Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Arşibalala Aşbara
Üye
0

Milli Eğitim müfredatı yani okullarda öğrencilere öğretilen bilgilerin doğruluk payı nedir?

Türkiye'deki okullarda öğrencilere verilen fizik, tarih, matematik, felsefe gibi dersleri kesin bir dille kabul etmeli miyiz?
537 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Zengin
Ali Zengin
126K UP
Öğrenci-Okur-Skeptik

Sadece okuldaki bilgiler değil. Tüm bilgilere karşı şüphe duymalıyız. Bu bilgileri, belirli filtrelerden geçirmeliyiz. Bu filtreleri, bilginin önemine göre daha iyi seçmek gerekir kimi zaman.

Örneğin birinin sağlığı söz konusuysa çok daha şüpheci bakmalıyız duruma. Kararlarımızı daha emin verebilmek için kesinlikle bu gerekli.

Tüm Reklamları Kapat

Özellikle de günümüzde yaygınlaşan "internet doktorculuğu"ndan olabildiğince uzaklaşmalıyız mesela. İşin uzmanına (doktora) danışmalıyız. Hatta kimi zaman danıştığımız bu uzmanı bile sorgulamalı, araştırmalıyız.

Hele hele yanlış bilginin virüslerden daha hızlı bulaştığı bu zamanlarda...

Tüm Reklamları Kapat

Diğer yandan bahsettiğiniz durum için konuşacak olursak. Benim gözlemlediğim kadarıyla Milli Eğitimin yayınladığı müfredat bilimsellikten çok "her şeyi bilme" üstüne kurulu. Birçok ders ve birçok konu var. Durum böyle olunca bazı durumlarda -hatta birçok durumda- ezbere başvuruluyor. Zaten bunu çoğu yerde duymuşsunuzdur. Belli bir müfredat var ve bu müfredat çerçevesinde bir şeyler öğretilmeye çalışılıyor. Neden? Çünkü sınavda "bu yerden" çıkacak. Bilmek istediğimizden değil yani, sınav uğruna öğreniyoruz her şeyi. Öğrenci merak ettiğinden değil, gireceğimiz TYT, AYT sınavları merak ediyor bu yüzden.

Anlayacağınız TYT, AYT sınavları bizim yerimize merak ediyor. Onların merak etmediği yerleri doğal olarak öğrenmiyoruz, bize öğretilmiyor. Neden? Çünkü çıkmayacak. Ne gerek var boş, beleş (!) bilgilere.

Evrim çıkacak mı sınavda? Yok. "Ee, ne öğreniyoruz o zaman, bize ne evrimden?" dedirtiyor bu sistem.

Kabaca mantık bu şekilde işliyor...

Buna karşı mükemmel çözüm yöntemlerimin olduğunu iddia etmiyorum. Bir eğitim uzmanı değilim. Fakat ortada bir sorun olmadığını söylemek de mümkün değil açıkçası. Yolunda gitmeyen bir şeyler var. Ve bunu herkes görüyor.

Belki müfredatta sadece önemli konulara yer verilse böyle olmayacak. Böylelikle sadeleşmeye gidilebilir. Kalan konular ise öğrencilere daha detaylı gösterilir. Detay olarak bahsettiğim şey, şu anki güncel (modern) bilgilerin öğretilmesi. Böylelikle az ama öz/gerçek öğretilmiş olunur. Tabii burada önemli konuları seçmekte önemli. Örneğin biyoloji dersinde evrim konusunun müfredatta yer almadığı bir sadeleşmeye gidilse, sadeleşmenin ne önemi kalır? Yani demek istediğim çok detaylı, çok geniş bir konu bu. Üstünde çok fazla düşünülmesi gerekilen, tartışılması gerekilen bir konu. Ben sadece bir öğrenci olarak fikirlerimi yazıyorum. Bunu ele alması gereken kişiler tabii ki de eğitim uzmanları.

Örneğin bu platformda daha önceden şöyle bir soru sorulmuştu:

Ranvier boğum sayısı impuls iletim hızına etki eder mi?

Tüm Reklamları Kapat

Bu soruyu okuldaki biyoloji müfredatına göre cevaplarsanız cevap başka, şu anki modern bilgilere göre cevaplarsanız cevap başka.

Kısaca sorgulamalı, araştırmalı, şüpheci davranmamız gerekiyor. Özellikle de böyle bir sistemde.

165 görüntülenme
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close