Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
5
Dil öğrenmenin en kolay yöntemleri nedir?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Hasan Hasan
Hasan Hasan Öğrenci
Orijinal Soru: Nasıl bir dili daha hızlı ve kolay şekilde öğrenebiliriz?

Daha fazla maruz kalarak. Bence bu işin bir kısa yolu yok. Ne kadar o dil ile süre geçirirsen o kadar öğreniyorsun. Yöntem konusunda binlerce video ve Ted X konuşmaları var. Yöntemlerin verimliliği kişiden kişiye, seviyeden seviyeye hatta amaçtan amaca değiştiği için herkese "şöyle yap: her gün 50 kelime ezberle yıl sonunda 18 bin kelime ezberlemiş olursun demek bana pek mantıklı gelmiyor. Bir kelimeyi öğrendikten sonra onu gerçekten kullanabiliyor olmak lazım, bu yüzden kelime öğrenirken kullanıldığı bağlamı bilmek ve cümleler içinde öğrenmek daha sağlıklı bir öğrenim şekli. O yüzden size o söylenen yöntemleri deneyip en iyisini kendiniz için bulmanız daha sağlıklı olur. Kısaca söylemek gerekirse eğer yöntemleriniz içinde "konuşma, okuma, yazma ve dinleme" etkinlikleri bulundurursanız her türlü diliniz gelişecektir. Bunlardan biri eksikse tam olarak dili edinmiş olmuyorsunuz.

Örneğin İngilizce öğrenmek istiyorsanız dile maruz kalmak için internet ortamınızı tamamen İngilizce bir çevreye dönüştürmenizi tavsiye ederim. Mesela mizah içeriklerini Türkçe takip ediyorsanız İngilizce takip edin gibi. Kendimden örnek vereceğim ama herkese uygun olmayabilir bu tavsiyeler. Ben şöyle yapıyordum: sevdiğim bir filmden kısa bir sahneyi seçiyordum ve anlayana kadar tekrar ediyordum. Tüm cümleleri seçebilince ve anlamını da öğrenince başka bir sahneye geçiyordum. Bir de bana telaffuz konusunda yabancı kanallar ve IPA sistemi çok faydalı oldu. Dediğim kısa sahneden cümleleri seçemiyorsanız veya neden öyle okunduğunu anlayamıyorsanız, internete yazarak bakın. IPA ile, okunuşların resmi olmayan, günlük konuşmada nasıl değişebildiğini görün. Mesela İngilizcede sık sık "of, to" farklı telaffuz edilir, connected speech öğrenmek faydalı olacaktır, BBC pronunciation kanalı benim işime yaramıştı. Mesela Fransızcada "je suis" günlük konuşmada çok farklı söylenebilir. Ya da Arapça öğreniyorsanız her ülkenin farklı konuştuğunu görebilirsiniz. Diziyi izlerken ben neden söylediklerini anlamıyorum ya deyip üzülmeyin. Önce anlaması daha kolay bir çizgi film tercih edin, belli bir seviyeden sonra diğer filmleri açtığınızda bu telaffuz olayına dikkat edin. Bazıları telaffuzun, aksanın önemli olmadığını falan söylüyorlar ama bence belli bir seviyeden sonra hem özgüveniniz için hem de daha rahat anlaşılmak için doğru telaffuz da öğrenilmeli diye düşünüyorum. Bu tavsiyelerim baya öznel ve her amaca hitap etmeyebilir ama benim düşüncelerim bu şekilde.

1
  • Raporla
Cevap
Hüseyin Açar
Hüseyin Açar Fizik Öğrencisi

Merhabalar Namiq,

dil öğrenmek artık bulunduğumuz dünya şartlarında neredeyse zorunlu hale gelmiştir.

Bir dili öğrenmek demek; yazabilmek, konuşabilmek ve dinleyip anlayabilmek gibi 3 temel düzen üzerine kurulmuştur.

Bu Reklamı Kapat

Bu 3 nü bir arada yapabilmenin en önemli unsuru ise grammer bilgisine sahip olmamızla başlar.

Ardından günlük dilden terimsel dillere doğru çalışmalar yapabiliriz.

Öncelik selamlaşma, yeme içme, konaklama ve gezme gibi ihtiyaçları karşılayacak bir kelime bilgisi, ardından ise çalışma yapacağımız alanla ilgili terimsel bilgileri istediğimiz dilde kavrama çalışması yapılmalıdır.

Bu Reklamı Kapat

Naçizane tavsiyem; eğer mümkün ise öğrenmek istediğimiz dilin yaygın olarak kullanıldığı bölgelerde, dili ana dili olarak konuşan kişilerle vakit geçirip sohbet etmeye çalışmaktır.

İyi çalışmalar dilerim.

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Dili Öğrenenin Açıklaması. (01 August 2020). Alındığı Tarih: 01 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et