Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Kambriyen patlaması evrim teorisi için bir sorun mudur?

  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Shorugami .
Shorugami . Sorgulayıcı

Dostum ben bu konu hakkında bir yazı yazmıştım ama yayınlamadı bir ay kadar önce ve şansa bak ki şuan sen bu soruyu soruyorsun. Neyse çok uzatmayacağım. Başlayalım.


Bu Reklamı Kapat

KAMBRIYEN PATLAMASI NEDIR?


Ana konuya geçmeden önce kısa bir şekilde kambriyen patlamasının ne olduğuna değinelim.

Kambriyen Patlaması:

Bu Reklamı Kapat

Kambriyen patlaması, kambriyen döneminde meydana gelen canlı çeşitliliğinin ani artışıdır. Burada patlamadan kasıt yaşanan hızlı artıştır.


KAMBRIYEN PATLAMASI EVRIM TEORISINI OLUMSUZ ETKILER MI?

Darwin'in de kendi kitabı olan “Türlerin Kökeni” adlı eserinde dile getirdiği sorulardan birisidir. Kambriyen jeolojik devrinde oluşan jeolojik katmanlar, bu patlamadan önceki dönemlerdeki jeolojik katmanlara nazaran daha çok fosil içerir. Günümüz canlı şubelerinin de birçoğunun bu dönemde oluştuğu düşünülmektedir.

Bu durumu evrim karşıtlarının yorumu ile sonrada bilimsel bir biçimde ele alıp, neden yanlış bir varsayım olduğunu yazımızda anlatacağız.

Not: Darwin'in bu sorunu kendi kitabında dile getirmesi, onun aslında halkı kandırmaya çalışmadığına aksine toplumu bilinçlendirmek için uğraştığına bir işarettir.

Evrim karşıtlarının iddiaları:

“ Evrim teorisi, kambriyen döneminden öncesine ait hiç bir fosil kanıt bulamamıştır. Dolayısıyla bu canlıların bir atası bulunmamaktadır. Bu canlıların hepsi belirli bir yaratıcı tarafından kompleks bir biçimde yaratılmıştır.” yönündedir.

Bu iddiaya öncelikle Darwin’in kendi yanıtını referans göstererek başlayalım.

Bu Reklamı Kapat

Darwin’in bu soruya cevabı:

“ Fosil kanıtları şuan için yetersizdir.” şeklinde kısa ve net bir cevap olmuştur.

Simdi bu konuya bilimsel bir açıklık getirmenin vakti geldi.


Bu Reklamı Kapat

DARWIN ZAMANINDA FOSIL EKSIKLIĞININ NEDENLERI NELERDIR


Darwin’in vermiş olduğu kısa ve net cevap aslında kısmen doğru. Fosil bilimi ile ilgili biraz bilgisi olan herkes bunun nedenini hemen kavrayabilir. Fosil eksikliğinin nedenlerinden en belirgin olanları şunlardır.:

1-    Kambriyen öncesi dönemde yaşayan canlıların çoğu yumuşak bir dokuya sahiptir ve kabuk ile kemikleri sert değildir. Bu yüzden fosilleşme olayı istatiksel anlamda hâli hazırda zor iken bu olay yüzünden daha da zorlaşmıştır.

Bu Reklamı Kapat

2-    Bir diğer neden ise kambriyen öncesi dönemin 4 milyar yıl olmasıdır. Yani bütün ortam koşulları sağlanmış ve fosil oluşmuş olsa bile bu fosilin 4 milyar yıl korunması ciddi anlamda imkansıza yakındır. Kambriyen sonrası dönem yani 540 milyon yıl içinde oluşan fosillerin bile, 540 milyon gibi bir süre nedeni ile çoğunun günümüze gelemediğini göz önünde bulundurursak, 4 milyar yıl dayanmasının ne kadar zor olduğunu anlayabilirsiniz.

3-    Teknolojimizin günümüzde bile yeterli değildir. Darwin zamanı yani 150 yıl öncesinde olan teknolojiyi söylememe gerek olduğunu bile düşünmüyorum. Buda Darwin zamanında fosil kalıntılarının bulunmasını olumsuz yönde etkilemiştir. Günümüzde bile bazı fosillerin tespiti 10 yıldan uzun sürmektedir. Kaldı ki fosillerin daha yerini dahi bulmak çok zordur.

4-    Fosilleşme için gerekli ortam yetersizliği. Fosil oluşması için çok hassas ortamların oluşması gerekmektedir. Bataklık, buzul, çam reçinesi gibi sulu ortamlar fosilleşmenin en iyi gerçekleştiği ortamlardır. Fosilleşmenin en temel kurallarından birisi ise canlı öldükten sonra hemen bulunduğu ortama gömülmeli ve dış etkenlerden soyutlanmalıdır.

Ancak bütün bu özel nedenlere rağmen yine de yapılan çalışmalar ve fosil biliminin gelişmesiyle birlikte kambriyen dönemi öncesine ait fosiller bulunmuştur. Gelin bunları daha detaylı bir biçimde ele alalım.


KAMBRIYEN DÖNEMI ÖNCESINE AIT BULUNAN FOSILLERLERE ÖRNEKLER

Bilimsel çalışmalar doğrultusunda bulunan İlk mikrofosiller 3.5-3.8 milyar yıl öncesine kadar gitmektedir. 2.7 milyar yıl öncesine ait olan okaryotik fosiller tek hücreli bakterilerin zaman içerisinde karmaşık bir yapıya büründüğünün en önemli kanıtlarındandır. 750 milyon yıl öncesine ait Testate Amoebae fosili canlıların git gide karmaşıklaştığını bize bir kere daha göstermiştir. Kimyasal fosiller sürüngenlerin yaklaşık 635 milyon yıl öncesine yani kambriyen döneminden 95 milyon yıl önce evrimleştiğini gösteriyor.

Yalnızca bu örnekler bile kambriyen döneminin karmaşık canlı formlarının başlangıcı olmadığının göstergesidir. Canlılar bu dönemden çok daha önceki yıllarda basit yapılı olmaktan karmaşık yapılı olmaya doğru bir evrimsel süreç geçirmiştir.

Darwin'den bu yana geçen sürede (150 yıl) yapılan çalışmaların hepsini görmezden gelip halen daha aynı argüman ile gelmeye devam eden evrim karşıtlarının amacı açık ve bellidir. Bütün kanıtları görmezden gelerek insanların bu bilimsel gerçeği kabul etmelerini engellemektir. 

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Fosilleşme Şartları Nelerdir?. (5 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 5 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Kambriyen Patlaması Nedir?. (5 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 5 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  3. Yazar Yok. Tek Hücrelilikten Çok Hücreliliğe Geçiş.. (5 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 5 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  4. Yazar Yok. Kambriyen Patlaması Evrim Için Bir Tehdit Mi?. (5 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 5 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et