Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
6

insan mı doğaya hakimdir, doğa mi insana hakimdir?

Münazara yarışmam var,Bu konu hakkında "insan doğaya hakimdir" düşüncesini benimseyerek ne örnek verebiliriz ve doğa insana hakimdir düşüncesini hangi yönlerinden curutebiliriz?
1,961 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Emirhan Uçan
Emirhan Uçan
19K UP
Bildiğim bir konu
Orijinal Soru: insan mı doğaya hakimdir, doğa mi insana?

Doğa insansız yaşayabilir ama insan doğasız yaşayamaz. Bu yüzden doğa insana hakimdir. Zaten doğanın parçasıyız biz. Tabi doğa derken ne kast ettiğine bağlı. İnsan harici canlılar, bitkiler gibi şeylere doğa deniliyor genelde. Besin zincirinin en üstündeyiz.[1] Medeniyetimiz var fakat bu üstün yapmaz bizi. Doğa çok geniş. Doğaya yabancılaştık zamanla. Uzaklaştık. Zorunlu süreçti bu. İnsan doğa olmazsa nefes alamaz. Ölür. Doğa bize hakimdir. Doğadan geldik biz. Doğa atamız bizim. Doğa olmazsa canlılar olmaz. Bizde canlıyız. Doğaya sahip çıkmazsak yok olup gideriz. Diğer canlılar gibi evrimleşiyoruz. Evrimde doğanın parçası. Doğanın bir sürü parçası var bizde. Kısacası doğa bize hakimdir çünkü o olmazsa biz bir hiçiz. Şimdi gelelim karşı tarafın verdiği örneklere: Doğaya hakimiz çünkü medeniyetimiz var. Böylece doğaya istediğimizi yapabiliriz. Besin piramidinin en üstündeyiz. En güçlü canlı biziz. Doğaya hakimiz çünkü teknolojimiz var. Biz hayvan değiliz çünkü farklıyız vb. Fakat gerçekte insanlar hayvandır. Maymunlarda alet yapabiliyor, tek biz değil. Bu insan alet yapan hayvandır görüşüne büyük darbe vurmuştur. Doğada insanlar eşsiz değildir.

Yani insanlar doğaya bağlıdır dediğim gibi.

Tüm Reklamları Kapat

153 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Y. Kırdök. İnsanlar Besin Zincirinin Tepesinde Mi Yer Alıyor? - Arkeofili. (12 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 4 Nisan 2023. Alındığı Yer: Arkeofili | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Zeynep Bora
Zeynep Bora
24K UP
Münazara eğitimi görüyorum

Doğaya hakim olmak düşüncesini açıklayalım. Doğa insana ne şekilde hakim olabilir? Doğa, insanı etkileyebilir fakat bu doğanın insana hakim olmasını iddia etmek için yeterli değildir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile insan doğayı istediği gibi şekillendiriyor. Mesela ozon tabakasının delinmesi gibi. Ozon tabakası 3 tane oksijen molekülünden oluşur ve Güneşten gelen zararlı ışınları filtreler. Fakat insanların saldığı birtakım zehirli gazlarla ozon tabakası delindi. Ayrıca bu salınan birtakım zararlı gazlar sera etkisi yaratır. Bu gazlar genel olarak SO2, CO2, NO2 gibi gazlar olur. Sera etkisi ile Dünya’ya giren Güneş ışınlarının Dünya’nın çevresindeki sera gazları (bahsettiğimiz zararlı gazlar) yüzünden bu ışınlar uzaya gidemiyor Dünya’ya geri yansıyor. Bu da Dünya’nın ortalama sıcaklığını artıyor. Diğer argümanımız ise iklim değişikliği. Mesela hava birkaç gün önce aşırı sıcaktı. Yazdan farksızdı. Fakat bugün kar yağdı. Bu da insanların yine yapmış olduğu çevreye zararlı faaliyetler sonucu oluşan iklim değişikliğidir. Ve bi aralar baraj seviyesi kışın ortasında %10 un altına inmişti. Normalde kışım böyle bir şey olmamalı değil mi? Oldu ama. Doğa insana hakim olsaydı bu kadar bozukluk meydana gelir miydi? İşte insanın doğaya hakim olduğunun kanıtı. BAŞARILAR🍀

191 görüntülenme
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close