Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Evren ve Dünya'nın Kütlesi Artar veya Azalır mı?
Dünya'mıza düşen gök taşları, Dünya'mızda meydana gelen doğumlar ve ölümler, Dünya'nın dışarıya yolladığı roketler ve bunun gibi şeyler Dünya'nın kütlesini değiştirir mi? Evren genişledikçe kütlede bir değişim olur mu? Enerji Korunum Yasası burada devreye mi girer?
107 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Kerem Ispir
Kerem Ispir Sıradan biri

İyi günler,

Dünyanın kütlesinden başlayalım. Verdiğiniz göktaşı örneği güzel bir başlangıç olur. Bildiğimiz üzre tüm maddeler kütleye sahiptir. Tabiki buna gök taşları da dahil. Dünyaya bir gök taşı düştüğünde kendi kütlesi elbette dünyaya eklenecek ve kütleyi arttıracaktır. Doğum ölüm gibi konulara gelelim. Bunu örneklendirmek için size bina örneği vereceğim. Dünyanın kütlesi 'M' olsun ve bu dünyaya bir apartman yapalım bunun kütlesi ise 'm' olsun. Dünyanın yeni kütlesi 'M+m' değil yine 'M' olacaktır çünkü bina için gerekli tüm malzemeler yine dünyadan kullanıldı. Doğumlar ve ölümler de böyledir. Bir bebek ilk başta yumurtanın sperm ile döllenmesiyle oluşan bir zigottur. Bundan sonraki süreçte hücre mitoz ile çoğalacak bir bedene dönüşecek sonra bu beden doğacak ve büyüyecektir. Bu bizde kütlenin artmış olabileceği algısını oluşturabilir. Ancak tüm bu bölünmeler büyüme ve oluşumlar yine dünyadaki var olan kütleden elde edildiği için dünya kütlesi yine sabittir. Kişi öldüğünde saprofitler bu bedenleri ayrıştırarak dünya kütlesini tekrar dünyaya aktarır. Kütlesel olarak bir dengedir bu. Uzaya gönderdiğimiz araçlara gelince. Biz bu araçları sonuç olarak dünyadaki elementlerden ürettiğimiz için dünya dışına gönderdiğimiz bir araç dünyaya tekrar dönmezse eğer 'Dünya kütlesi azalmıştır' deriz. Şimdi olaya farklı bir açıdan bakalım. Bakacağımız bu açı sayesinde evrenin kütlesi hakkında yorum yapabileceğiz. Atomların yaptığı ışımalardan bahsedeceğiz bu sefer. Bilindiği üzere ısı 3 ayrı yolla transfer edilir. Bunlar: İletim, konveksiyon ve ışımadır. Işımaya odaklanacağımız için bir örnek verelim: Elektrikli ısıtıcılar verilen elektriği yüksek dirençli teller vasıtasıyla ışığa dönüştürür. Atomlar kendilerine gelen bu yüksek enerjiyi ışıma yaparak üzerlerinden atarlar ve o çok bildiğimiz turuncu sıcak görüntü oluşur. Ancak atomların ışıma yapması için onlara dışardan enerji vermeniz şart değildir. Atomlar dış etkiye maruz değilken bile ışık saçarlar. En bilindik sekilde bu saçılanların birisi kızılötesi dir. Tüm atomlar enerjiye sahiptir ki direkt enerjiden oluşurlar. Bu enerji sürekli olarak atılır. İşte bundan sonra işler enteresanlaşır. Atomlar ışık saçtıkça kütlelerinde kayıplar yaşanır. Bu farklı dalga boyları için farklı kütle kaybıdır. Mesela radyoaktif olarak bildiklerimiz kararsız yapıları sebebiyle kütleyi en 'hızlı' kaybedenlerdir. Kütle kayıplarını yarılama ömürlerine göre ölçeriz ve bu olay binlerce yıldan başlayıp milyonları bulabilir. Yani hızlı dediğimiz olay bile bizim için epey yavaştır. Şimdi tüm atomların ışıma yaparak kütlelerini kaybettiklerini biliyoruz ve evrende tüm atomlardan sayamayacağımız kadar çok barındırdığına göre evrenin sürekli olarak kütle kaybettiğini söylebiliriz. Tabiki dünya ve tüm gezegenler ve yıldızlarda bu küçük kütle kaybına dahiller. Özetle kütlelerin sürekli olarak oluştuğunu ve sürekli olarakta kaybolduğunu söyleriz. Enerji ise hiçbir zaman değişmez ve görüldüğü üzere şekil değiştirmekle yetinir.

(Sicim teorisine göre madde sicim denen enerji paketlerinden oluşmuştur)

174 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et