Puan Ver
5
Puan Ver

Kara deliklerin bir yüzeyi var mı?

Olay ufkunu kast etmiyorum. Kara deliğin kendisinin bir dış yüzeyi var mı? Varsa eğer, nasıl bir yüzey? Katı mı? Fizik kurallarını tamamen hiçe saysak, kütle çekiminin bizi etkilemediğini var saysak, bu yüzeye ayak basabilir miyiz?

2
Murat Akgöz 5
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Kara deliğin olay ufkunun ötesindeki bir gözlemci için karadeliğin yüzeyi gibi bir bilgi tanımlı değil. Daha doğrusu, karadelik hakkında yüzey hacim gibi bilgi içeren şeylerden bahsedemeyiz. Bir karadelik hakkında bilebileceğimiz ve ölçebileceğimiz sadece üç şey vardır: Kütlesi, açısal momentumu, ve elektrik yükü!Bir kara delik hakkında bu üçünden başka bir bilgi alamamamıza no-hair theorem deniyor. Henüz matematiksel olarak ispatlanmadı, bu sebeple matematikçilere göre bir teoriden ziyade bir kabul (assumption değil ama conjecture), fakat fizikçiler genel olarak bunu doğru kabul ediyorlar.Elbette bu durumda şunu sorabilirsin: Bu teori karadeliğin dışındaki bir gözlemcinin kara deliğin yüzeyi gibi bir bilgiye ulaşamayacağını söylüyor fakat bu böyle bir bilgi olmadığı anlamına gelir mi? Yani karadeliğin belki yüzeyi vardır fakat biz ölçemiyoruzdur? Klasik Einstein fiziğinde kaldığımız sürece bu soru bilimsel değil, çünkü ölçülemeyen ve gözlemlenemeyen bir şeyden bahsediyoruz. Kuantum fiziğine gelecek olursak hikaye değişebilir çünkü kara deliklerin oturmuş kuantum mekaniksel bir teorisi yok. Bu sebeple de sorunun özet cevabı şu: Şu anki teorilerimize göre kara deliklerin kütle, elektrik yükü, ve açısal momentumdan başka özelliği olmadığını düşünüyoruz, yarın bir gün kara delikleri daha iyi anlarsak bu durum belki değişir.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Wikipedia No Hair Theorem

Karadeliklerin aslında birer yıldız olduğunu unutmayalım. 

Yıldızlar; galaksilerdeki moleküler bulutların, yoğunluktan içine çökmesi ve aşırı yüksek ısıya ulaşan hidrojen moleküllerinin ayrışmaya başlaması ile doğarlar. 

Karadelikler ise; Güneş'imizden yaklaşık 100 kat daha büyük ve 100 kat daha fazla çekim gücüne sahip yıldızların ölümü ile doğarlar. 

Dolayısı ile karadeliklerin aşırı sıcak ve yoğun gazlardan oluştuğunu söyleyebiliriz. Zaten bu muhteşem çekim gücüne karşı hiç bir katı cisim dayanamaz, hepsi atomlarına ayrılır, hatta atomları bile parçalanır. Yıldız, bu aşırı çekim gücüne, kendisi bile karşı koyamaz ve içine çöker. Karadeliğin kalbinde katı bir cisim oluşmasını beklemiyoruz ama sonuçta bu konu hakkında bilgimiz de yok. Olay ufkunun ardında neler olup bittiğini bilemiyoruz. 

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Aranızda telekineziye inanan varsa elimi kaldırsın.”
Kurt Vonnegut
Geri Bildirim Gönder