Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Işığın olmadığı yerde renkli olmanın ne anlamı olabilir?

Işığın ulaşmadığı okyanus veya mağara derinliklerinde yaşayan canlı bedenlerinde renk neden ve nasıl olur. Evrimsel anlamda buna neden ihtiyaç duyulmuştur.

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

İnsan gözünün algıladığı dalga boyu aralığında bir renk görememenin, ortamdadki diğer canlılar tarafından renk ya da etkilerinin algılanmadığı anlamına gelmez, Kızıl ötesi ve veya morötesi bölgelelerde spektrum oluşturan pigment ve benzeri yapıların insan gözü için görünür dalga boylarında da renkli olarak kabul edebileceğimiz spektrum oluşturma ihtimali bulunmaktadır. Dolayısıyla okyanus dipleri veya derin mağaralarda kemosentez yoluyla renk oluşturan canlıların bulunması olasıdır

Teşekkür
Paylaş
1

Bu durum cinsel seçilim ile açıklanabilir.

Şöyle ki türler kendi aralarında üremek için en uygun adayı seçmek ister. Bu seçme yapılırken karşı cinsin tipine(genellikle simetrik olanları seçme eğilimi), varsa rengine, dans edebilmesine(özellikle kuşlarda gözükür) vb. şeylere bakarlar. Çünkü bu tür şeyler partner seçme konusunda büyük rol oynuyor. Bu yönde bir genetik varyasyon oluştuğunda cinsel seçilim rol oynar ve türler renkler kazanabilir.

Sorunuzda belirttiğiniz "ışığın ulaşmadığı yerlerde neden bu tür renkler oluşuyor" kısmını da şöyle açıklayabilirim. Işığın ulaşmadığı yerlerde biyolüminesans türler, yani ışık saçan türler yaşıyor, tıpkı ateşböcekleri gibi. Bu türler sayesinde etraflarındaki olan biteni görüyorlar tamamen körlük gibi bir durum oluşmuyor. Bir de bu konunun ışık dalga boylarıyla da alakası olduğunu düşünüyorum. Bizim gördüğümüz ışık dalga boyu aralığı başka türlerde farklı oluyor. Fakat maalesef bu konu hakkında derin bilgi sahibi değilim.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer okullarımızın bilim derslerinde yaratılış iddiasını Evrim Kuramı'na alternatif olarak okutacaksak; bu derslerde bebeklerin leylekler tarafından getirildiği iddiasını da cinsel üremeye alternatif olarak okutmamız gerekir.”
Judith Hayes
Geri Bildirim Gönder