Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ecem Kaya
Ecem Kaya Üye
7

Kendimi dil öğrenme konusunda nasıl geliştirebilirim ?Mobil uygulamalarda öğrendiğim kelimeleri unutuyorum nasıl kalıcı öğrenebilirim ?

Kendimi dil öğrenme konusunda geliştirmek istiyorum . İngilizce makale vb. okurken çeviri kullanmak istemiyorum . Bazı mobil uygulamalar da bu kadar ileri seviye öğretiyor .Önerebileceğiniz bir İngilizce öğrenme yolu var mıdır ? Şimdiden teşekkürler
834 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
4 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Emirhan Yavuz
Emirhan Yavuz Emirhan Yavuz

Bu araştırmayı ben de yaptım ve şuan uyguluyorum. Kullandığım yöntemleri şöyle anlatayım. Öncelikle Netflix'ten ya da başka yerlerden alt yazılı film izlemeyi bırak. Hiçbir faydası olmayacak. Bir dile ne kadar maruz kalırsan o kadar çabuk öğrenirsin. Bence oyunları, siteleri, telefonunu, bilgisayarını ingilizce diline çevir ve o şekilde kullan. Lingua diye bir website var, bu sitede metin soruları var. Bu soruları kolayca pdf şeklinde indirip bastırabilirsin, bunları okuyup anladıklarını kelime kelime çevir. Anlamadığın kelimelerin ise altını çiz ve boşlukta bir yere translate ile çevirisini yaz. Tandem uygulaması ile de yabancı arkadaşlar ile chatting yapabilirsin. Eğer bu uygulamayı kullanmak istemez isen, ingilizce öğrenmek isteyenler için kurulmuş sunucular var. Dinlediğin şarkıları sözleri ve çevirileri ile bir kağıda çıkart ve dinlerken hem orjinalini oku hem de çevirisine göz gezdir. bahsettiğim tüm ugulamaların linkleri aşağıda mevcut. Bu anlattıklarım sadece benim yöntemlerim, başka arkadaşların da tavsiyelerini dinlemekte fayda var. Umarım işine yarar.

863 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Lingua. (30 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 30 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Tandem. (30 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 30 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Linglot. (30 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 30 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 4. Yazar Yok. Official Unofficial Duolingo Discord. (30 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 30 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 5. Yazar Yok. Duolingo . (30 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 30 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
 • Raporla
Cevap
Sadece İnsanım
Sadece İnsanım Sadece insan

Yabancı dil öğrenmek isteyen kişiler olabildiğince öğrenmek istediği dile maruz kalmalıdır. Bundan dolayı çevirebileceğin her şeyi öncelikle öğrenmek istediğin dile çevirmelisin. Tabi sadece bu yetmez. Yabancı arkadaşlar edinip bunlarla KORKMADAN, yanlış yapa yapa konuşmalısın. Bazı programlar ve sitelerde yabancı arkadaşlar edinebilirsin. Yabancı dil sınavlarına girmeyeceksen şu an için öğreneceğin dilin kurallarını bilmene ihtiyaç yok diye düşünüyorum. Fakat şimdilik. Onları da mutlaka öğrenmen gerekiyor fakat öncelikle temel şeyleri bilmeye ve günlük hayatta konuşabilmeye ihtiyacımız var. Sevgiler umarım başarılı olursun.

479 görüntülenme
4
 • Raporla
Cevap
Bu Rak
Bu Rak Okur

Kelime öğrenmek için Anki adlı uygulamayı araştırmanı ve kullanmanı kesinlikle önerebilirim.

Anki, ezberlemeniz gereken her şeyi, tekrara dayalı öğrenmenizi sağlamak için yazılmış açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Ezberlemek istediğiniz kartlardan oluşan desteleri web’den indirerek veya kendiniz yaratarak Anki’ye yüklüyorsunuz. Yani çalışmak istediğiniz konu üzerine kendi kartlarınızı da oluşturabiliyorsunuz, internetten de örnek kartlar bulup Anki’ye indirebiliyorsunuz! Çalışmak istediğiniz desteyi açtığınızda Anki size ezberlemeniz gereken kelime veya bilginin olduğu kartları sırayla gösteriyor.

