Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Fast food yemek söylendiği kadar zararlıysa neden insanlar fast food yemeye devam ediyor?

Fast food yememek gerçekten zor mu?

1
Anonim 1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

İlk sebep hızlı yapılmaları , tatlarının güzel olması ve ücret olarak düşük gıdalar olmalarıdır.

Diğer bir nedense beynimizde bizi uyuşturucu vb. maddelere bağımlı kılan bir bölüm vardır ve fast food yiyecekler de Bu bölümü etkiliyor . Daha detaylı bilgi :

Amerikada yapılan son araştırmalar, fast food türü yiyeceklerin bağımlılık yarattığına dair bulgular veriyor. Bilim adamları, hamburger, kızarmış patates gibi besinlerin içinde bulunan bazı maddelerin beyinde bağımlılık merkezini tetiklediğini belirtiyor. Beslenme uzmanları da özellikle şekerli, unlu gıdalarla kolalı içeceklerin bağımlılığa yol açtığını doğruluyor.

Şeker böyle yapar Karbonhidratlı (unlu, şekerli) gıdaların çok sık tüketilmesinin bu tip besinleri yeme isteğini körüklediğini anlatan Özbaya göre rafine şekerler denen kek, sütlaç, muhallebi, aşure, baklava türü şekerli gıdaları yedikçe yemek istiyoruz. Aynı şekilde fast fooddaki kompleks karbonhidratlar denilen ekmekler de çok fazla olduğundan yedikçe yeme isteği körükleniyor.

Türk Kalp Vakfı Diyet Uzmanı Dr. Sumru Özbay, fast food tarzı beslenmede sıkça tüketilen şekerli-gazlı içecekler için bağımlılıktan söz edilebileceğini belirtti. Kola alıştırır çünkü... Şekerli-gazlı içeceklerin sigara ve uyuşturucu madde bağımlılığıyla aynı kefeye konduğunu savunan Özbay, şunları söyledi:

"Son yapılan araştırmalarda kolalı içeceklerin bağımlılık yaptığı yönünde bulgular var. İçindeki maddelerden birinin kuvvetle bağımlılığa neden olduğu, dolayısıyla gençler arasında en az 2-2.5 litre kola tüketimine yol açtığı belirtiliyor. Ayrıca kolalı içecekler mide bağırsak sistemini yavaşlatır. Mide ve bağırsak sistemini rahatlatmak için sürekli bu içeceklere başvururlar. Dolayısıyla alışkanlık yaparlar." Aynı tür yemekler.. Sürekli aynı yiyecekleri tüketmenin alışkanlık yaptığını söyleyen beslenme uzmanı Prof. Dr. Muaazzez Garibağaoğlu da şöyle konuştu: "

Bağımlılık hep aynı yemeği yemek, içmek onsuz yapamamaktır. Belli bir yiyeceğe tutulmak. Bu illa fast food değil, şeker, tatlı da olabilir. Koladaki kafein de bağımlılık yapar" Bizde hamur işleri...

Psikiyatr Dr. Ayhan Kalyoncu da görüşlerini şöyle dile getirdi: "Yanlış veya zararlı olduğunu bilip de kendimizi yapmaktan alıkoyamadığımız şeyler de bağımlılıktır. Bu kolalı içecekler de olabilir, herhangi başka bir şey de. Bizim ülkemizde yağlı yiyecekler, kebaplar, hamur işlerinden vazgeçilemiyor."

Bu, bedenin normal döngüsü Prof. Dr. Üstün Korugan ise fast food alışkanlığının bağımlılığa girmediği görüşünde... Vücudun bir kısır döngüsü olduğunu belirten ve bunu "Yersiniz acıkırsınız, acıkırsınız yersiniz" diye tarif eden Korugan, "Ancak bu bağımlılık değildir. Vücudun normal işleyişi, savunma mekanizmasıdır" dedi. Fast foodu "Sizi fark etmeden daha çok iştahınızı gıcıklayacak yiyeceklere doğru kaydıran bir program" olarak tanımlayan Korugan, şöyle konuştu: "Kolalı içeceklerde bulunan kafein alışkanlık yaratır. Kafein, insülin salgısını uyararak çok acıktırır."

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“En az sorgulanan varsayımlar, genellikle en çok sorgulanması gerekenlerdir.”
Paul Broca