Sorulara Dön
0
Yazılarımıza Yönelik Sorular

Evrim Ağacı'ndaki makalelerde yazım yanlışı, mantık hatası veya anlatım bozukluklarına karşı kim önlem alıyor?

Aşağıdaki makalede çeşitli yanlışlar ve anlatım bozuklukları bulunuyor. Anlaşılmaz bir cümle de var. Çeviri makalesi olduğunun ve gönüllük esaslı bir iş olduğunun farkındayım ancak bu yayınlanan makalenin yanlış olmasının bir bahanesi değil.

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Elbette makalelerde yanlışlar, eksikler, anlatım bozuklukları, çeviri hataları olacak. Neden olmayacağı bir dünya hayal ediyoruz ve bizim için (ve muhtemelen kimse için) gerçekçi olmayan bir ideal dayatılıyor ki? Önemli olan hatalar düzgünce gösterildiğinde bunları kabullenmek, bu hataları hep birlikte fark edebilmemiz ve düzeltebilmemiz - biz yıllardır bunu yapıyoruz. Tabii sadece bu da değil, hataları azaltacak ve okur geribildirimini hızlandıracak araçları da durmaksızın geliştirmeye devam ediyoruz (bu araçlardan bir kısmını umuyoruz ki yakın gelecekte yayına alacağız ve okurların ve diğer yazarların doğrudan yazıya düzeltmeler önerebilmesi mümkün olacak).

Ama bu hataların doğasını iyi anlamakta fayda görüyorum: Bir makale yazılırken veya bir çeviri yapılırken, o çeviride/makalede her 1000 kelime başına belki 30-35 hata bulunuyor (çoğu anlatım bozukluğu veya yazım yanlışı düzeyindeki hatalar, bir kısmı çeviri veya ifade hataları, kalanları -özellikle de özgün ve türev içeriklerde- düpedüz olgusal hatalar). İkinci yazarların, editörlerin, ikinci editörlerin ve kimi durumda akademik danışmanların müdahalesi sonucu, elimizden gelen tüm çabaları sarf etmemiz sonucu, o yazı yayına girmeden önce o hatalar 3'e 5'e indiriliyor. Okurlardan veya diğer uzmanlardan gelen geri bildirimlerle bu hata kimi zaman saatler, kimi zaman günler/haftalar/aylar içinde 1'e 2'ye indiriliyor. Siz de o 1'i görüyorsunuz (veya verdiğiniz örnekteki gibi yeni bir yazıysa veya henüz elden geçirilmemiş, eski bir yazıysa 3-5 hata evresindesiniz).

Dolayısıyla şunu anlamak lazım bence: Elbette hatalar olacak, muhtemelen şu anda Evrim Ağacı'nda yayında olan her yazıda en az 1 hata bulmak mümkündür (çoğu, sözünü ettiğim gibi basit ve dilbilimsel hatalar olsa da). Bunda bence bir sorun yok; önemli olan en iyi çabamızı sarf ederek, o hataları en hızlı şekilde düzeltmek ve daha oluşmadan azaltmak. Ama hedefi "sıfır"a koymak da gerçekçi değil. Evrim Ağacı, ilk seferde kusursuzluğu hedefleyen bir sisteme, maddi altyapıya veya iş gücüne sahip değil; daha ziyade, olabildiğince aktif üretim yapıp, bunu makul seviyede isabetli yapmayı hedefliyoruz ve bu hedefi yıllardır başarıyla tutturabildiğimizi düşünüyorum. Evrim Ağacı'nı biz "yaşayan bir site" olarak görüyoruz; hiçbir yazdığımız "taşa kazınmış mutlak gerçekler" değiller ve hepsi kanıt, veri ve yapıcı eleştiri karşısında değiştirilmeye açık metinler. En nihayetinde bizim elimizden gelen ve yapabildiğimizin en iyisi gerçekten bu, dolayısıyla bu soruda ima edildiği gibi, evet, "bahanesi" de bu - eğer buna bir "bahane" denebilirse. :)

Umuyorum ki bundan daha iyisini yapabilecek birileri çıkar, doğru bildiklerini yaptıkları ve bizden kat kat üstün başarılara eriştikleri siteler açarlar. Ama bunu yap(a)mayacaklara bu "Evrim Ağacı'ndaki hatalar" konusunda verebileceğim tek tavsiye, kolları sıvayıp, yardıma gelmeleri olur. :)

Bunu nasıl yapabilirsiniz? İşte bu noktada, örtük eleştirinizi bir kenara koyup, sorunuzun asıl kısmına gelecek olursak: Her makalenin altında Seçenekler -> Bize Ulaş tuşu bulunuyor. Tüm okurlarımız bize gördükleri hataları bu yolla bildiriyorlar, biz de editörlerimizle bu potansiyel hatalarla ve eksiklerle aktif olarak mücadele ediyoruz.

Bu tuşu nasıl kullanabileceğinizi buradaki cevaptan öğrenebilirsiniz.

Kabul Edilen Cevap
6
Paylaş
6
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et