazılımcılar kadar ve hatta çok daha iyi bir şekilde sıfırdan algoritmalar yazabilecek ve aynı şekilde zekasını oluşturan kendi algoritmalarını da düzenleyebilecek, değiştirebilecek, güncelleyebilecek ve hatta baştan yazabilecek. İnsanlar için daha çok zaman gerektiren hesaplamaları, doğası gereği bilgisayarların zaman ölçeğinde çok kısa sürelerde yapabilecek. Böylece zekasını, fiziksel bir sınıra ulaşana kadar (eğer herhangi bir sınır varsa) yükseltebilecek ve bir sınır olsun ya da olmasın, kısa bir sürede insandan çok daha zeki bir varlık ortaya çıkmış olacak.

Bunlarla birlikte, "yapay seçilimi insanlara uygulama" kastınızdan anladığım kadarıyla böyle bir evrim sürecini insanlara yapay olarak uygulaması çok zor olacaktır. Uygulanabilse bile muhtemelen çok uzun süreler gerektirecektir.

Bunun dışında sizin de sorunuzun detayında belirttiğiniz üzere bizden çok daha zeki bir makineye ayak uyduramayabiliriz, bu makinenin bize yer olmayan ilke ve amaçları olabilir. Bunun için muhtemelen birkaç on yıl uzaklıkta olan[1] yapay genel zekadan kaçınmaya çalışmak yerine veya yapay bir evrim uygulamak gibi daha meşakkatli bir yöntem izlemektense, bu teknolojiye ulaşmadan önce zayıf yapay zeka gibi dijital teknolojileri bir şekilde beynimize entegre ederek zekamızı güçlendirebiliriz. Yazıda da belirttiğim gibi bilgisayar bilimcisi Louis Rosenberg, bu konuda şunları söylüyor:

...Ne yapabiliriz? Kişisel olarak, bilinçli bir yapay zekanın ortaya çıkmasını durdurabileceğimizden şüpheliyim. Biz insanlar, tehlikeli teknolojileri frenleyemiyoruz. Niyetimiz iyi olmadığından değil; kendilerini açıkça gösterene dek yaratımlarımızın tehlikelerini nadiren kavrayabiliyoruz, söz konusu noktaya ulaşıldığında ise artık çok geçtir. Bu, kaderimize mahkum olduğumuz anlamına mı geliyor? Uzun zamandır öyle olduğumuzu sandım... Ama şimdi, kendimizi daha akıllı, çok daha akıllı ve hızlı yaparsak insanlığın hayatta kalabileceğine inanıyorum. Makinelerin bir adım önünde kalarak...
148 görüntülenme

Kaynaklar

  1. M. Köse. 995 Yapay Zeka Uzmanıyla Yapılan Çalışmaya Göre, Tekilliğe (Yapay Genel Zekaya) 2060 Yılından Önce Ulaşmamız Çok Olası!. (4 Ekim 2020). Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  2. M. Köse. Yaklaşan Devrim: Yapay Genel Zeka Nedir? Teknolojik Tekillik, Geleceğimiz Için Neden Kritik Öneme Sahiptir?. (4 Mart 2022). Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close