Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ersals Krononot
Ersals Krononot
253K UP
Üye
5

İnsanın, yaşam amacını bulmada kullanacağı referanslar, düşünsel altyapı ne olabilir?

Yaşam amacı edinilecek bir hedef olabilir mi yaşamda? Kişisel olarak yaşıyor olmaya yükleyecek bir anlam bulma çabası yaşadınız mı, ya da bu süreci nasıl geçiriyorsunuz?
1,926 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Şevval Güneş
Şevval Güneş
2,589 UP
thinker

Bireyin yaşamının, varoluşunun anlamsızlığı düşüncesi onu eylemsizliğe sürükler. Bireyin yaşamını, varoluşunu anlamlandırması onun sorumluluğu olmalıdır. Varoluşçu psikolojide bireyin kendi yaşamı dışında bir anlam araması, kendi yaşamına karşı büyük bir sorumsuzluk olarak algılanır.

Victor Frankl’ın ''Man's search for meaning'' adlı kitabında hiç kuşkusuz, insanı anlam arayışına sürükleyen en büyük olgulardan biri olan savaşın üzerinde durmuştur. Frankl 3 yıl boyunca toplama kampında yaptığı gözlemlerler ile hayattan hiçbir beklentisi olmayanların, herhangi bir amacı olanlardan önce öldüklerini gözlemlemiştir. Bu durumun yaştan bağımsız olduğunu vurgulamıştır. Dolayısı ile bireyin yaşamını sürdürmesi adına, varoluşunun bir anlamı olarak bir amaca yönelik hedefinin olması şarttır.

Hayatın, yaşamımızın anlamı nedir sorusu geçmişten bu yana en çok sorulan, yanıt aranan sorulardan biri. Filozoflar bu soruya muhtelif cevaplar vermişler; kimi yaşamın anlamını sevgi, kimi acı, kimi öğrenmek olarak tanımlamıştır. Ramana maharshi'ye bu soru yöneltildiğinde, hayatın anlamı bu soruyu sormanızdır demiştir. 

Tüm Reklamları Kapat

Hayata karşı geliştirdiğimiz tavır, edindiğimiz mücadele yöntemi ve diğer insanlar ile olan etkileşimimiz...

İngmar Bergman'ın ''the seventh seal'' ve Frank Capra'nın ''It's a Wonderful Life'' filmleri izlemeni tavsiye ederim.

841 görüntülenme
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Atahan Sır
Atahan Sır
70K UP
öğrenci

Bence,

Yaşamın temel amacı hayata kalmak ve genlerimizi gelecek nesillere aktarmaktır. Tüm hayvanlara baktığımızda temel amaçın bu olduğu görülmektedir. Bu üreme ve yaşamaya devam etme amacı, entellektüelleşen insan için anlamsızlaşmıştır. İnsan bu anlamsızlığın sonucunda büyük bir anlam arama yolculuğuna girişmiştir. Felsefeler, görüşler ve hatta hayatın anlamını açıklayan dinler oluşturmuşlardır. Örneğin Buddha hayatın acı dolu olduğunu ve aydınlanmaya ulaşanların bu yaşam ve doğum çemberinden çıkıp üstün bir noktaya ulaştığını söylemiş, acıların ise insanı olgunlaştırdığını düşünmüştür.

Farklı farklı amaçlar ve görüşler olsa da ben buluncak bir amaç değil, oluşturulucak bir amaç olduğunu düşünüyorum. Belki de sadece mutluluğu amaçlamak dahi çok üstün ve derin bir anlam olabilir. Bir amaç oluşturmakta en büyük kaynağın hayatın kendisi olduğuna inanıyorum, deneyimlerimiz ve bakış açlarımızın önümüzdeki en büyük yol gösterici olduğunu düşünüyorum.

Tüm Reklamları Kapat

https://www.youtube.com/watch?v=MBRqu0YOH14&t=1s

294 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cuguli Na
Vasıfsız Düşünür

Kişisel deneyimlerimden bir örnek vereceğimi belirterek

Camus yaşam anlamsızdır fakat insan bu anlamsızlığa başkaldırmalıdır diyor. Peki bu ne kadar dürüstçe olur diye düşündüm. Yani benim yaratacağım anlam yapay olacaktır, dışarıda doğada bulunmayacaktır. Böyle bir anlam yaratsam bile onun peşinden nasıl giderim, onun yapay olduğunu bilerek nasıl ana ereğim olarak bellerim? Pekala, ben kendimi kandırmayacağım, dünya anlamsızdır ve yapay bir başkaldırıya katılmıyorum dedim. Ama bir şeyi unutmuştum, ben aynı zamanda biyolojik olarakta dünyada bulunuyordum. Her insan gibi haz ihtiyacım bulunuyordu. Fakat yediğim yiyecekten tat alamadan, insanlar ve onların uğraşlarının hepsinin boşa, biçare gelmesi, renksiz baharlar, tüm bu deneyimler bana acı veriyordu. Bir arkadaşım madem her şey anlamsız neden intihar etmiyorsun? dedi. Bunu sonradan düşündüğümde şuna vardım; madem her şey anlamsız, madem yaşam anlamsız, ölüme giden yolda dünya içi bir deneyimdir, o halde ölüme giden yola yönelmekte dünya içi bir deneyim olduğu için anlamsızlık kendini öldürme eyleminide kapsamaktadır.

Öze gelecek olursam. Yaşam anlamsız olsa dahi yaşamın içinde deneyimlediğimiz duygular belkide tek gerçeklerdir bizim için. Acı da haz da her şeyden daha gerçektir. O halde yapay da olsa farkındalık içeren bir anlam yaratmayı acı dolu bir hayata tercih ederim.

Tüm Reklamları Kapat

282 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Abdulkadir K
Abdulkadir K
10K UP
Felsefe yaptığını sanan insan

Hayatın bir amacı olmayabilir. Bu son derece normaldir. Amaç, yaşamak için bir gereksinim veya ön şart değildir. Amacı olmayan insanlar da yaşar. Mesele amaç aramakta değildir zaten, hiç bir zaman da olmamıştır. Yaşamak elimizde olmadan yaptığımız bir iştir, tıpkı şu an bunu yazmamın aslında elimde olmaması gibidir. Dizginleri ne kadar sıkı tutarsak aslında o kadar deterministik evrenimizin girdabına kapılıyoruz. Bu sebeple bir amaç uğruna yaşamakla boş yaşamak arasında bir fark yok. Ancak bunu bilmenin de bize bir faydası yok. Sözü gevelemeden diyeceğim o ki bu soru bizim tehlikeli sorularımızdandır ve şans eseri doğru cevabı bile vermiş olsak yine de anlamsız ve zaman kaybı olacaktır.

Derman arardım derdime,

Derdim bana derman imiş.

Tüm Reklamları Kapat

Burhan(delil) sorardım aslıma,

Aslım bana burhan imiş.

(Düşünüyorum, öyleyse varım sözünü birileri daha evvel demiş sanki he, ne dersiniz?)

Kısaca anlam bizden ibaret.

250 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Default 01
site sakini

Yoga kültürüne bakmanızı tavsiye ederim. Bahsettiğinize benzer bir süreçten geçmekteyim ve oldukça yararı dokunuyor. Bunlar sadece giriş niteliğinde yoganın ne olduğundan ve tekniklerinden bahsediliyor umarım vaktiniz olur ve dinlersiniz.

https://youtu.be/ljAE2n8b9j8

https://youtu.be/jyfnIR97S1I

Tüm Reklamları Kapat

Bu arada anladığım kadarıyla yoga size hayatın anlamını söyleyemez. Onun yerine hayatı anlamlandırma arzunuzun nedenlerini ve köklerini görünür yapar. Daha iyi gibi.

173 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close