Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Sert
Ali Sert
60K UP
Üye
3

Evrim doğadaki bir yasa ise ve daha çok biyolojiyi ilgilendiriyorsa, bilgisayarın evrimi, robotların evrimi, gibi kavramlar ne kadar doğru?

Hatta bunlara tarih biliminin evrimi, ekonominin, yönetimin/yönetişimin evrimi gibi ya da şimdi aklıma gelmeyen biyoloji dışındaki tüm kavramları katalım.
430 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Utku Derin
Utku Derin
84K UP
Okur

Evrim, biyoloji ağırlıklı çalışılan bir alan olsa da bir doğa yasası olduğu için sadece biyolojiyi ilgilendirmez. Evrimin tanımını ve doğal olarak da bu tanımın her bir basamağını karşılayan her şey evrimleşiyor demektir. Evrimin tanımını bir düşünün. Popülasyondaki kalıtsal özelliklerin nesiller geçtikçe değişmesi. Yani bir yerde birbirine benzeyen ama aynı olmayan birimler, o birimlerin bazı özelliklerinin tam da aynı olmayan bir biçimde kopyalanabilmesi yetiyor evrim için. Dolayısıyla evrim için: Popülasyon, Çeşitlilik, nesil geçişi özellikleri gerekir. Canlılık gerekmez. Detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Nasıl ki biyolojik gelişimden kastedilen tekil bir bireyin ömrü içindeki değişimi ise tekil bir telefonun, uçağın robotun değişimi de gelişimdir, evrim değil.

Tüm Reklamları Kapat

Yani evrimin tanımı doğru şekilde anlaşılırsa evrim teriminin kullanımı da doğru olur. Evet, halk arasında "birisinin çok değişmesi"ne evrim diyorlar ve bu hatalı. Ama teknolojik evrim veya robotik evrim gibi sahalardan bahsediyorsak gerçekten evrimi kullanıyoruz. Bu sahalar, gelişim anlamından çok gerçekten evrime odaklanan sahalar.

Bilgisayarın evriminden bahsederken sadece 1 bilgisayarın üretim sürecinden bahsetmiyoruz, dikkatli olun. Sadece 1 bilgisayarın üretim ve parçalarını değiştirme sürecinden bahsetseydik bu gelişim olurdu.

Tüm Reklamları Kapat

Bilgisayar ya da bilgisayar benzeri aletler yapılmaya başlandığından itibaren sadece 1 tane üretilmedi. Bunlardan defalarca kez üretim yapıldı. Hepsi birbirinin aynısı da değildi. Popülasyon vardı. Yeni üreticiler, ihtiyaç ve isteklere göre bazı değişiklikler yapıyordu. Bu değişikliklerin bazı kısımları sonraki bilgisayarlarda da kendini tekrar ediyordu. Yani kalıtsallık ve nesil geçişi de vardı.

Hatta bilgisayar popülasyonunda her bir nesil geçtikçe bilgisayar üreticisinin ya da bilgisayar kullanıcılarının istek ve ihtiyaçlarına göre bazı tasarımlar tutuyor ve sonraki nesillerde daha çok görülüyor ya da başarısız bir ürün olup daha az kullanılıyor. Yani burada bir seçilim baskısı da var ve bu seçilim baskısı sayesinde tasarımlar nesiller geçtikçe çevreye daha uyumlu olacak şekilde evrimleşiyor. Teknolojinin evrimi ile ilgili daha fazla bilgiyi bu yazıdan alabilirsiniz.

Bu şekilde müzik aletlerinde bile evrimi görmek mümkün! Bu konuda Evrim Ağacının bu videosunu izlemeniz, biyolojik olmayan evrimsel süreçleri anlamanızı kolaylaştıracaktır.

Aynı şekilde, tarih biliminin evrimi, ekonominin, yönetimin/yönetişimin evriminde de gelen her yeni hükümet, devlet ya da insan nesilleri de bu şartları aynen sağlıyor.

Hatta mühendislikte doğrudan evrimsel biyoloji prensipleri kullanılarak oluşturulan evrimsel algoritmalar sayesinde robotlardan oluşan, canlı bile olmayan popülasyonlar, kodların kendini kopyalayıp nesil atlaması ama mutasyonlar gibi mekanizmalarla çeşitlilik kazandırılması gibi yöntemlerle işin içine seçilim baskısı da kattığınızda insanların akıl bile edemeyeceği işleri yapabiliyorlar.

En başta söylediğimizin üstünden tekrar geçebiliriz. Evrim, sadece biyolojiden ibaret olmayan diğer onlarca alanda da gerçekten işlediğini gördüğümüz bir doğa yasası.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Aslı Orbay
Aslı Orbay
4,090 UP
Coğrafya öğretmeniyim

Aslında bilgisayarın evrimi, otomobillerin evrimi, robotların evrimi gibi ifadelerde geçen evrim sözcüğü mecazidir, gelişim süreci anlamı taşır. Sizin de dediğiniz gibi evrim doğal bir yasa sonuçta.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close