Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Görme yetisi nasıl ortaya çıktı?

Görme yetisi ilk olarak nasıl ortaya çıktı ve günümüze kadar nasıl evrildi?

2
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Öncelikle görme duyusunun evrimi burada özet geçebileceğimden maalesef çok uzun ve detaylı bir süreç. İlkel görme yetisinin tek hücreli canlılarda göz noktası adı verilen ve ışığın konumunun belirlenmesinden sorumlu bir yapıdan köken aldığı tahmin edilmektedir. Bu yapı çok hücreli bazı canlılarda da gözlenebilmektedir (sülük vb.). Sonrasında bu yapının içbükey bir boşluğa evrimleşerek daha fazla ışık tutabilecek bir hal alması söz konusudur. Bu yapının içinde biriken sıvının kristalleşmesiyle ise lensin temelleri atılmış olmaktadır. Bu yapıların birleşmesiyle ortaya çıkan organa ise ilk kompleks göz diyebiliriz.

Sorunuzun temeline dönecek olursak görme yetisinden kastınız eğer ışığın algılanabilmesi ise tek hücreli atalarımızdan itibaren görme yetisine sahiptik ancak elbette kompleks görüşe sahip olmamız çok uzun bir zaman aldı. Ayrıca gözün evrimine dair daha detaylı bilgiler için yukarıda bahsettiğim ifadeleri aldığım kaynağı ekliyorum ve Evrim Ağacı tarafından hazırlanmış bu videoyu izlemeni öneririm ki tahminen sorunun günümüze kadar nasıl evrimleşti kısmının cevabını buradan alacaksın:

https://www.youtube.com/watch?v=yaYs4fTdzf0&t=619s

121 görüntülenme
4
Paylaş
4

Kaynaklar

  • I. R. Schwab. The Evolution Of Eyes: Major Steps. The Keeler Lecture 2017: Centenary Of Keeler Ltd. (20 Ekim 2017). Alındığı Tarih: 29 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Nature | Arşiv Bağlantısı

görmek çok eskiden yoktu (kambriyen patlamasından önce) . canlı sadece ışığın ne taraftan geldiğini ayırt edebiliyordu(ışığa duyarlılık vardı).kambriyenden sonra görme yetisi ilk trilobitlerde evrimleşti.ve bu avcılık yaşamının başlamasına sebep oldu. canlılarda görme yetisi,ihtiyacına göre belirlendi.mesela memelilerde gececi olanlarda 3 pigmentli evrimleşti(gececi olan bazı hayvanlar renk körüdür.)3 pigmentin gösterebileceği renk miktarı kızıl ötesi iken; sürüngenler arılar vb. çoğu canlı mor ötesi ışıkları görebiliyor(bu hayvanlarda 5 pigment bulunur) bir zamanlar gözün 65 defa evrimleştiğine inanılıyordu . ama genetik kanıtlar gözün sadece bir defa evrimleştiğini söylüyor.

3
Paylaş
3

Kaynaklar

  • NewScientist, et al. (2017). Evrim Yaşamı Nasıl Açıklar?. Yayınevi: say yayınları. sf: 294.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et