Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Merhabalar, bizim primatlar ile akrabalığımız var ise neden kromozom sayılarımız aynı değil?

2
Anonim 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Aslında cevabı çok basit mutasyon. Robertsonian translocation mutation adı verilen mutasyona uğrayan kromozomlarımız 48 kromozomdan 46 kromozoma inmişitir. Burada şunu düşünebiliriz bu mutasyonun yaygınlığını . 1000 insanın 1 bu mutasyon görülmektedir hatta bu mutasyonun en yaygın öreneği kelebeklerdir.Philaetrhia kalebeliğinin kromozom sayısı 12 ile 88 arasında farklılık göstermektedir. Doğada örenği çok fazla olduğu için insalarda da aynı şeyin olduğunu düşünüyoruz. bir de 2.kromozom. normalde her kromozomda iki telomer ve bir sentromer bulunmaktadır ve telomerler uçlarda bulunurken sentromerler ortada bulunur fakat 2.kromomuzda ise kromozm ortasında telomerleri görürüz ve bunun sebebini ise mutasyon sonucu primat atalarımızın iki kromozmunun kaynaşaması sonucu tek kromozom olmuştur.Peki oluştu fakat her şeye rağmen 48 kromozomdan 46 kromozumlu bir popilasyona gitmenin zorlukları oldukça fazla fakat olabiliyor ve bununla ilgili olasıklar var şimdi onlara bakalım

  1. 48 ile 46 kromozomlu bireylerin çiftleşmesi: sonuç olarak 47 kr. bireyler oluşacaktır
  2. 48 ile 47 kromozomlu bireylerin çifteşmesi: sonuç 47 kr. bireyler olacaktır fakat bu bireyler de kısır olacaktır. bu yüzden de 47 ile 47 yi çifleştirisek ne olur ona bakıyoruz.
  3. 47 ile 47 kromozomlu bireylerin çiftleşmesi: olasılık olarak %3'ü hayatta kalır.
  4. 46 ile 46 kromozomlu bireylerin çiftleşmesi: 1000 1 olarak görülen bu mutasyon sonucu olarak oluşan iki bireyin çifleşmesi sonucu 46 kr. bireylerin olması ve bu bireylerin kendi popilasyonlarını oluşturması.

( https://evrimagaci.org/48-kromozomlu-atalardan-46-kromozomlu-insan-nasil-evrimlesti-148 burda tek tek açıklamış olasılıları)

552 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Https://Www.wikizeroo.org/Index.php?Q=Ahr0Chm6Ly9Lbi53Awtpcgvkaweub3Jnl3Dpa2Kvum9Izxj0C29Uawfux3Ryyw5Zbg9Jyxrpb24. (25 Aralık 2019). Alındığı Tarih: 25 Aralık 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Https://Www.healthline.com/Health/Robertsonian-Translocation. (25 Aralık 2019). Alındığı Tarih: 25 Aralık 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Https://Genetics.thetech.org/Ask-A-Geneticist/48-46. (25 Aralık 2019). Alındığı Tarih: 25 Aralık 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Https://Science.sciencemag.org/Content/309/5734/613. (25 Aralık 2019). Alındığı Tarih: 25 Aralık 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Down sendromlu bireylerle de kromozom sayımızın farklı olduğunu eklemekte fayda var. O halde onlarla da akrabalığımız olmaması gerekirdi bu bakış açısına göre. Bu durum olayı daha berrak görmeye yardımcı olur sanırım.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın