Sorulara Dön
1
Bilgisayar & Yazılım

Modemi yeniden başlatmak internet hızı için sağlıklı mı gerçekten?

1
436 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba, bu soru benimde uzun zamdnır aklıma takılmıştı. Açıkçası, modeme reset attıktan sonra benimde hissettiğim ölçüde modemde hızlanma oluyordu. Bu durumun sadece otomatik frekans kanalı ataması ile ilgili olduğunu biliyordum yani modem yeniden başlatılınca size bant aralığınıza göre frekans kanalı veriyor, bunu da rastgele yapıyor. Bu frekans aralığında komşularınızın modemleri de yayın yapıyorsa frekanslar birbirine giriyor ve kalite, hız düşüyor. Fakat frekans kanalı az kullanılan bir kanal ise internet hızınız artıyor. Kısacası frekans kanalı aşağıda değindiğim gibi hız artışında oldukça etkili. Fakat, Superonline müşteri hizmetlerini (0850 222 0 222) aradım sordum. Müşteri hizmetleri yetkilileri belirli bir temel eğitimden geçiyorlar, teknik detayların olmadığı bu eğitim ile en temel işlemleri ve mantıklarını öğreniyorlar. Müşteri yetkilisine direk sorumu sordum ve vereceği bilginin ciddi bir içerik hakkında temel alınacağını söyledim. Öğrendiğim şekilde, modeme reset atıldığında yeni bir IP adresi ataması yapılıyor. Bu adreslerin olduğu bir havuz (onların deyimi ile port) bulunmakta. Bu havuz ne kadar boş ise sinyal kalitesi o kadar sağlıklı oluyor ve net hızlanıyor, bu havuz ne kadar dolu olursa sinyal kalitesi düşüyor. Bazı elektronik aygıtlar uzun süre aynı durumda kullanıldığı zaman performans kaybı yaşayabiliyor, modem de ise bu durum hissedilecek/hissedilmeyecek kadar olabileceği unutulmamalı.

Internet hızına ise şehir efsaneleri bir yana etken eden bir kaç temel faktör var.

Kablolu ise, kablonun olabilecek en kısa şekilde kullanılması gerekir, 3 metre yerine 1.5 metre kullanmak gibi. İşyeri vb gibi yerlerde sayısı fazla kablolar üst üste binebiliyor. Her ne kadar kabloların yapıları elektronik etkilenmeye dayanıklı yapılsa da yinede etkileşim olabiliyor. Bu etkileşim ise veri aktramında kayıplara sebep olabiliyor. Kısacası kablonuzun yanında olabildiğince az kablo olması en idealidir.

Kablosuz ise, bant aralığını doğru seçmelisiniz. Modeme ya da kablosuz interneti aldığınız cihaza yakınsanız 2.4GHz tavsiye ediliyor. Fakat farklı odalar için 5GHz tavsiye ediliyor. Modeminizin yayın yapacağı bant aralığını modem arayüzünden seçebilirsiniz. 5GHz, 2.4GHz'e göre yeni bir teknoloji fakat neredeyse yeni çıkan tüm modemler 5GHz desteklediği için çevrenizde muhtemelen herkes bu bandı kullanıyor. Dolayısı ile çevrenizde muazzam bir sinyal karmaşasında hız ve veri kaybı oluyor bu yüzden eski fakat az kullanılan 2.4GHz kullanımı hissedilebilir hız kazanımı sağlayabilir. Bir diğer hız artımını sağlayacak şey ise frekansın yayın yaptığı kanalın doğru seçilmesi. Frekans salınımı yapılan kanal da tıpkı bant genişliği gibidir. En çok kullanılan kanalı seçmeyin. Hangi kanalı kullandığınız, hangi kanalın ne kadar yoğunluğu var gibi soruları ister 5GHz ister 2.4GHz için çeşitli programları kullanabilirsiniz.

Hız düşümünün en tehlikeli sebeplerinden birisi ise ağ parolanızın hacklenmesi ve ağınızı sömüren bir ziyaretçiniz vardır. Bunu da modeminizin arayüzünden ya da çeşitli programlar ile MAC adresine kadar öğrenebilirsiniz.

Son olarka ise modem ile aranıza olabildiğince eşya koymamak, internetin kalitesi için en idealidir. Özellikle buzdolabı gibi elektronik aygıtlar sinyallerde bozulmaya sebep olur.

428 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et