Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrim aşamasında başkalaşımların, doğal seleksiyonların vb. Yavaş yavaş gerçekleşmesini anlıyorum ama kromozom sayısı nasıl değişiyor?

Kromozom sayısı çiftleşmeyi etkileyen bir unsur, evrimde geride kalan birey ile evrimleşebilmiş(kromozom sayısı artmış ya da azalmış) birey çiftleştiğinde, ki bu kaçınılmaz diye düşünüyorum, kromozom sayısının evrim boyunca değişebiliyor olmasını çok idrak edemiyorum, açıklarsanız sevinirim

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Kromozom bazında olan mutasyonlar ile sayı artabilir veya azalabilir. Örneğin 48 kromozomlu atalardan 46 kromozomlu insan evrimleşti. Detaylı açıklama için:

https://evrimagaci.org/48-kromozomlu-atalardan-46-kromozomlu-insan-nasil-evrimlesti-148

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlığın bir gün yok olacağı gerçeği ile yüzleşmek zorundayız. Asıl soru şu: Bu, ne zaman olacak?”
Richard Leakey
Geri Bildirim Gönder