Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Her tam sayı bir doğal sayı mıdır?

4,799 görüntülenme
Her tam sayı bir doğal sayı mıdır?
Her tam sayı bir doğal sayı mıdır?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Biyoloji Öğrencisi

Merhaba.Yanıt E şıkkıdır.Hayır tabii ki her tam sayı bir doğal sayı değildir çünkü tanım gereği tam sayılar negatif olabilir ve yine tanım gereği doğal sayılar negatif olamazlar.E şıkkının doğru olmasının nedeni ise pozitif veya negatif sayıların bir tam sayı olması,rasyonel olması için yeter ve gerek şarttır.

770 görüntülenme
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Arda Atakan Ergül
Lise Öğrencisi

Merhaba, aslında bu soruyu anlamak için hangi kavramların hangilerini kapsadığını, hangilerini kapsamadığını, kavramlar arasındaki hiyerarşiyi anlamak gerekir. Yani bu soruyu ast-üst ilişkisini ele alarak da düşünebiliriz. Kavramlar arasındaki hiyerarşi; Gerçek Sayılar > Rasyonel Sayılar > Tam Sayılar > Doğal Sayılar > Sayma Sayıları şeklinde olacaktır. Ve bu hiyerarşide üst mertebede bulunan alttaki mertebenin özelliklerine sahip olmak zorunda değilken, alttaki mertebe üst mertebedekinin özelliklerine sahip olmak zorundadır. Örneğin; Doğal sayılar, üst mertebedeki kavramların hepsinin özelliklerine sahiptir. Yani doğal sayılar; Hem tam sayı, hem rasyonel sayı, hem de gerçek sayı olmak zorundadır, bunun dışında bir olasılık yoktur. Ama mesela bir gerçek sayı, bir tam sayı olabilir, ama doğal sayı değildir örneğin, astına uymak zorunda değildir. Ya da bir gerçek sayı hem rasyonel, hem tam, hem de doğal sayı da olabilir. Üstün astlarına göre bir zorunluluğu bulunmamaktır. Olasılıkları düşünecek olursak aklımızda kocaman bir olasılık tablosu canlanacaktır bu konuda.

Soruya geçecek olursak; "a" şıkkında; Tam sayı, doğal sayının üstü olacaktır, bu nedenle astına uymak zorunda değildir. Bir tam sayı hem negatif olabilir, hem de pozitif olabilir, bunda üstün asta göre bir zorunluluğu yoktur. "b" şıkkında; Asal sayılardan yalnızca bir çift asal sayı vardır ve bu sayı "2"dir. İki aynı zamanda en küçük asal sayı olduğundan, kendisinin "2"nin katlarına bölünme gibi bir durum yoktur, sadece kendisine ve "1"e bölünür. Bu nedenle, "Her asal sayı tek sayıdır." önermesi doğru değildir. "c" şıkkında ise, hiçbir doğal sayının kendisi ile çarpımı negatif bir tam sayı olamayacağından, doğru bir önerme değildir. "d" şıkkında, Doğal sayıların özellikleri gereği, üstleri pozitif tam sayılar olacaktır, bu nedenle "Bazı doğal sayılar negatiftir." önermesi de doğru değildir. "e" şıkkında ise tam sayıların, üstlerinden biri rasyonel sayılar olduğu için, "Her tam sayı bir rasyonel sayıdır." önermesi de kesinlikle doğru olacaktır. Bu nedenle yanıt "e" şıkkı olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Dipnot; İrrasyonel sayılar, rasyonel sayıların astı ya da üstü değildir. Aynı mertebeye sahiptir ve ikisinin de üstü gerçek sayılardır.

Gerçek SayılarGerçek SayılarMatematikçi Fatih
965 görüntülenme
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Satranç Oynayarak Günde 6000 Kalori Yakmak Mümkün mü?
Satranç Oynayarak Günde 6000 Kalori Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close