Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Kuyruksuz maymun türü olduğumuz gibi balık türü olduğumuzu söyleyebilir miyiz?

Kuyruksuz maymunlardan evrimleştiğimiz için kuyruksuz maymun türüysek balıklardan evrimleştiğimiz için de aynı zamanda bir balık türü müyüz?

1
Anonim 0
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu soruda aslında hatalı bir algı var. Maymun türünden evrimleştiğimiz için kuyruksuz maymun türü değiliz. Kuyruksuz maymun taksonunun kriterlerini karşıladığımız için bir kuyruksuz maymun türüyüz. Bu yüzden balıklardan evrimleştiğimiz için balık türü olmuyoruz. "Balık ataları olan bir kuyruksuz maymun türü" oluyoruz.

Balık veya kuyruksuz maymun gibi büyük taksonlardan anlaması zor olabilir o yüzden küçükten gidelim. Homo erectus bizim atamız olan bir tür. Bu türün belli kriterleri var. "Homo erectus şu şu şu özelliklere sahiptir." diyerek onu diğerlerinden ayıran kriterler belirleniyor. Geçmişe gidelim. Homo erectus popülasyonu evrimleşmeye devam ederken görüyoruz. Evrimleşmeye devam ederken yavaş yavaş o türün özelliklerinin değiştiğini ama hala koyduğumuz kriterlerin değişmediğini gördüğümüzde tür hala aynı türdür. Ancak homo erectus popülasyonu bazı çevresel etkenler sebebi ile bölünür ve o farklı popülasyonlar farklı çevresel şartlarda evrimleşmeye devam ederse belli bir süre sonra koyduğumuz bazı kriterlerin değiştiğini görürüz. Bunu gördüğümüzde "Türleşme yaşanmıştır." deyip yeni tür adı ile birlikte yeni kriterleri tespit ederiz. Bu yeni türe homo sapiens dedik ve şu şu şu özelliklere sahiptir diyerek belirledik. Sadece türler için değil cinsler, familyalar, takımlar, sınıflar... Bütün taksonlar için kriterler belirlenir. Türümüz homo erectus'tan homo sapiens'e evrimleşse de hala homo cinsi için kriterleri sağlıyoruz. İleride uzun bir evrimsel süreç sonunda homo sapiens türü de farklı evrimsel süreçlerden geçip çok farklılaştığında homo cinsinin kriterlerini sağlamamaya başladığında artık homo'dan başka bir cins ismi verilecek ve cins düzeyinde bir evrimsel değişim gerçekleşmiş olacak.

Geçmişte balık atalarımız vardı. Ama evrimsel süreçte atalarımız çok uzun bir evrimsel süreçten geçerek balıkların evrimsel dalından ayrıldı, o kriterleri sağlamamaya başladı. Sonra sürüngen atalarımız vardı. Atalarımız onlardan da ayrıldı. Memeliler evrimleşti. Şu anki evrimsel sürecimizde hala memeli taksonunun kriterlerini sağlıyoruz. Ancak memeliler de evrimleşmeye devam ettiği için kendi içinde ayrışıyor. Biz de bu ayrışmada kuyruksuz maymunların kriterlerini sağlıyoruz. Yaklaşık 45 milyon yıldır kuyruksuz maymunlar içerisindeyiz o yüzden. Büyük taksonların kriterleri geniş olduğu için çok uzun süreler o taksonda kalıyoruz. Örneğin çok çok uzun zaman sonra çok çok değiştiğimizde artık kuyruksuz maymun taksonunun kriterlerini karşılamamaya başlayacağız ve bırakın türü, cinsi üst familya düzeyinde bir evrimsel değişim olmuş olacak.

Yani sözün kısası evrimsel sürecimizde balık atalarımızdan ayrıldık ve o taksonun özelliklerini artık taşımadığımız için balık değiliz ama hala kuyruksuz maymunlar taksonunun kriterlerini sağladığımız için şu anda kuyruksuz maymun türüyüz.

Kabul Edilen Cevap
2
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et