Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali İhsan Akalın
Üye
2

Evren ışık hızından hızlıysa nasıl oluyor da evrenin büyüklüğüne dair birşeyler söyleyebiliyoruz veya nasıl 13.6 milyar yıl diyebiliyoruz?

Gözlemleyemeyeceğimiz kadar uzaktaki bir akıllı yaşam formu mesela evren 20 milyar yıl önce oluştu diyebilir mi veya bu nasıl bulunuyor mesela bize ulaşan fotonlar belki çok daha fazla yol aldı bize ulaştı ışık hızının %99.9999 hızında bizden uzaklaşan bir galaksinin ışınının bize gelmesi septilyonlarca yıl sürmüş olabilir bunu nasıl ölçebiliriz ?
404 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
173K UP
Bilim ve felsefe okuru

Sürekli insanların kafasını karıştıran olgu bir çok metinde evren dendiğinde 'gözlemlenebilir evrenin' kast edildiği genellikle belirtilmez ve bu da yanlış anlamalara neden olur. Evrenin çapı veya yaşı denildiğinde de aynı durum geçerli olabilir. Yani bahsettiğiniz yaş gözlemlenebilir evrene dair bir hesaplama olabilecektir. Çünkü Gözlemlenebilir evrenin ötesine dair hiç bir şey bilemiyoruz. Yani gözlemlenebilir evrenin ötesinde mega evren ne kadardır bunun yaşı nedir bilmemiz mümkün değil gibi görünüyor çünkü o bölge ile hiç bir bağlantımız yok. O bölgeler bizden 'kopuk' evrenler bile sayılabiliyor. Çünkü bizden ışıktan hızlı uzaklaşıp bütün bizimle etkileşimleri sona ermiş durumda. O bölgelerden çıkan ışığın bize bu nedenle ulaşması da hiç bir şekilde artık mümkün değil . Bu nedenle bizler sadece gözlemlenebilir evrene 'bakabiliyoruz' ve buna dair tespitler hesaplamalar yapabiliyoruz. Gördüğümüz kendi lokal gözlemlenebilir evrenimizin bu nedenle yaşını hesaplandığımızı düşünüyorum. Çünkü bugün evrenin yaşı gözlemlenebilir en uzak galaksi ile bizim aramızdaki mesafeye ve genişleme hızı gözetilerek geçmişe doğru o galaksi ile bizim galaksimizin birleştiği noktaya göre yapılan bir hesaplama olarak ifade ediliyor. Bu nedenle en uzak galaksi evrenin ilk galaksilerinden ise bu hesaplama bigbanga yaklaşır eğer bu en uzak galaksiler bigbangdan çok daha sonra oluşan galaksiler ise bu hesaplamanın eksik olacağı aşikar gibi durmakta. Ancak bu konuda yine de emin değilim. Yani evrenin 13.8 milyar olarak bugün hesaplanan yaşı gözlemlenebilir evrene dair mi yoksa mega evrene dair mi buna dair net bir bilgi bulamadım. Ancak 13.8 milyar yılda gözlemlenebilir evrenimizin çapının 93 milyar ışık yılına erişmiş olduğu söyleniyor ve şu kesindir ki 93 milyar ışık yılı çap büyüklük sadece gözlemlenebilir evrenimizin kozmik ufkunun sınırıdır ve ötesindeki evrenin büyüklüğü tam olarak nedir buna dair tahminler veya hipotezler dışında bir bilgi yoktur. Dolayısıyla buradan ben 13,8 milyar yıl olarak yapılan hesabın da bu nedenle gözlemlenebilir evrenimizin yaşını ifade edebileceği anlamını çıkarıyorum.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dünyada Yaşam Olduğu Ne Kadar Uzaktan Anlaşılıyor?
Dünyada Yaşam Olduğu Ne Kadar Uzaktan Anlaşılıyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Tırnaklarınız Ne İşe Yarıyor?
Tırnaklarınız Ne İşe Yarıyor?
Çocuk Kral: Tutankhamun'un Laneti Gerçek Olabilir mi?
Çocuk Kral: Tutankhamun'un Laneti Gerçek Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close