Sorulara Dön
7
Dilbilim

Kendimi dil öğrenme konusunda nasıl geliştirebilirim? Mobil uygulamalarda öğrendiğim kelimeleri unutuyorum nasıl kalıcı öğrenebilirim?

Kendimi dil öğrenme konusunda geliştirmek istiyorum. İngilizce makale vb. Okurken çeviri kullanmak istemiyorum. Bazı mobil uygulamalar da bu kadar ileri seviye öğretiyor. Önerebileceğiniz bir ingilizce öğrenme yolu var mıdır? Şimdiden teşekkürler

4
741 görüntülenme
Teşekkür (5)
Hatırla (5)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Bu araştırmayı ben de yaptım ve şuan uyguluyorum. Kullandığım yöntemleri şöyle anlatayım. Öncelikle Netflix'ten ya da başka yerlerden alt yazılı film izlemeyi bırak. Hiçbir faydası olmayacak. Bir dile ne kadar maruz kalırsan o kadar çabuk öğrenirsin. Bence oyunları, siteleri, telefonunu, bilgisayarını ingilizce diline çevir ve o şekilde kullan. Lingua diye bir website var, bu sitede metin soruları var. Bu soruları kolayca pdf şeklinde indirip bastırabilirsin, bunları okuyup anladıklarını kelime kelime çevir. Anlamadığın kelimelerin ise altını çiz ve boşlukta bir yere translate ile çevirisini yaz. Tandem uygulaması ile de yabancı arkadaşlar ile chatting yapabilirsin. Eğer bu uygulamayı kullanmak istemez isen, ingilizce öğrenmek isteyenler için kurulmuş sunucular var. Dinlediğin şarkıları sözleri ve çevirileri ile bir kağıda çıkart ve dinlerken hem orjinalini oku hem de çevirisine göz gezdir. bahsettiğim tüm ugulamaların linkleri aşağıda mevcut. Bu anlattıklarım sadece benim yöntemlerim, başka arkadaşların da tavsiyelerini dinlemekte fayda var. Umarım işine yarar.

831 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
6
Teşekkür (5)
Paylaş
6
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Yabancı dil öğrenmek isteyen kişiler olabildiğince öğrenmek istediği dile maruz kalmalıdır. Bundan dolayı çevirebileceğin her şeyi öncelikle öğrenmek istediğin dile çevirmelisin. Tabi sadece bu yetmez. Yabancı arkadaşlar edinip bunlarla KORKMADAN, yanlış yapa yapa konuşmalısın. Bazı programlar ve sitelerde yabancı arkadaşlar edinebilirsin. Yabancı dil sınavlarına girmeyeceksen şu an için öğreneceğin dilin kurallarını bilmene ihtiyaç yok diye düşünüyorum. Fakat şimdilik. Onları da mutlaka öğrenmen gerekiyor fakat öncelikle temel şeyleri bilmeye ve günlük hayatta konuşabilmeye ihtiyacımız var. Sevgiler umarım başarılı olursun.

449 görüntülenme
4
Teşekkür (2)
Paylaş
4

Kelime öğrenmek için Anki adlı uygulamayı araştırmanı ve kullanmanı kesinlikle önerebilirim.

Anki, ezberlemeniz gereken her şeyi, tekrara dayalı öğrenmenizi sağlamak için yazılmış açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Ezberlemek istediğiniz kartlardan oluşan desteleri web’den indirerek veya kendiniz yaratarak Anki’ye yüklüyorsunuz. Yani çalışmak istediğiniz konu üzerine kendi kartlarınızı da oluşturabiliyorsunuz, internetten de örnek kartlar bulup Anki’ye indirebiliyorsunuz! Çalışmak istediğiniz desteyi açtığınızda Anki size ezberlemeniz gereken kelime veya bilginin olduğu kartları sırayla gösteriyor.

Bir kart açıldığında siz içinizden doğru cevabı düşündükten sonra tıklıyorsunuz ve cevabı gösteriyor. Cevabı gördükten sonra, kartın zorluğu hakkında bir rating veriyorsunuz. Zordan kolaya doğru “again”, “hard”, “good” veya “easy” tuşuna basıyorsunuz. Buna göre Anki en çok zorlandıklarınızı en kısa sürede olmak üzere tekrar önünüze getiriyor, ta ki günlük kart kotanızı tatmin edici şekilde tamamlayana kadar. Bu şekilde Anki’nin algoritması size bilemediğiniz ve zorlandığınız kartları daha sık sorarak, desteleri zamana yayılan bir çalışma programı içerisinde siz öğrenene kadar tekrarlatıyor.

367 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Belirli bir seviyede ingilizce varsa ben Türkçe olmadan ingilizce dinlemeyi tavsiye ediyorum. Kendimde yararlı buldum. EffortlessEnglish bu konuda çok başarılı. EffortlessEnglish markası altında birkaç eğitim seti bulunmakta, bu eğitim setinin ve markanın sahibi AJ Hoge. Adamın bir youtube kanalı da var. Gerek kanalından gerek eğitim setindeki kayıtları dinleyebilirsin. Metod çok basit; İngilizce dinleme yap. Eğitim setinin içerisinde farklı farklı konular var ve her konu birkaç farklı ses kaydından oluşuyor.

Herhangi konu ile ilgili 1 ila 2 dakikalık bir hikaye.

Bu hikayede geçen kelimelerin veya cümlenin anlamının ingilizce olarak açıklandığı "vocabulary" kaydı.

Bir de mini-story dediği ortalama 30 dakika olan aynı konu ancak farklı yaklaşımlar ve konu hakkında dinleyiciye sorular yöneltilen bir ses kaydı.

Bu EffortlessEnglish eğitim setinin içeriğinden bir örnek. Yapmanız gerekende bunları sürekli dinlemek. Her şey ingilizce ve yeni öğrendiğiniz şeyleri de ingilizce deneyimliyorsunuz. Kayıtları çok eksik anlayanlar için her bir kaydın transkripti de bulunmakta, tabi okumayı hiç tavsiye etmiyor eğer sadece dinleyerek anlıyorsanız okumamanızı, anlamıyorsanız da en fazla 2-3 defadan sonra sadece dinleme işlemine geçmenizi söylüyor.

Dediğim gibi Aj Hoge'un bir youtube sayfası da var ve orada sık sık uzun mu uzun videolar paylaşıyor ve konuşuyor. Hangi konu hakkında konuştuğu başlıklardan belli sık sık paylaşmasının yanı sıra oldukça da birikmiş mevcut açıp onları da dinleyebilirsin.

AJ Hoge'un tavsiye ettiği eğitim hakkındaki bilgileri şu listede bulabilirsin:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLvckz0aC6Uw0E75xE2Z0gzu9tA5D9M-Ks

Aj hoge'a göre sadece onu değil istediğinizi dinleyebilirsiniz, ancak seviyenize göre dikkatli olmanız gerekiyor. Örneğin BBC Learning'nin Youtube kanalında yapılan belirli konu hakkındaki ingilizce konuşma kayıtları da gayet uygun. İsterseniz film izleyin ancak ağır ve uzun gelebilir. A.J'in kendi eğitim seti planlı sistemli hazırlanmış, avantajı burada, youtube kanalı ise bence gayet anlaşılabilir olduğundan tercih edilebilir.

314 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın