Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ufuk Derin
Ufuk Derin Üye
3

Materyalist evrimci biri, evrensel bir ahlak yasası olduğunu savunabilir mi?

Bildiğiniz gibi evrim, çevresel koşullara göre değişen bir yapıya sahip. Buna bağlı olarak evrimleşen ahlakımız da değişen olmaz mı? Materyalist evrimci birinin evrensel ahlak yasasını savunmasının bir yolu var mıdır, savunabilirse nasıl?
263 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Utku Derin
Utku Derin Okur

Burada materyalist bakış açısı ile dindar bakış açısına bakmanın aslında yine materyalist bir bakış açısı olduğunu unutmamak gerek. Örneğin dindar kişilere göre ahlak evrenseldir, o da kutsal kitaptan gelir. Ancak materyalist biri bu duruma baktığında binlerce din gördüğü için dindar bakış açısını göreli, materyalist bakış açısını ise mutlak sanır. Ama kaçırdığı nokta aslında materyalist bir bakış açısı ile duruma yaklaştığıdır.

Dindar bakış açısını anlamak için yine dindarların bakış açısından bakmamız gerekir. Onların bakış açısına göre ise kendi ahlak anlayışları mutlaktır, evrenseldir. Aslında dindar kişilerin ahlakını göreli olarak gördüğünüzde ve bu şekilde savunmaya çalıştığınızda zıt bir biçimde -materyalist bakış açısı ile baktığınız için- materyalist bakış açısının göreli olduğunu, dindar bakış açısının mutlak olduğunu söylemiş olursunuz. Dini anlayışlar nesiller içerisinde değişebilir ama dindar kişiler açısından ve her yeni nesildeki kişi açısından kendi dini inanışları mutlaktır, evrenseldir. Nesiller ve çevresel koşullar açısından baktığımızda göreli olmasının sebebi evrimdir.

Bu Reklamı Kapat

Materyalist ve evrimci bakış açısına geldiğimizde evrim -spesifik olarak kültürel evrim- her yerde aynı şekilde işlemediği için birçok farklı coğrafya, toplum, inanç tutumunda farklı ahlak anlayışları evrimleştiğini görürüz. Unutmayın, materyalist bir şekilde işleyen evrim sadece materyalistleri etkilemeyecektir. Evrim, Tanrısız/materyalist bir şekilde işlediğinde kaçınılmaz bir şekilde ahlaki anlayışlar göreli hale gelmektedir, ki bu da materyalist evrimi savunan kişinin evrensel/mutlak bir ahlak anlayışını savunmasını engellemektedir.

252 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Ahlak aslında zaten ancak materyalist ve hatta evrimci insanlar için tek ve bir olabilir.

Muhafazakâr insanlar genellikle, içinde yaşadıkları toplumun, kültürün ve inanışın ahlaki değerlerini benimser. Buna göre de Dünyanın her hangi bir bölgesindeki muhafazakâr insanların yaşadıkları coğrafyanın değerlerini savunduğu düşünülürse ahlakın bölgesel ve kültürel değişkenliğinin kaynağı zaten muhafazakârlıktır. Aynı şey zamansal dönüşüler için de geçerli. 200 yıl önceki ahlaki değerler ile bugünkü değerlerin değişmesinin sebebi de de o günün muhafazakârlarının o günün, bugünün muhafazakârlarının da bugünün ahlaki değerlerini benimsemesidir.

Bu Reklamı Kapat

Materyalist insanların benimsedikleri gerçekçi değerler ise zaten dünyanın tüm bölgeleri için aynı ya da yakındır. Çünkü evrim her yerde aynı şey. O nedenle bu insanların ahlaki değerlerinin değişken olmasına gerek yoktur. Somali'deki, Japonya'daki, Şili'deki, İsveç'teki bir materyalist birçok açıdan dünyaya ve temel insani olgulara benzer pencereden bakar. O nedenle evrimsel ahlak bölgesel değişiklikler göstermez.

Yani sorunuzun cevabı biraz ironik. Yani "savunabilir mi?" demişsiniz ya. Zaten ancak materyalist evrimciler temel ve evrensel ahlak yasasını savunabilir. Bunu yapabilecek bir kitle varsa onlar evrimcilerdir.

110 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Bu konuda kavram kargaşası yaşanmaktadır. Materyalistlerin. (olması gereken ) felsefesinde adalet eşitlik gibi tüm değerler insan icadı mittir. Mesela harari sapiens kitabında bunu çok güzel ifade etmiş ve açıklamıştır. (Kendisi de materyalist bir ateisttir) Çünkü bu gibi kavramların evrim için ve dogada karşılığı yoktur demiştir ve bu kavramlar insan kurgusu mitlerdir demiştir. Bu yüzden materyalist birinin bu kavramlara bunun ötesinde anlam yüklemesi kendisinin anlam yüklemesinden başka bir şey değildir.

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et