Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Işığın olmadığı yerde renkli olmanın ne anlamı olabilir?

Işığın ulaşmadığı okyanus veya mağara derinliklerinde yaşayan canlı bedenlerinde renk neden ve nasıl olur. Evrimsel anlamda buna neden ihtiyaç duyulmuştur.

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İnsan gözünün algıladığı dalga boyu aralığında bir renk görememenin, ortamdadki diğer canlılar tarafından renk ya da etkilerinin algılanmadığı anlamına gelmez, Kızıl ötesi ve veya morötesi bölgelelerde spektrum oluşturan pigment ve benzeri yapıların insan gözü için görünür dalga boylarında da renkli olarak kabul edebileceğimiz spektrum oluşturma ihtimali bulunmaktadır. Dolayısıyla okyanus dipleri veya derin mağaralarda kemosentez yoluyla renk oluşturan canlıların bulunması olasıdır

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Bu durum cinsel seçilim ile açıklanabilir.

Şöyle ki türler kendi aralarında üremek için en uygun adayı seçmek ister. Bu seçme yapılırken karşı cinsin tipine(genellikle simetrik olanları seçme eğilimi), varsa rengine, dans edebilmesine(özellikle kuşlarda gözükür) vb. şeylere bakarlar. Çünkü bu tür şeyler partner seçme konusunda büyük rol oynuyor. Bu yönde bir genetik varyasyon oluştuğunda cinsel seçilim rol oynar ve türler renkler kazanabilir.

Sorunuzda belirttiğiniz "ışığın ulaşmadığı yerlerde neden bu tür renkler oluşuyor" kısmını da şöyle açıklayabilirim. Işığın ulaşmadığı yerlerde biyolüminesans türler, yani ışık saçan türler yaşıyor, tıpkı ateşböcekleri gibi. Bu türler sayesinde etraflarındaki olan biteni görüyorlar tamamen körlük gibi bir durum oluşmuyor. Bir de bu konunun ışık dalga boylarıyla da alakası olduğunu düşünüyorum. Bizim gördüğümüz ışık dalga boyu aralığı başka türlerde farklı oluyor. Fakat maalesef bu konu hakkında derin bilgi sahibi değilim.

110 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, cehaletin topografisidir.”
Oliver Wendell Holmes