Sorulara Dön
5
Felsefe

İnsanın, yaşam amacını bulmada kullanacağı referanslar, düşünsel altyapı ne olabilir?

Yaşam amacı edinilecek bir hedef olabilir mi yaşamda? Kişisel olarak yaşıyor olmaya yükleyecek bir anlam bulma çabası yaşadınız mı, ya da bu süreci nasıl geçiriyorsunuz?

5
505 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
5 Cevap

Bireyin yaşamının, varoluşunun anlamsızlığı düşüncesi onu eylemsizliğe sürükler. Bireyin yaşamını, varoluşunu anlamlandırması onun sorumluluğu olmalıdır. Varoluşçu psikolojide bireyin kendi yaşamı dışında bir anlam araması, kendi yaşamına karşı büyük bir sorumsuzluk olarak algılanır.

Victor Frankl’ın ''Man's search for meaning'' adlı kitabında hiç kuşkusuz, insanı anlam arayışına sürükleyen en büyük olgulardan biri olan savaşın üzerinde durmuştur. Frankl 3 yıl boyunca toplama kampında yaptığı gözlemlerler ile hayattan hiçbir beklentisi olmayanların, herhangi bir amacı olanlardan önce öldüklerini gözlemlemiştir. Bu durumun yaştan bağımsız olduğunu vurgulamıştır. Dolayısı ile bireyin yaşamını sürdürmesi adına, varoluşunun bir anlamı olarak bir amaca yönelik hedefinin olması şarttır.

Hayatın, yaşamımızın anlamı nedir sorusu geçmişten bu yana en çok sorulan, yanıt aranan sorulardan biri. Filozoflar bu soruya muhtelif cevaplar vermişler; kimi yaşamın anlamını sevgi, kimi acı, kimi öğrenmek olarak tanımlamıştır. Ramana maharshi'ye bu soru yöneltildiğinde, hayatın anlamı bu soruyu sormanızdır demiştir. 

Hayata karşı geliştirdiğimiz tavır, edindiğimiz mücadele yöntemi ve diğer insanlar ile olan etkileşimimiz...

İngmar Bergman'ın ''the seventh seal'' ve Frank Capra'nın ''It's a Wonderful Life'' filmleri izlemeni tavsiye ederim.

778 görüntülenme
7
Paylaş
7

Kişisel deneyimlerimden bir örnek vereceğimi belirterek

Camus yaşam anlamsızdır fakat insan bu anlamsızlığa başkaldırmalıdır diyor. Peki bu ne kadar dürüstçe olur diye düşündüm. Yani benim yaratacağım anlam yapay olacaktır, dışarıda doğada bulunmayacaktır. Böyle bir anlam yaratsam bile onun peşinden nasıl giderim, onun yapay olduğunu bilerek nasıl ana ereğim olarak bellerim? Pekala, ben kendimi kandırmayacağım, dünya anlamsızdır ve yapay bir başkaldırıya katılmıyorum dedim. Ama bir şeyi unutmuştum, ben aynı zamanda biyolojik olarakta dünyada bulunuyordum. Her insan gibi haz ihtiyacım bulunuyordu. Fakat yediğim yiyecekten tat alamadan, insanlar ve onların uğraşlarının hepsinin boşa, biçare gelmesi, renksiz baharlar, tüm bu deneyimler bana acı veriyordu. Bir arkadaşım madem her şey anlamsız neden intihar etmiyorsun? dedi. Bunu sonradan düşündüğümde şuna vardım; madem her şey anlamsız, madem yaşam anlamsız, ölüme giden yolda dünya içi bir deneyimdir, o halde ölüme giden yola yönelmekte dünya içi bir deneyim olduğu için anlamsızlık kendini öldürme eyleminide kapsamaktadır.

Öze gelecek olursam. Yaşam anlamsız olsa dahi yaşamın içinde deneyimlediğimiz duygular belkide tek gerçeklerdir bizim için. Acı da haz da her şeyden daha gerçektir. O halde yapay da olsa farkındalık içeren bir anlam yaratmayı acı dolu bir hayata tercih ederim.

233 görüntülenme
4
Paylaş
4

Hayatın bir amacı olmayabilir. Bu son derece normaldir. Amaç, yaşamak için bir gereksinim veya ön şart değildir. Amacı olmayan insanlar da yaşar. Mesele amaç aramakta değildir zaten, hiç bir zaman da olmamıştır. Yaşamak elimizde olmadan yaptığımız bir iştir, tıpkı şu an bunu yazmamın aslında elimde olmaması gibidir. Dizginleri ne kadar sıkı tutarsak aslında o kadar deterministik evrenimizin girdabına kapılıyoruz. Bu sebeple bir amaç uğruna yaşamakla boş yaşamak arasında bir fark yok. Ancak bunu bilmenin de bize bir faydası yok. Sözü gevelemeden diyeceğim o ki bu soru bizim tehlikeli sorularımızdandır ve şans eseri doğru cevabı bile vermiş olsak yine de anlamsız ve zaman kaybı olacaktır.

Derman arardım derdime,

Derdim bana derman imiş.

Burhan(delil) sorardım aslıma,

Aslım bana burhan imiş.

(Düşünüyorum, öyleyse varım sözünü birileri daha evvel demiş sanki he, ne dersiniz?)

Kısaca anlam bizden ibaret.

212 görüntülenme
2
Paylaş
2

Yoga kültürüne bakmanızı tavsiye ederim. Bahsettiğinize benzer bir süreçten geçmekteyim ve oldukça yararı dokunuyor. Bunlar sadece giriş niteliğinde yoganın ne olduğundan ve tekniklerinden bahsediliyor umarım vaktiniz olur ve dinlersiniz.

https://youtu.be/ljAE2n8b9j8

https://youtu.be/jyfnIR97S1I

Bu arada anladığım kadarıyla yoga size hayatın anlamını söyleyemez. Onun yerine hayatı anlamlandırma arzunuzun nedenlerini ve köklerini görünür yapar. Daha iyi gibi.

150 görüntülenme
1
Paylaş
1

Bence,

Yaşamın temel amacı hayata kalmak ve genlerimizi gelecek nesillere aktarmaktır. Tüm hayvanlara baktığımızda temel amaçın bu olduğu görülmektedir. Bu üreme ve yaşamaya devam etme amacı, entellektüelleşen insan için anlamsızlaşmıştır. İnsan bu anlamsızlığın sonucunda büyük bir anlam arama yolculuğuna girişmiştir. Felsefeler, görüşler ve hatta hayatın anlamını açıklayan dinler oluşturmuşlardır. Örneğin Buddha hayatın acı dolu olduğunu ve aydınlanmaya ulaşanların bu yaşam ve doğum çemberinden çıkıp üstün bir noktaya ulaştığını söylemiş, acıların ise insanı olgunlaştırdığını düşünmüştür.

Farklı farklı amaçlar ve görüşler olsa da ben buluncak bir amaç değil, oluşturulucak bir amaç olduğunu düşünüyorum. Belki de sadece mutluluğu amaçlamak dahi çok üstün ve derin bir anlam olabilir. Bir amaç oluşturmakta en büyük kaynağın hayatın kendisi olduğuna inanıyorum, deneyimlerimiz ve bakış açlarımızın önümüzdeki en büyük yol gösterici olduğunu düşünüyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=MBRqu0YOH14&t=1s

259 görüntülenme
1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et