Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Metodik naturalizim nedir?

3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Kısa cevap: Metodolojik natüralizm empirik bilimsel yönteme popüler külterde verilen isimdir.

"Metodolojik natüralizm bilimin nasıl yapıldığına dair gerçekliği asla yansıtmamış hayal ürünü bir kavramdır."

Üstteki cümle natüralizm konuşmacılığı ile bilinen Kozmolog Sean M. Carroll-a aittir. “The Big Picture” adlı kitabında bu hakkında yazar, bilimsel yöntemin metodolojik natüralizm değil metodolojik empirizm olduğunu vurgular.

Metodolojik natüralizm ne değildir:

Metodolojik natüralizm bir inanç veya bir doktrin değildir. Metodolojik natüralizm aslında bilimsel yöntem de değildir her ne kadar popüler kültürde öyle bilinse de.

Bilim metodolojik natüralizme değil de bilginin sadece düşünce (ya da saf akıl, sezgi) ile elde edilemeyeceği, bilginin dış dünyayı tecrübe etmemiz ile elde edilebileceği görüşü olan empirizme tabidir. Bilim felsefesine bakarak bunları görebilirsiniz. Bilimdeki talep önermelerin veya genellemerin natüralist olması değil empirist olmasıdır.

Bunu şöyle anlayabilirsiniz: Termodinamiğin 2.yasasına sokak dilinde birçok insan entropi yasası der - entropi yasa değil ama "entropi termodinamiğin 2.yasasıdır" gibi bir algı baya meşhur oldu. Metodolojik natüralizm de onun gibidir, empirist yönteme verilen yaygın isim.

Bilimin natüralist değil empirist olduğunu en kolay şu örnekle anlayabilirsiniz: Astroloji doğaüstü bir iddia veya öğreti değildir, yani natüralizm çerçevesi dışında değildir ama bilim gene de astrolojiye yer vermez. Niye? Çünkü o empirik değildir.

Metodolojik natüralizm nedir:

Metodolojik natüralizm nedir? Metodolojik natüralizm ismi bilimin empirist yöntemine popüler kültürde verilen isimdir. "Metodolojik natüralizm" denilince yaratılışçılar şöyle lanse ediyorlar:

"Bilim insanları ontolojik/metafiziksel natüralizm'i alıyorlar, ona tabi olarak bilim yapıyorlar, metafiziksel natüralizmin izin vermediği alana girmiyorlar ama metafiziksel natüralizmle alakasızmış gibi adına metodolojik natüralizm diyorlar."

Metodolojik natüralizm terimi oldukça yeni bir kavramdır, bilim felsefesinde buna en fazla "modern bilime eleştiriler" bölümünde denk gelebilirsiniz, o da yaratılışçıların bilimi natüralist olmakla suçladığı eleştirilerdir. Peki, o halde neden metodolojik natüralizm denir? Bu kavram nereden gelmiştir?

Metodolojik kavramı 1970-ler 80-lerde (belki de ondan da önce) bile bazıları tarafından kullanılmış olsa da literatüre 1990-larda girdi. ABD-de Darwinist evrim teorisine alternatif olarak, evrimi kabul eden ama evrimin bir [doğaüstü] kordinatör yönetiminde gerçekleştiğini öne süren Akıllı Tasarım (Intelligent design) hareketi dava açtı müfredata, bu dava sonucunda popülerleşti bu ad. Dava şöyleydi: "Darwinist evrim teorisinin öğretildiği okullarda aynı şekilde Akıllı Tasarım da öğretilmelidir!" Bu davada yaratılışçılar bilimi materyalist - natüralist olmakla suçladılar, sadece materyal olgularla ilgilenmekle ve natüralizmden taraf olmakla suçladılar.

Dava gidişatında hakim bilirkişi raporu istedi, bilirkişi de natüralizmin bilim için yöntemsel zemin olduğunu beyan etti. Dava reddedildi ama metodolojik natüralizm adı hiç olmadığı kadar popülerlik kazandı.

Aynı dönemde bazı yazarlar metafiziksel natüralizme inansan da inanmasan da natüralizmin bilimsel yöntemin çekirdeği olduğunu da dile getirdiler.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Merhaba Ockham'ın Usturası,

Natüralizmin iki niteliğinden söz edilebilir; (1) metafizik ya da ontolojik natüralizm, (2) metodolojik natüralizm.

  1. Ontolojik natüralizm, tüm varlığın doğadan ibaret olduğu tezidir. Ona göre doğaüstü bir şey var değildir. Doğa bilimleri bize sadece doğru resmi vermezler, tek doğru resmi verirler. Bunların yanı sıra, a priori bilgiden söz edilemez zira bilgi için fiziksel etkileşim mecburidir.
  2. Metodolojik versiyon için biraz daha karmaşık diyebiliriz zira öne sürdüğü şeyi iki farklı şekilde anlayanlar olmuş. Natüralizmin bu çeşidine göre bilim yapan kişi doğa üstünü yok varsaymalı, araştırmasını her şey doğadan ibaretmiş gibi sürdürmelidir. Metodolojik natüralizm içindeki yaklaşım farkını da şöyle özetlemek mümkün: Birinci yaklaşıma göre bu tez bilim olan ile bilim olmayanı ayırmaktadır ve dolayısıyla doğaüstünü yok saymaz, sadece bilimin dışında tutar. İkinci yaklaşım ise bu tezin öne sürdüğü şeyin bilimsel olmayan tüm bilgi türlerinin varlığını reddeder. Yani ikinci yaklaşım daha büyük bir iddiaya sahiptir. Birinci iddiaya sahip biri bilim insanının doğaüstü inançlarını laboratuvarda askıya almasını salık verirken ikinci iddiaya sahip biri, bilim insanlarının doğaüstüne inanmadan bilim yapması gerektiğini söyleyecektir. Dolayısıyla buradan da şu sonuca varmak mümkün: metodolojik natüralizm ontolojik natüralizmi zorunlu kılar. Ama unutmamak lazım ki bilim tarihi inançlı pek çok dev ile dolu.
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Natüralizme göre 'olgular fizik yasalarının olağan işleyişi içerisinde açıklanmalıdır'. Materyalizme göre ise 'madde (enerji vs.) dışında bir şey yoktur'

. Metodik natüralizme göre materyalizmin 'madde dışında hiç bir şey yoktur' savı geçerli değildir, natüralizm o kadar ileri gitmez. Burada bilimsel düşünüşün materyalizmle alakası olmadığını ve hatta metodik natüralizmin dahi bilimde uygulandığı şeklinin biyolojik ve tarihsel disiplinler arasında çelişkilere sebep olduğunu da hatırlatmak gerek.

Sıkılmamanız için uzun tartışmalardan sadece bu kısmı aldım isterseniz devamını da okuyabilirsiniz bu anlamanıza daha fazla yardım eder :

https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/19081-naturalizm-ve-materyalizm/

107 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçek olmayana inanmak cahilin doğal eğilimidir. Bu eğilimi yenmek için sadece gerçeği yeterince ortaya koymak yetmez, sahte olanın ifşası ve çürütülmesi de önemlidir.”
H. L. Mencken