Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Evrenin yasaları nasıl ortaya çıktı?

İnsan bu soruları sorunca ister istemez aklına bir üst bilinç (Yaratıcı) kavramı geliyor. Bu soru benim aklımı kurcalayan sorulardan biri.
677 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Bu sorunun daha yüklü bir versiyonu burada sorulmuştu, öncelikle ona bakmak isteyebilirsiniz.

Doğa yasaları dediğimizde iki tür doğa yasası olduğunu bilmemiz gerek. Biri ifadesel, diğeri fiziksel. İfadesel doğa yasaları doğada gördüğümüz bazı örüntülere bizim verdiğimiz isimlerdir. Örneğin kütlesi olan cisimlerin kütlesi büyük olan cisimlere doğru hareket etme eğilimini gözlediğimizde bu olguyu ifade etmek için kullandığımız matematiksel ifadeler ya da isimlerdir.

Tüm Reklamları Kapat

Ama bu örüntüler bizim isim vermemizden önce de vardı. Bu yüzden fiziksel doğa yasalarına geliyoruz. Örneğin kütleçekim diye isimlendirdiğimiz olgu, uzay-zaman dokusunun bükülmesi ile ilgili fiziksel bir durum. "Neden soruları silsilesinde" geriye giderek bir sorgulama yaptığımızda Büyük Patlama'ya kadar geliyoruz. Yani anlayabildiğimiz kadarı ile Büyük Patlama sırasında olan şartlardan ötürü evrenin dokusu buna sebep oluyor. Ama bu, doğa yasalarının bir başlangıcı olup olmadığı konusunda bize bir bilgi veremiyor. Büyük Patlama bunun başlangıcı mı, Büyük Patlama neden böyle oldu? Bilmiyoruz. Siz de bilmiyorsunuz.

Belki Patlama'yı bir Tanrı gibi bir "tasarımcı" süper güç yaptı, belki de Büyük Patlama'nın atasal bir versiyonunda bir maddesel form vardı ve o ebedi maddesel formun doğası buydu. Daha burada giremeyeceğimiz sonsuz olasılık var. Hatta bu doğa yasalarını sorgulamamız ve isimlendirmemiz, düşünmemiz; doğa yasalarının nasıl ortaya çıktığı konusunda akıl yürütmemiz de bizzat doğa yasalarına tabidir. Bizim sorgulayan beynimiz (aklımız, bilincimiz vs.), evrim yasası ve onun temelindeki diğer doğa yasaları sayesinde evrimleşen bir yapıdır. Bu yüzden bu durum, sanki "doğal"ın dışına çıkmış izlenimi bile verebilir bize. Ama bu hataya düşmemeliyiz.

207 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
181K UP
Bilim ve felsefe okuru

Bir yazılımcı bir oyun evreni oluştursa ve Bu evrenin içinde yazılım kodlarına göre herşey olup bitiyor olsa. oyun sıfırdan oluşturulmuş ve kurallar yazılmış ve kodlanmışsa Oyun evreninde oyunu oynayan karakterler oyun içindeki kuralların örneğin belli koşullarla yağmurun yağmasına neden olan fiziksel süreçlerin nasıl meydana geldiğini sebep sonuç ilişkileri içinde elbette anlayabilirler ancak söz konusu kurallar yazılım kodları olarak yazıldığı için mutlak değildir (başlangıcı vardır) ve yazılmıştır. Dolayısıyla oyun hakkında oyunun karakterleri bu durumda iki şey düşünebilirler.

Birincisi oyundaki kurallar mutlaktır ve kendi kendine (mekanik) çalışıyor. Belli koşullar bir araya gelince örneğin yağmur yağıyor. (Bu kendi içinde doğru bir çıkarsamadır. Çünkü eğer kodlar varsa mekanik sonuçlar (öngörülebilir sonuçlar) yaratabiliyorlar. Yani belli şartlar (sebepler) belli sonuçları doğurabiliyor.

Tüm Reklamları Kapat

İkincisi oyundaki kurallar kendi kendine işler gibi (mekanik) dursa da bu kuralların başlangıcı varsa bunların da varlığı mutlak değil ve biz eğer oyunun yazılımını ve kodlarını tam olarak çözebilirsek bu kurallar nasıl ortaya çıktı anlarız ve böylece kuralların kaynağını ve nasıl ortaya çıktığını anlamamız mümkün olabilir. (Burada oyuncuların bazılarının oyunu oynamayı (yaşamayı) bırakıp oyunun kendisine yönelip ve onu sorgulamaya başlayıp adeta 'oyun dışı' hareket etmeye başladıklarını da gözden kaçırmamak gerek. Bu durumda oyunun (varsa) kodlayıcısı oyunculara bu potansiyeli (akıl) vermiş olmalı ki oyuncular bunu yapabilsin. Aksi halde onlar asla kendi kodlarına uymamayı bırakamazlardi ve kodları ne gerektiriyorsa onu yaparlardı ve bu şekilde asla oyunun kendisine de yönelemezlerdi. Bu kısım çok önemli çünkü bizim için bütün işleri karıştıran şey (hepimizin bütün sorularını daha doğrusu oyunla ilgili soru sormamızı ortaya çıkaran şey) de burası zaten. Kodların dışına çıkabilen (oyundaki mekaniklik dışına çıkabilen) potansiyelimiz nereden geliyor. Bu potansiyelimiz olmasa soru dahi soramazdik. (Mekanik olurduk) Dolayısıyla bu potansiyelimiz var ki soruları sorabiliyoruz. O halde düşüneceğimiz ve kriter (referans) alacağımız yegane ve asıl şey (bütün soruları sormamızı bize sağlayan) bu potansiyele sahip olmamız ve bunun nereden geldiği ve kaynağı. Çünkü bu potansiyele sahip olmak için böyle bir durumda oyunun 'dışında' olan yazılımcının oyuna tabi olmamasıyla bağlantılı olan özelliklerinin de belli ölçüde oyunun karakterlerinde de ancak ortaya çıkmasıyla veya onlara bu özelliklerini vermesiyle mümkün oluyor olabilecektir.

Şuanda kuralların başlangıcı olduğunu biliyoruz. Ancak bu kuralların arkasında bir yazılımcı var mı yok mu kesin olarak bilmiyoruz ve burası kişinin felsefi tercihlerine kalmış. Bu arada tabi eğer yazılımcı varsa onu kendi oluşturduğu oyun evreni içindekilerle hiç bir zaman yeterli şekilde tanımlayamayız. Oyunda oluşturduğu karakterler vs bize kendisiyle ilgili bilgiler verebilir ancak yazılımcı hiç bir zaman oyunun içinde ve oyuna tabi olmayacaktır. oyunu oluşturdu ise her ihtimalde Oyunun dışında veya 'üstünde' olması gerekir. Yani onu ne oyunun yazılımındaki kurallar sınırlar ne de bu kodlar onu tanımlar.

Doğa (fizik) yasaları karşısında düşünebilecegimiz iki düşünce en temel haliyle bu iki olasılıktan biridir.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close