Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3

Evrenin yasaları nasıl ortaya çıktı?

İnsan bu soruları sorunca ister istemez aklına bir üst bilinç (Yaratıcı) kavramı geliyor. Bu soru benim aklımı kurcalayan sorulardan biri.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Öğrenci-Okur

Bu sorunun daha yüklü bir versiyonu burada sorulmuştu, öncelikle ona bakmak isteyebilirsiniz.

Doğa yasaları dediğimizde iki tür doğa yasası olduğunu bilmemiz gerek. Biri ifadesel, diğeri fiziksel. İfadesel doğa yasaları doğada gördüğümüz bazı örüntülere bizim verdiğimiz isimlerdir. Örneğin kütlesi olan cisimlerin kütlesi büyük olan cisimlere doğru hareket etme eğilimini gözlediğimizde bu olguyu ifade etmek için kullandığımız matematiksel ifadeler ya da isimlerdir.

Bu Reklamı Kapat

Ama bu örüntüler bizim isim vermemizden önce de vardı. Bu yüzden fiziksel doğa yasalarına geliyoruz. Örneğin kütleçekim diye isimlendirdiğimiz olgu, uzay-zaman dokusunun bükülmesi ile ilgili fiziksel bir durum. "Neden soruları silsilesinde" geriye giderek bir sorgulama yaptığımızda Büyük Patlama'ya kadar geliyoruz. Yani anlayabildiğimiz kadarı ile Büyük Patlama sırasında olan şartlardan ötürü evrenin dokusu buna sebep oluyor. Ama bu, doğa yasalarının bir başlangıcı olup olmadığı konusunda bize bir bilgi veremiyor. Büyük Patlama bunun başlangıcı mı, Büyük Patlama neden böyle oldu? Bilmiyoruz. Siz de bilmiyorsunuz.

Belki Patlama'yı bir Tanrı gibi bir "tasarımcı" süper güç yaptı, belki de Büyük Patlama'nın atasal bir versiyonunda bir maddesel form vardı ve o ebedi maddesel formun doğası buydu. Daha burada giremeyeceğimiz sonsuz olasılık var. Hatta bu doğa yasalarını sorgulamamız ve isimlendirmemiz, düşünmemiz; doğa yasalarının nasıl ortaya çıktığı konusunda akıl yürütmemiz de bizzat doğa yasalarına tabidir. Bizim sorgulayan beynimiz (aklımız, bilincimiz vs.), evrim yasası ve onun temelindeki diğer doğa yasaları sayesinde evrimleşen bir yapıdır. Bu yüzden bu durum, sanki "doğal"ın dışına çıkmış izlenimi bile verebilir bize. Ama bu hataya düşmemeliyiz.

185 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
  • Raporla
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Bir yazılımcı bir oyun evreni oluştursa ve Bu evrenin içinde yazılım kodlarına göre herşey olup bitiyor olsa. oyun sıfırdan oluşturulmuş ve kurallar yazılmış ve kodlanmışsa Oyun evreninde oyunu oynayan karakterler oyun içindeki kuralların örneğin belli koşullarla yağmurun yağmasına neden olan fiziksel süreçlerin nasıl meydana geldiğini sebep sonuç ilişkileri içinde elbette anlayabilirler ancak söz konusu kurallar yazılım kodları olarak yazıldığı için mutlak değildir (başlangıcı vardır) ve yazılmıştır. Dolayısıyla oyun hakkında oyunun karakterleri bu durumda iki şey düşünebilirler.

Birincisi oyundaki kurallar mutlaktır ve kendi kendine (mekanik) çalışıyor. Belli koşullar bir araya gelince örneğin yağmur yağıyor. (Bu kendi içinde doğru bir çıkarsamadır. Çünkü eğer kodlar varsa mekanik sonuçlar (öngörülebilir sonuçlar) yaratabiliyorlar. Yani belli şartlar (sebepler) belli sonuçları doğurabiliyor.

Bu Reklamı Kapat

İkincisi oyundaki kurallar kendi kendine işler gibi (mekanik) dursa da bu kuralların başlangıcı varsa bunların da varlığı mutlak değil ve biz eğer oyunun yazılımını ve kodlarını tam olarak çözebilirsek bu kurallar nasıl ortaya çıktı anlarız ve böylece kuralların kaynağını ve nasıl ortaya çıktığını anlamamız mümkün olabilir. (Burada oyuncuların bazılarının oyunu oynamayı (yaşamayı) bırakıp oyunun kendisine yönelip ve onu sorgulamaya başlayıp adeta 'oyun dışı' hareket etmeye başladıklarını da gözden kaçırmamak gerek. Bu durumda oyunun (varsa) kodlayıcısı oyunculara bu potansiyeli (akıl) vermiş olmalı ki oyuncular bunu yapabilsin. Aksi halde onlar asla kendi kodlarına uymamayı bırakamazlardi ve kodları ne gerektiriyorsa onu yaparlardı ve bu şekilde asla oyunun kendisine de yönelemezlerdi. Bu kısım çok önemli çünkü bizim için bütün işleri karıştıran şey (hepimizin bütün sorularını daha doğrusu oyunla ilgili soru sormamızı ortaya çıkaran şey) de burası zaten. Kodların dışına çıkabilen (oyundaki mekaniklik dışına çıkabilen) potansiyelimiz nereden geliyor. Bu potansiyelimiz olmasa soru dahi soramazdik. (Mekanik olurduk) Dolayısıyla bu potansiyelimiz var ki soruları sorabiliyoruz. O halde düşüneceğimiz ve kriter (referans) alacağımız yegane ve asıl şey (bütün soruları sormamızı bize sağlayan) bu potansiyele sahip olmamız ve bunun nereden geldiği ve kaynağı. Çünkü bu potansiyele sahip olmak için böyle bir durumda oyunun 'dışında' olan yazılımcının oyuna tabi olmamasıyla bağlantılı olan özelliklerinin de belli ölçüde oyunun karakterlerinde de ancak ortaya çıkmasıyla veya onlara bu özelliklerini vermesiyle mümkün oluyor olabilecektir.

Şuanda kuralların başlangıcı olduğunu biliyoruz. Ancak bu kuralların arkasında bir yazılımcı var mı yok mu kesin olarak bilmiyoruz ve burası kişinin felsefi tercihlerine kalmış. Bu arada tabi eğer yazılımcı varsa onu kendi oluşturduğu oyun evreni içindekilerle hiç bir zaman yeterli şekilde tanımlayamayız. Oyunda oluşturduğu karakterler vs bize kendisiyle ilgili bilgiler verebilir ancak yazılımcı hiç bir zaman oyunun içinde ve oyuna tabi olmayacaktır. oyunu oluşturdu ise her ihtimalde Oyunun dışında veya 'üstünde' olması gerekir. Yani onu ne oyunun yazılımındaki kurallar sınırlar ne de bu kodlar onu tanımlar.

Doğa (fizik) yasaları karşısında düşünebilecegimiz iki düşünce en temel haliyle bu iki olasılıktan biridir.

2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et