Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2
Kadın ayağına karşı erkekler neden tahrik olur? Evrimsel süreci nasıl gelişti?
131 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Ayak fetişizmi üzerine, aşağıda vereceğim kaynakta kısa bir bilgi vermiştim. Ve -şimdi fark ettim ki- ilginç biçimde bu kısa cevap, inanılmaz sayıda görüntülenmiş. Bu ilgi site kaynaklı mı yoksa dışarıdan mı bilmiyorum ama insanlar ayak fetişi konusuna büyük merak duyuyor gibi.

Bu konu üzerine yapılan analiz ve yorumların Freud'tan başladığını söyleyebiliriz, belki öncesi de vardır. Ayrıca internette ayak fetişizmi üzerine psikologlar, doktorlar gibi bilimsel eğitimden geçmiş uzmanlar tarafından kaleme alınmış gerçekten çok sayıda makale var.

Ancak şunu çok rahat söyleyebiliriz ki sorunuzun cevabını tam olarak bilmiyoruz. İnsanlar normalde cinsel vasıf barındırmayan bir nesne ya da uzva neden cinsel çekim duyar? Ya da belirli nesne ya da uzuvlara -örneğin ayak gibi- neden cinsel çekim duyar? Bunun bilimsel olarak teorileştirilmiş, sistematik ve net bir cevabı yok. Zayıf ve pek de kesin olmayan çalışmalar yok değil ama bunlar net değil. Birçok uzman farklı yorumlar yapıyor. Kimi bir hastalık olarak görüyor (ki bu pek ikna edici bir iddia değil), kimi gayet normal ve alışıldık diyor, kimi ise bunu teşvik ediyor.

Bu Reklamı Kapat

Kaynak istediğiniz için birkaç makale vereceğim ve bir tanesinde bir uzmanın açıkça söylediği gibi bunun nedenini bilmiyoruz. E bilimsel bir bulgu, verilerden yola çıkılarak kuramsallaştırılmış bir tespit olmadığı için de bilimsel olarak net bir cevap vermek olanaksız oluyor. Söylenen hemen her şey bir yorum, bir hipotez oluyor.

Konu üzerine iki noktayı hatırlatmak faydalı olabilir.

Birincisi insanların cinsel ve duygusal talepleri, güzellik ve estetik algıları, çok sayıda bileşenin etkisi ile biçimlenebiliyor. İnsanlar partnerlerini neye göre seçer? Kim kimi neden çekici bulur? Hayvanlar aleminde bunun belirli kıstasları yok değil ama konu insan olunca -yani görece evrimsel olarak en ileri canlı- denklemde o kadar fazla değişken oluyor ki bunu bilimsel olarak kuramsallaştırmak olanaksız oluyor. İlla bu konuya bilimsel bir cevap vermeye çabalarsak insanın evriminde cinsel çekiciliğin kadın ve erkek için biraz farklı olduğunu görürüz. Çekici erkek çoğunlukla hayati yeterliliği, kadın ise cinsel verimliliği sembolize eden özellikler ile tanımlanıyor. Ama artık hiç bir insan mağarada yaşamıyor ve çoğumuz boyuna posuna, memesine kalçasına bakarak eş seçmiyoruz. Seçki kıstasları toplu yaşam, sosyal ilişkiler sayesinde giderek detaylanıyor. Kabaca kıstaslar hâlen erkek için hayati yeterlilik, kadın için ise güzellik ama bunları sembolize eden vasıflar zenginleşti gibi. İşte erkek için hayati yeterlilik bir zamanlar boy, kas, irilik gibi, kadın için ise meme, kalça, saç, ten gibi ilk bakışta fark edilebilen özellikler iken artık iki taraf için de bunlar ayrıntılarda aranır hâle gelmiş durumda. Mükemmellik detaydadır gibi bir ilkeyi icat edip kabullenmiş bir medeniyetin bu yaklaşımı bedensel güzelliğe adapte etmemesi düşünülemez. İşte muhtemelen, milyonlarca yıldır var olan "kadının güzelliği" olgusunun ulaştığı son noktayı da -estetik aramak için akla gelecek son nokta olması ayrıca önemli- ayak temsil ediyor gibi görünüyor. Ve bu yaklaşım da, herkes tarafından taşınır olmasa da en azından makul görülmüş olmalı ki artık ayak fetişizmi üzerine fikirler, hipotezler, yorumlar üretiliyor. Yani aslında ayağa duyulan ilgi, erkeğin kadına duyduğu ilginin güncel bir açılımı gibi. Kadınların da erkekler üzerine ürettiği yenilikçi bir çok çekicilik kıstasının var olduğu düşünülürse -ses yakışıklılığı- erkeklerin de bu eğilimde olması gayet normal.