Bu Reklamı Kapat

Bir kart açıldığında siz içinizden doğru cevabı düşündükten sonra tıklıyorsunuz ve cevabı gösteriyor. Cevabı gördükten sonra, kartın zorluğu hakkında bir rating veriyorsunuz. Zordan kolaya doğru “again”, “hard”, “good” veya “easy” tuşuna basıyorsunuz. Buna göre Anki en çok zorlandıklarınızı en kısa sürede olmak üzere tekrar önünüze getiriyor, ta ki günlük kart kotanızı tatmin edici şekilde tamamlayana kadar. Bu şekilde Anki’nin algoritması size bilemediğiniz ve zorlandığınız kartları daha sık sorarak, desteleri zamana yayılan bir çalışma programı içerisinde siz öğrenene kadar tekrarlatıyor.

396 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Anki. (2 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 2 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Anki Hakkında. (2 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 2 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
Cevap
Alperen Er
Alperen Er Sıradan Okur

Belirli bir seviyede ingilizce varsa ben Türkçe olmadan ingilizce dinlemeyi tavsiye ediyorum. Kendimde yararlı buldum. EffortlessEnglish bu konuda çok başarılı. EffortlessEnglish markası altında birkaç eğitim seti bulunmakta, bu eğitim setinin ve markanın sahibi AJ Hoge. Adamın bir youtube kanalı da var. Gerek kanalından gerek eğitim setindeki kayıtları dinleyebilirsin. Metod çok basit; İngilizce dinleme yap. Eğitim setinin içerisinde farklı farklı konular var ve her konu birkaç farklı ses kaydından oluşuyor.

Herhangi konu ile ilgili 1 ila 2 dakikalık bir hikaye.

Bu Reklamı Kapat

Bu hikayede geçen kelimelerin veya cümlenin anlamının ingilizce olarak açıklandığı "vocabulary" kaydı.

Bir de mini-story dediği ortalama 30 dakika olan aynı konu ancak farklı yaklaşımlar ve konu hakkında dinleyiciye sorular yöneltilen bir ses kaydı.

Bu Reklamı Kapat

Bu EffortlessEnglish eğitim setinin içeriğinden bir örnek. Yapmanız gerekende bunları sürekli dinlemek. Her şey ingilizce ve yeni öğrendiğiniz şeyleri de ingilizce deneyimliyorsunuz. Kayıtları çok eksik anlayanlar için her bir kaydın transkripti de bulunmakta, tabi okumayı hiç tavsiye etmiyor eğer sadece dinleyerek anlıyorsanız okumamanızı, anlamıyorsanız da en fazla 2-3 defadan sonra sadece dinleme işlemine geçmenizi söylüyor.

Dediğim gibi Aj Hoge'un bir youtube sayfası da var ve orada sık sık uzun mu uzun videolar paylaşıyor ve konuşuyor. Hangi konu hakkında konuştuğu başlıklardan belli sık sık paylaşmasının yanı sıra oldukça da birikmiş mevcut açıp onları da dinleyebilirsin.

AJ Hoge'un tavsiye ettiği eğitim hakkındaki bilgileri şu listede bulabilirsin:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLvckz0aC6Uw0E75xE2Z0gzu9tA5D9M-Ks

Aj hoge'a göre sadece onu değil istediğinizi dinleyebilirsiniz, ancak seviyenize göre dikkatli olmanız gerekiyor. Örneğin BBC Learning'nin Youtube kanalında yapılan belirli konu hakkındaki ingilizce konuşma kayıtları da gayet uygun. İsterseniz film izleyin ancak ağır ve uzun gelebilir. A.J'in kendi eğitim seti planlı sistemli hazırlanmış, avantajı burada, youtube kanalı ise bence gayet anlaşılabilir olduğundan tercih edilebilir.

338 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. A.j Hoge. (2 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 2 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Voscreen. (2 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 2 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Bbc Learning. (2 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 2 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et