Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Prens Mışkin
Prens Mışkin
4,465 UP
Üye
14

Ayak Fetişi Nedir? Hastalık Mıdır? Hastalıksa Tedavisi Nedir?

229,659 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Ayak fetişizmi kabaca, ayakların cinsel önem ve anlam taşıması durumu. Böyle bir durumun varlığını kabul eden ve ayaklardan cinsel olarak tahrik olan kişiye de ayak fetişisti deniyor.

Ayak fetişizmi dışında başka bir çok fetişizm türü var. Bunlar üzerine internette çok sayıda makale, inceleme bulabilirsiniz. Hatta bazıları psikolog, psikiyatristlerin kaleminden çıkma metinler. Ancak bu metinlerin hiç biri, bir bilimsel çalışmanın ürünü değil. Her biri birer görüş, fikir ve yorum. Çünkü bugüne kadar bunun üzerine bilimsel bir araştırma yapıldığını görmedik, hiç birinin altında bilimsel bir kurumun imzası yok. Olsaydı kesin yayılıp duyulurdu. Ki zaten birbiri ile çelişkili yorumlar da söz konusu. Yani bir uzman fetişizm olgusunu hastalıklı ve sapıkça olarak değerlendirirken diğeri öyle görmüyor. Hatta bazı uzmanlar çiftlere, cinsel hayatlarını renklendirmesini tavsiye ederken fetişleri önerebiliyor da. Kimi kötü ve sapıkça, kimi iyi ve güzel diyor.

Tüm Reklamları Kapat

Ve elbette konuya bilimsel olarak bakarsak fetişizmin bir hastalık olup olmadığını belirleyecek olan kurum Dünya Sağlık Örgütü olabilir. Ve DSÖ fetişizmi hastalıklar listesine almış mı acaba? Üzerine bilimsel bir çalışma yapılmış mı? Adı, tanısı, tedavisi, ilacı, yöntemi vs.si var mı, belirli mi? Bildiğimiz kadarı ile hayır. Mantıken bakarsak hastalık, tanımı gereği, "organizmanın fizyoloji görevlerinin bozulması durumu."dur. Ayak fetişisti olduğu için fizyolojisi bozulan, hayati gerekliliklerini yerine getiremeyen bir insan olmuş mu? Bu kişiye hangi tedavi uygulanmış? Ne kadar başarılı olunmuş?

Zorluyorum ama gerek yok. Kısa keseyim, diyebiliriz ki hiç bir fetiş hastalık değildir. Tanıma uymuyor. Görebildiğim kadarı ile fetişizm üzerine duyulan rahatsızlık daha çok ahlaki. Toplumun genel kabulleri ile uyumsuz hemen her şey de sapıklık olarak değerlendirildiği için fetişist eğilimler de sapıklık olarak değerlendiriliyor. Sapık da zaten tanımı gereği "tavır ve davranışları toplumun benimsediği törel ölçülere uymayan" kişidir ve buna göre insanların partnerleri ile yaşadığı hiç bir şey de toplumsal olmadığı, topluma karşı gösterilen bir "tavır ve davranış" olmadığı, aksine özel (özel hayat anlamında) olduğu için sapıklık da sayılamaz. İsteyen kişi, iki taraflı kabul söz konusu olduğu sürece partneri ile istediği türden cinsel yakınlığı kurar. Ekteki wiki sayfasında da hastalık ya da sapıklık kelimesi de geçmemektedir ve hiç bir tıbbi belirteç de yoktur.

Kabaca böyle...

20,106 görüntülenme

Kaynaklar

 1. wikipedia. Ayak Fetişizmi. (22 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 22 Ağustos 2021. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Zırvasız Bilim: Konuşabilen Bitkiler, Yapay Zekanın Sonu, Aşırı Yaşlı Karadelikler!
Zırvasız Bilim: Konuşabilen Bitkiler, Yapay Zekanın Sonu, Aşırı Yaşlı Karadelikler!
İnci Nasıl Oluşur?
İnci Nasıl Oluşur?
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close