Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Bu soru başka bir soruya yönlendirilmiştir: Florür kullanimi ne derece zararlıdır?
Deli Bilge
Deli Bilge Üye
0

florür zararlı mı. faydalı mı?

bir arkadaşım flörürün zararlı olduğunu söyledi biraz araştırdım fakat net makalelere ulaşamadım ulaştıklarımdan bazıları da ileri seviye ingilizce istiyor wikipediada da zararlı olduğuna dair açıklama ve bir makale kaynakçası var fakat sizden net bir açıklama alabileceğime inanıyorum.
566 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Zibagozel Annayeva
Zibagozel Annayeva lise ogrencisiyim

Florür diş ve kemik oluşumunda gerekli olan bir iyondur. Ortalama olarak yetişkin bir kişinin günlük 2 veya 3 miligram flor ihtiyacı bulunur. İnsanlar flor ihtiyaçlarını bazı bitkilerden ve balıklardan karşılar. Peki florür yararlı mı zararlı mı? Özellikle çocukların kullandığı diş macunlarında yer alan florürün çocukların sağlığını olumsuz etkilediği ile ilgili bazı söylentiler var.

Çoğumuz florürün diş çürümesine engellediğini biliriz. Peki nasıl? Yemek sonrası diş üzerinde yemek parçaları birikir ve bu parçalar diş plaklarını oluşturur. Diş plaklarının temizlenmemesi durumunda diş çürükleri meydana gelir. Florür tükürük ile karışarak diş yüzeyine yerleşir ve dişin korunmasını sağlar. Böylece çürük oluşumunu da engeller. Ağızda bulunan bakterilerin yok olması için az miktarda diş macunu yeterlidir. Diş fırçanıza bezelye büyüklüğünde diş macunu sürüp dişlerinizi bu şekilde fırçalayabilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Florür, vücuda yüksek miktarda alındığında zararlıdır. 5 gram sodyum florür ölümcül etkiye sahiptir. Bu yüzden diş macunu dikkatli kullanılmalıdır. Özellikle çocukların diş macunu yutmamasına dikkat edilmelidir. Yine de florürün neden olduğu ölümler yok denecek kadar azdır. Florürün yüksek miktarda alınması beyni olumsuz yönde etkiler. Ezber, hafıza, düşünme gibi becerileri azaltır. Florürün bir diğer zararı ise hormonal dengeyi bozmasıdır. Örneğin Testosteron seviyesinin azaltıcı etkisi olabilir. Florür kolayca vücuttan atılamaz. Tiroid bezlerinde depolanır. Tiroit bezleri tiroid hormonu üretirler. Bu da tiroid hormonunun olumsuz yönde etkileneceği anlamına gelir. Ağız ve diş sağlığı ilk muayene sırasında hekiminizden size uygun bir diş macunu tavsiyesi alabilirsiniz. Aşırı miktarda florür içeren bir diş macunu sizin için gerekli olmayabilir. Diş macununuzun doğru seçimi için yaşınız, diş minenizin durumu, tükürüğünüzün kalitesi ve genel diş sağlığınız değerlendirilmelidir.

Kaynaklar

  1. Greenwood, Norman N.; Earnshaw, Alan. (Chemistry of the Elements (2nd ed.). Oxford: Butterworth-Heinemann., 2022). Florür.
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
Cevap
İbrahim Paçalı
İbrahim Paçalı Diş Hekimi

Florür doğada çeşitli çözeltiler içerisinde yaygın bulunan bir iyondur. Yediğimiz gıdaların bir çoğunda hatta içtiğimiz sularda bile bir miktar florür iyonu bulunur. Normal bir insan normal bir diyet ile vücuduna günlük ortalama 0.5 mg florür iyonu almaktadır. Florürün vücudumuzdaki doğal depo merkezi dişler ve kemiklerdir. Florürün vücudumuzdaki görevi ise dişlerin ve kemiklerin sağlamlığını artırmaktır. Diyetlerinde florür eksikliği olan bireylerin dişleri çürüğe daha yatkındır. Gel gelelim florürün zararlarına. Vücuda alınan her şeyde olduğu gibi florürün de fazlası toksik etki gösterir ancak bu toksisite sınırı 5 mg/kg dır. Yani ortalama ağırlığa sahip bir insanın florür zehirlenmesi geçirmesi için vücuduna yaklaşık 350 mg florür alması gerekir ki bu da yaklaşık 3 tüp diş macununu tek seferde yutmasına denktir. Diş macununun 1 ml'sinde yaklaşık olarak 1 mg florür bulunmaktadır. Bir seferlik diş fırçalamada kullanılan diş macunu ise aşağı yukarı bu kadar florür içermektedir. Elbette bu macun yutulmadan tükürülür ve diş macunu dişlerin minesine çökelen florür iyonlarıyla fonksiyon gösterir. Diş minesine çökelen florür de sistemik dolaşıma geçerek epifiz bezine filan ulaşmaz. Yani günde 3 kez dişlerinizi fırçalasanız dahi vücudunuza giren florür miktarı günlük yediğiniz gıdalarla vücudunuza giren florür miktarından çok daha azdır. Özet olarak florür diğer tüm ilaçlar ve mineraller gibi kararında kullandığında bir ilaç, kullanımında aşırıya kaçıldığında bir zehirdir. Farmakolojinin temel ilkesinde olduğu gibi ilaç ile zehiri ayıran şey dozudur.

Kaynaklar

  1. Prof. Dr. Ertuğrul SABAH. İnsanda Flor Toksikolojisi. (28 Ocak 2001). Alındığı Tarih: 21 Ocak 2022. Alındığı Yer: A Ü Diş Hek Fak Derg | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et