Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Kadın düşmanlığı bitebilecek bir şey mi?

Kadın haklarına yönelik mücadele artarken, kadın düşmanlığı da artıyor ya da belki hiç bitmiyor. Bir sürü, biyolojiyi savunuyoruz adı altında kadınları aşağılama ve özgürlüklerini kısıtlama çabası… Bu hiç bitmeyecek mi? Hep böyle mi yaşayacağız? Bir gün bitecekse bile, nasıl bitebilir? Bu mesele nasıl bir gelişim gösterecek?
730 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
LU CA
LU CA
28K UP
Konuyla ilgili

Sorunuzun temelini çok iyi analiz eden ve açıklama kısmındaki "Bir gün bitecekse bile, nasıl bitebilir?" sorunuza gerçekçi ve sağlam temelli öneriler sunan bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Benim yazabileceklerimden çok daha fazlası var.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Kadına şiddeti "kadın düşmanlığı" olarak görmemek gerekir. Kadına üstünlük, söz hakkı vermeme, ikinci sınıf muamelesi yapma, eskiden köy evlerinin altında ahır vardı, hayvanlar ahırda, kadın üst katta kalır mantığı, ne bileyim; erkek için aldatma "elinin kiri", kadın pencereden bakarsa "töre cinayeti". Bu örnekleri çoğaltın işte.

Toplumun ataerkil yapısı bu şekilde olduğu sürece, işin korkunç tarafı "genelleme yaparsak" kadınlarında bu durumu kabullenmesi hatta çanak tutması, bu işin sonunu getirmeyecek.

Tüm Reklamları Kapat

Bir kadının giyimi, davranışları, mesleği v.b. konularda, bakıyorum da; kadınlar, hemcinslerini koruyacaklarına yerden yere vurma konusunda pek cevval. Veya yeni evliliklerde erkeğin annesinin; gelini ezme ve oğlunu fitleme konularında, kimse eline su dökemez. Akıl vermek gibi olmasında, siz kadınlar biraz hemcinslerinize sahip çıksanız ne güzel olur.

İşin birde gelenek görenek kısmı var. Film zaten baştan kopuyor: Ne diye erkek tarafı gelip kızı ailesinden ister? Zayıflığınızı, eksikliğinizi, acizliğinizi baştan kabul ettiniz. Kalkın gelin, kız tarafı olarak biz erkekleri ailemizden isteyin, ebeveynlerimize güven verin, ona sahip çıkacağız falan deyin. Hayatım boyunca, büyüklerimden duyup en nefret ettiğim soru şudur: Yeni evli çiftler için söylenir "damat ne iş yapıyor, gelin güzel mi". Bakın bu soru tersten sorulduğu gün "damat yakışıklı mı, gelin ne iş yapıyor", sizin tabirinizle "kadın düşmanlığının" bittiği gün olacaktır.

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Selçuk Yilmaz
Araştırma ci

Kadın düşmanlığı bitmesi için ilk önce aile yapısına bakmak gerekir, aile de baba eşine nasıl davranıyor aile çocuğuna ne öğretiyor,bugün bir kesim aile yapısına bakarsak (çocuğu na, erkek )sapık sal hareket öğretiyor terbiyesiz laflar vb gibi .şimdi gelelim eğitime ,eğitim de öğretmek gerekiyor, ama bugün öğrencinin öğretmen den çekindiği bile yok ,doğa ya saygısi olmayanın sistemin,nasıl kadını koruyacak,birde ekonomi tarafi var işin içinde.önce aile sonra eğitim den başlıyor, devlet sel tarafı na bakasak ömür boyu hapis cezası olmsası lazım kadını öldürene,kısaca hanım efendi iş çocuklarda başlıyor.bitmesi için eğitim den başlıyor, doğa hayvana saygısı olan bir sistem,kadin cinayetini de sona erdirir, ama doğa ya hayvana saygi gelmediği zaman zor,sadace yüzde yüz olan yüzde 40 düşer ve yine devam eder.topluma psikoloji eğitim veya tedavi olusa son bulur.umarım yardimcı olmuşumdu.bütün güzelikler hanım efendiler birlikte olsun.not bütün kadınlar doğa ve su gibidir.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Telefon Bataryanızı Delerseniz Ne Olur?
Telefon Bataryanızı Delerseniz Ne Olur?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Ne Kadar Kıllısınız?
Ne Kadar Kıllısınız?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close