Bu Reklamı Kapat

İkincisi ayak fetişizminin dikkate değer ölçekte konuşuluyor olması, sorunuzdaki gibi bilimsel bir yorum talebini doğuruyor. En güvenilir kaynağımız bilim ise -ki elbette öyle- haliyle "bilim bu konuda ne diyor?" diye soruyoruz. Ama dediğim gibi konu üzerine yapılmış sistematik bir bilimsel çalışma yok. Neden? Çünkü -bence- bu konu, üzerine istediği kadar sohbet ve tartışma dönsün, bilimsel olarak çalışılmaya değer bir konu değildir belki de. Peki bunun nedeni ne olabilir? Neden bu kadar konuşuluyor da üzerine çalışılmıyor? Bence bunun nedeni, ayak fetişizminin konuşulup merak uyandırmasına rağmen aslında çoğunlukla ahlaki bir temelde yargılanması ve bu yargılamadan da beraat etmesi. Ahlaki olarak şüpheli görünüp arkasında illa bir travma, bir sapıklık, bir gariplik aranması ama ortada bir gariplik olmaması. Ve bunun da kabul edilememesi. Gayet basitçe "aman seven sevsin, sevmeyen sevmesin" denip geçilememesi. Ve hatta normalde tamamen özel ve partnerler arası bir durum olması gerekir iken giderek toplumsal olarak değerlendirilip bir tespite bağlanmasının gerektiğinin hissedilmesi. Aslında dediğim gibi -bence- ortada çok da garip bir durum yok. Ayak fetişizmi ne bir hastalık, ne bir sapıklık, ne bir sorun. Evrimsel olarak açıklanması pek de karmaşık da değil. Gayet anlaşılır ve normal bir şey. Bazı kişilere hiç şüphesiz ki garip gelse de hissedilen bu antipatinin bir kılıfa sığdırılamayıp bilimsel bir açıklamaya dayandırılmaya çalışılması. Ama öyle bir açıklama yok. Hatta herhangi bir açıklama yapma ihtiyacında olan da yok.

Sorunuz bağlamında da en kısa cevap muhtemelen, insanların partner seçerken dikkate aldığı kıstasların detaylanmasıdır. Bu noktayı açılımlamak ise, yukarıda belirttiğim gibi çok fazla bileşenin etkisinde olunduğu için hayli zor görünüyor.

154 görüntülenme

Kaynaklar

  1. evrim ağacı. Ayak Fetişizmi. (19 December 2021). Alındığı Tarih: 19 December 2021. Alındığı Yer: evrim ağacı | Arşiv Bağlantısı
  2. isa özgür özel. Ayak Fetişizmi. (19 December 2021). Alındığı Tarih: 19 December 2021. Alındığı Yer: isa özgür özel | Arşiv Bağlantısı
  3. Can Gülgen. Ayak Fetişizmi. (19 December 2021). Alındığı Tarih: 19 December 2021. Alındığı Yer: Can Gülgen | Arşiv Bağlantısı
  4. Ali Hilmi Yazıcı. Ayak Fetişizmi. (19 December 2021). Alındığı Tarih: 19 December 2021. Alındığı Yer: Aktüel psikoloji | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et