Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Körelmede mutasyon nasıl oluyor?

Örneğin bir balina popülasyonunun arka bacaklarının körelmesi nasıl oluyor? Doğal sebepli radyasyon sonucu popülasyondaki hamile balinaların ( balinaya evrimleşmeden önceki canlı veya) yavrularının bir kısmının arka bacakları gelişmez ve daha iyi yüzerek avcılardan kaçarlar ve bacaksız bir popülasyon oluşur. Hikaye bu şekilde mi işliyor?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar,

Sorduğunuz soruya en güzel örnek olarak, Cosmos belgeselinde bulunan kutup ayılarının evrimidir. Tahminlere göre, eski çağlarda kutuplarda kahverengi ayıların yaşadığı düşünülüyordu, fakat ayıların DNA replikasyonu bir hata meydana geldiği ve kopyalanan gende değişimler olarak beyaz ayılarının ortaya çıktığı düşünülmektedir, bu mutasyona bir örnektir. Bunun sonucunda kutuplarda yaşayan kahverengi renkli ayılar, beyaz renkli ayılara göre avlanmakta zorlandığı için yaşamını devam ettirememiş ve kutuplarda, şimdi kutup ayısı olarak adlandırdığımız beyaz ayılar yaşamını devam ettirmiştir.

Balinalar konusuna gelecek olursak, balinaların iskeletine baktığımız zaman kullanılmayan kemikler olduğu düşünülmektedir. Okuduğum yazılardan bazıları, balinaların aslında hiç körelmiş bir organa sahip olmadığı, bacak olarak düşünülen kemiğin çiftleşme sırasında tutunmayı sağladığı için bulunduğunu söylüyor.

Fakat bazılarına göre ise balinaların bir zamanlar, karada yaşadığı ancak suların yükselmesi veya başka bir sebepten dolayı zamanla suda beslenmeye ve ilerlemeye uygun şekilde evrimleştiğini söylüyor.

Yani canlıların evrimi sadece seçilim baskısıyla değil, DNA replikasyonu sırasında oluşan hatalı işlemlerin sonucunda meydana gelen mutasyonlardan da olabilir.

Bir örnek daha verecek olursak, sudan karaya çıkan ilk canlıların karada hareket edememesi ve sular çekildiği için tekrar suya dönememesinden dolayı karada kalarak, güneş ışınlarından zarar görmesi sonucu yaşamlarını devam ettiremedikleri için. Milyonlarca yıl boyunca evrimleşerek karada hayatta kalabilecek duruma geldiği düşünülmektedir. Bu canlılara, midyeler, yengeçler, istiridyeler vb. örnek verilebilir.

Yukarıda yazmış olduğum yazıyı araştırmalarım sonucu elde ettiğim bilgileri kullanarak yazdım, umarım cevabım sorunuzu yanıtlamıştır. Yanlış veya eksik bir şey belirttiysem düzeltiniz.

Saygılarımla.

Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Cosmos. Cosmos Polar Bear Evolution. (10 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2021. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı

Mutasyonun birçok sebebi olabilir. Spesifik olarak bir körelmede mutasyonun hangi sebeple olduğunun saptanabileceğini sanmıyorum çünkü tek bir mutasyon bile olmuyor. Körelme gibi olaylarda önemli olan uygun çeşitliliğin bulunması olduğu için hangi sebeple gerçekleşen mutasyonlarla olduğu ile pek ilgilenileceğini de sanmıyorum.

Burada sadece mutasyonlara sebep olan etkenlerin başlıklarını sıralayacağım, Mutasyon Nedir? yazısında "Mutasyonların Nedenleri" başlığı altında biraz daha detaylısını bulabilirsiniz.

Mutasyonların nedenlerini sadece yukarıda sayılan radyoaktif veya enerji dalgalarının etkilerine yormak doğru olmaz. Doğada, mutasyona sebep olan pek çok olguya rastlanmıştır. Bunların temelinde yine dış etmenlerden ötürü kimyasal yapının değişmesi bulunmaktadır. Bunların her birine girersek, günlerce işin içinden çıkamayız. Ancak kısaca özetlemek gerekirse, mutasyon sebepleri ikiye ayrılır: Spontane Mutasyonlar ve Uyarılmış Mutasyonlar. Bu noktada bilinmesi gereken bir diğer kavram, vahşi tip kavramıdır. Vahşi tip, mutasyona uğramamış hal demektir.

Totomerizm, Pürin Kaybı, Amin Kaybı, Atlanmış Şerit Yanlış Çiftlenmesi, Bazı Kimyasallar, Radyasyon gibi birçok nedenle mutasyon olabilmektedir.

Hatta mutasyon dışında birçok çeşitlilik mekanizması mevcuttur. Evrim Mekanizmaları Yazı Dizisini okuyabilirsiniz.

1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın