Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Evrim teorisi, olusan yeni turlerin kendi aralarinda çiftleşemeyebileceklerini varsayiyorsa. Bunu destekleyen hayvan deneyleri varsa hangileridir?

Fosillerden bahsetmiyorum. Ve ayni hayvanin farkliliklarindan da bahsetmiyorum. Demek istedigim bir hayvandan baska bir hayvana donusum deneyi var mi

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Fosiller dışında hayvanlar üzerinde denenmiş bir deney istiyorsanız böyle bir deneyi sunmak çok kolay değil. Çünkü türlerin başka türlere dönüşümüne makro evrim deniliyor. Mikro evrim ise tek bir canlı türü ve bu türün popülasyonları içinde çeşitli seleksiyonlar sonucu oluşan tüm küçük değişimler ve evrimleşme olaylarıdır.

Yani türlerin birbirine dönüşümüne örnek istiyorsanız makro evrim arıyorsunuzdur. Bu da çok uzun yıllar sürmektedir. Özellikle hayvanlar ve insanlar da yüz binlerce hatta milyonlarca yıl sürebilir. Bu nedenle böyle bir deneyi hayvanlar üzerinde yapmak neredeyse imkansızdır.

"Peki ya o zaman hayvanların makro evrim geçirdiğini nereden biliyoruz?" sorusunun cevabı ise mikro evrimdir. Çünkü mikro evrimdeki küçük değişimler makro evrimi oluşturur. Hatta sözler köşkü kendi aklınca mikro evrimi çürütüp makro evriminde artık geçersiz olduğunu savunmuştu. Mikro evrim çürürse makro evrimin de çürüyeceği doğrudur. Ancak günümüzde çok fazla mikro evrim örneği var. Buna karşılık hiçbir bilim adamı mikro evrimi çürüte bilmiş değil.

Yani eğer fosil örnekleri dışında türlerin başka türlere dönüşüm deneyini istiyorsanız mikro evrim örneklerine bakabilirsiniz. Bunlar oldukça kısa sürede gerçekleşebilir ve deney-gözlem yoluyla gözlemlenebilir değişiklikleridir. Mikro evrimler birikerek makro evrimi oluşturur ve sonuç olarak bir tür Popülasyonu başka bir türe doğru evrimleşebilir.

"Bu sadece bir varsayım hani bilimde Deney-Gözlem yolu kullanılırdı makro evrimi gözlemliyemiyorsak makro evrim sadece bir varsayımdır" bu cümle tamamıyla hatalıdır. Çünkü soru biçiminiz gereği fosil örneklerini saymadım. Bulunan fosiller üzerinde birçok deney ve gözlem yapılmakta ve evrimsel süreçte nasıl bir tür oldukları araştırılmaktadır. Siz de araştırırsanız fosil bilimi olarak bilinen bilim dallarını görürsünüz. Yani bu fosiller Deney-Gözlem yoluyla incelenmekte varsayım yapılmamaktadır.

Ancak fosilleri saymazsak bilim adamlarının deney yoluyla gözlemleyebildiği makro evrim yoktur. Bunun nedeni de makro evrimin hayvanlar ve insanlar da çok uzun sürmesidir. İstersek mikro evrimin varlığını düşünüp makro evrimin varlığını ön görebiliriz. İstersek de fosil örneklerine bakarak makro evrimi tam anlamıyla kanıtlayadabiliriz.

Zaten mikro evrimden yola çıkarak makro evrimin gerçekliğini savunmak saçma bir varsayım değildir. Çünkü mantıken düşünecek olursanız DNA üzerindeki küçük değişikliklerin bir zaman sonra büyük değişikliklere yol açacağını anlayabilirsiniz.

Kaynak bölümündeki videolara göz atarak daha detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz.

2
Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

Evrim teorisinin direkt olarak türlerin kendi aralarında çiftleşemeyeceklerini söylediğini pek sanmıyorum zaten hayvanların türleşmesi(farklı türler olarak sayılması) demek birbirleriyle çiftleşememeleri,çiftleşseler dahi verimli döl oluşturamamaları demek.

2.Sorunuza gelirsek elbette var bununla ilgili 2 örnek verebiliriz.

1-)Köpekler geçtiğimiz 30.000 yılda insanların kurtlardan daha pasif olanların birbirleriyle çiftleştirmeleri sonucunda oluşturdukları birbirinden fiziksel olarak farklı 2 türdür.

2-)Dmitri Belyaev'in Vulpes Vulpes Deneyi de benzer şekilde yürütülmüş tilkilerden köpek benzeri hayvanların oluşturulmasını gösteren deneydir

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın