Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Muhabbet kuşumu alalı sadece 2 gün oldu. Uyuma şekli çok ilginç geldi. Kafesin yan duvarına gagasından kendini asarak uyuyor. Bu normal mi?

Uyuma şekli çok ilginç geldi. Kafesin yan duvarına gagasından kendini asarak uyuyor. Bu normal mi değil mi bilmiyorum. Bu arada kuş yavru. Daha önce hiç kafesinden çıkmamış. Uçarken başta kendini duvarlara çarpıyordu. Şimdi bu durum biraz düzeldi. Yavru kuşların kendini öldürebilecek lerini okumuştum. Endişelendim. Bu yüzden size yazıyorum.
890 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
58K UP
Muhabbet kuşu sevdalısı

Muhabbet kuşları genellikle kendini güvensiz hissettiğinde kafes tellerini gagasıyla tutup uyur. Zamanla tüneğe geçip uyuyacaktır. Bazı muhabbet kuşları huy edinebiliyor ama büyüsede tellere gagayı takıp uyumayı.

Eve yeni geldiği için hemen salmayın. 1-2 hafta ortamı tanısın, alışsın, her şeyden öte stresi bir gitsin.

Tüm Reklamları Kapat

Elinize alıştırmak için kafesin içine elinize yavaşça sokup yem ikram edebilirsiniz. Akşam yatmadan önce yemliği çekin. Sabah siz de güneşin doğuşuyla kalkın ve avucunuzda yem ile kafese elinizi sokup bekleyin. Yemi görünce biraz mırın kırın etsede avucunuzdan ilk başlarda ürkek olarak da olsa yem yiyecektir. Ama dediğim gibi bunu sabah yapın. Hayvancağızı açlıkla sınamayın günahtır. Bunu 1 hafta falan her gün yapın. Kafes içinde elinizden yem yemeye iyice alışınca işaret parmağınızı kuşun ayaklarının önüne götürün. İşaret parmağınıza çıkmazsa ayaklarına dokunup ve hafifçe itip parmağınıza çıkmasını sağlayın. Parmağınızı tünek gibi kullanabildiğini farkettiği anda bunu artık otomatik yapacaktır. Parmağınıza çıkınca yemle ödüllendirebilirsiniz.

Kuşu asla avcunuzla tutmaya çalışmayın, ona saygı duyun size iyice alışana kadar. Siz alışkın olsa bile avuçlanmayı asla sevmeyebilir. Karakterine bağlı. Bazıları bunu hiç umursamazken bazıları nefret eder.

Tüm Reklamları Kapat

Elinize ve parmağınıza alıştıktan sonra parmağınızla, gagasını, kanatlarını, tırnaklarını hafifçe sevebilirsiniz. Huysuzluk yapmadığında yemle ödüllendirirseniz bu hareketleriniz onda hep olumlu duygular oluşturacaktır. Buna pekiştirme denir. Ama özellikle sizin dokunmanıza iyice alışana kadar asla kafasına ve sırtına dokunmayın. Çünkü bunu tehdit olarak algılar el ve parmağa alışık olmadığı için.

El ve parmağa alıştıktan sonra parmağınızda dışarı çıkarabilirsiniz. Parmağınızda durursa ne ala. Hemen yem ile ödüllendirin. Ama genelde hemen sağa sola uçarlar. Parmak eğitimi verdiğiniz için onu korkutmadan parmağınıza çıkmaya kolay ikna edersiniz.

Beslenme konusunda ise haftada bir defa yumurta maması muhakkak yapın. Beslenme konusu çok geniş olduğu için burda anlatamayacağım. İnternette yumurta maması konusunu araştırın.

Tüneklerini tahta seçin. Plastik zararlıdır. Ayna varsa kaldırın. Aynadaki görüntüsünü başka kuş sanıp karşılık bulamayınca deoresyona girebiliyor. Kafesi mümkün olduğu kadar geniş alın. Eğer büyük kafes imkanınız yoksa ya bol bol salın ya da kafes hep açık olsun.

Kuşlar yaza girerken ve kışa girerken tüy değiştirir. Bu onlar için kıyafet değiştirmek gibidir ve ortalama 2 hafta sürer. Bu süre zarfında keyifsiz olurlar. Yine burda anlatmak uzun olacağı için internette tüye giren muhabbet kuşu bakımı diye aratın bilgi alın.

Sizin kuşunuzda olmaz ama yaşlı kuşlar ve bağışıklığı düşen bazı kuşlarda tüy değiştirememe sorunu olur. Alttan gelen tüy eski tüyü itemez. Bu da enfeksiyon kapmaya ve ölümlere neden olur. 2 haftadan uzun süren tüy değiştirememe durumunda tüy tımarı yapılır. Nasıl yapılacağını internetten öğrenin.

Muhabbet kuşlarımızın yemlerinin saklanması da zaman zaman sorun olabiliyor. Özellikle yazın kurtlanabiliyor. Bu da parazitlenme ve yine ölüme varan bağışıklık düşmesine neden olabiliyor. Bunu engellemek için yemliklerinizin tozunu alın hep. Yemlik dibinde toz birikmesine izin vermeyin. Hatta akıllı yemlik kullanırsanız hem sizin için pratik olur hem de toz birikmez. Ayrıca yemlik kabuk dolmayacağı için biten yemi henen görürsünüz. Maalesef bazen içi kabuk dolu yemliklerde yem var zannedilerek kuşun ölümüne neden olabiliyor acemi bakıcılar.

Kuşlarımızın mental sağlığı da önemlidir. Ona bir oyun alanı yapmalısınız. Hazır satılan gereksiz pahalıdır kendiniz yapabilirsiniz. Bir kafeste sadece yem ve su verilen kuşa iki şey olur. Şişmanlar ve mutsuz bir kuş olur. Çünkü dışarı da çıkamayan kuş can sıkıntısından kendini yeme vurur. Bu yüzden kafeste kapalı olduğu dönemde bile kemirebileceği tahta parçaları, mürekkepsiz kağıtlar, zilli oyuncaklar gibi uğraşlar değiştire değiştire kullanılmalı sürekli.

Tüm Reklamları Kapat

Bir T tünek edinin veya kendiniz yapın. Bu sayede oda değiştirdiğinizde kuşunuz sağa sola veya yükseklere kaçmaz. Odalarda konmasını istediğiniz noktalarla kuşunuzu tanıştırın. Yoksa hep korkup yüksek ve ulaşması zor yerlere kaçaçaktır. T tünek bu noktada çok işe yarar. Yükseğe alışmadan onu T tüneğe alıştırırsanız yükseklere kaçmaya gerek duymaz. T tünek ona daha cazip gelir.

Yine de ne yaparsanız yapın erkek ise 9 aylık olduğunda dişi ise 1.5 yaşına girdiğinde ona eşi yoksa eş alın. Evet eşi olunca sizinle ilgilenmeyebilir, evet eşi olunca konuşmayı kesebilir. Ama ona kendi cinsini vermemek zulümden öte birşey değildir. O bir süs değil bir canlı bunu unutmayın.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close