Puan Ver
0
Puan Ver

Işık hızında 1 yıl uzayda seyahat sonrası dünyaya dönüldüğünde 30 yıl geçmişse, dünya yılına göre 15 ışık yılı mesafeye gidip gelinmiş olmuyor mu?

Bu tür örnek anlatım uzun bir zamandır, bir çok bilimsel makalelerde şüphe duyulmayacak bir örnek gibi anlatılmaktadır. Halbuki bu örnekte mantık dışı bir durum söz konusuyken, kimse bu konuda bir açıklama yapmıyor.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Sorunun içinde "gidip dönme" olduğu için biraz da genel göreliliğe giriyor ama sormak istediğin soru şu sanırım: "ışık hızında 1 yıl seyahat edersem 1 ışık yılı uzaklığa gitmiş olmaz mıyım, dünyaya göre 10 yıl geçmiş olsa bile nasıl 10 ışık yılı uzaklığa gitmiş oluyorum ? 1 yıl * c = 1 ışıkyılı değil mi ? Ama dünyaya göre de 10 yıl * c oluyor o zaman 10 ışık yılı olması lazım. KİM HAKLI ? "

Bu son soru ("kim haklı?") zaten göreliliğin çıkış noktası. Cevap: İkisi de haklı.

Öncelikle sorunun hatalı kısmını değiştirelim. Işık hızındayken zaman geçmez. ışık hızıyla ilerlediğinde zaman evren senin için durur. Bu yüzden soruyu (biraz da 3-4-5 üçgenini kullanmak amacıyla :) ) şöyle değiştirelim. Eğer ışık hızının %80 i ile 10 yıl ilerlersem ne olur ?

t' = t * kök(1-(v/c)^2) = t* kök(1-0.64) = t* kök(0.36) = t * 0.6 = 10*0.6 = 6 yıl.

Yani dünyadaki biri seni 10 yıl boyunca gözlemlerken, uzay aracındaki biri için 6 yıl geçer. Peki o zaman biz şu an neredeyiz ? Dünyadan 10 ışıkyılı uzakta mı 6 ışıkyılı uzakta mı ?

Tabi ki cevap 10 ışıkyılı uzakta. Ama uzay aracındaki arkadaş 6 yıl ilerledi, o nasıl olacak ?

Burada unutulan kısım şu, sen ışık hızının %80 i ile ilerlerken evren senin için, ilerleme doğrultunda %60ı kadar büzülür :)) yani sen gerçekten o anda sana göre dünyadan 6 ışıkyılı uzaktasındır ama o sırada dünya güneşe 150 milyon km değil 90 milyon km uzaktadır, ay dünyaya 300.000 değil 180.000 km uzaktadır (tabi bunlar eğer ay-dünya ve dünya-güneş sana göre tam olarak aynı hizada ise geçerli. ) tekrarlamak gerekirse evren senin için senin ilerleme doğrultunda %60ı kadar sıkıştırılmıştır. bu oranlar eğer sen ışık hızının 12/13 ü kadar hızla ilerlersen zaman dünyadakine göre 5/13 oranında yavaşlar, mesafeler 5/13 oranına kadar daralır (bize göre 13 metre olan mesafe araçtakine göre 5 metre olur). (5-12-13 üçgeni)

Teşekkür (2)
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ama nihayetinde hepimiz aynıyız. Hepimiz maymunlardan türedik.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder