Sorulara Dön
5
Felsefe

Et yemenin etik olmadığı iddiası felsefi açıdan da çürütülebilir mi?

İnsanın hepçil tür olduğu biliniyor ancak et yemese de insan yaşayabiliyor. Peki bu durumda "Et yemek etik değildir" görüşü felsefi olarak çürütülebilir mi?

5
805 görüntülenme
Hatırla (2)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
5 Cevap

Etik demek ahlaki olarak iyi demektir. "Et yemek etik değildir" gibi söylemler bana göre saçmalıktır. İnsanoğlu hem etçil hemde otçuldur. Yüzyıllardır süregelen doğamızı değiştirme çabasından başka bir şey değildir. Bu söyleme göre otçul beslenmek de etik değildir. Bu söylemin eşdeğeri başka bir söylem şudur: Sizi öldürmek üzere olan vahşi bir hayvanı öldürmek etik değildir. Doğamızı yaşamak etik midir değil midir? Bir ayı, bir maymun omnivor(hepçil) canlılardır. Bir ayının balık yemesi de etik değildir buna göre (Hayvan alemi için etiğin varlığını kabul edersek). Ama bunlar yalnızca doğasını yaşar.

Bu tarz düşünceler farklı din ve kültürlerden ve birkaç sebepten doğmuş düşüncelerdir.

Benim fikrim bu yönde.

725 görüntülenme
2
Paylaş
2

Gelişimimizi tamamen ete bağlıyız. et yiyerek geliştik ve et yemenin kotu olduğunu düşünüyoruz, bir nevi paradoks, bana kalırsa et yemek etik çünkü zaten et yiyerek geliştik ama laboratuvarda yapılan eti mi yemek daha iyi hayvan kesip yemekmi daha iyi dersen yapay et daha az acı verici

777 görüntülenme
1
Paylaş
1

Evrimsel olarak et, olmazsa olmaz bir besin kaynağı kaçınılmaz şekilde sapiens için. Yaşamda kalmak için et tüketmenin etik olup olmaması, et yemeden yaşıyor olmaya bağlanamaz. Kaldı ki vegan beslenmenin kognitif sorunlara (elzheimer demans vs) yol açtığı biliniyor. Burada etik sorgulama yapılacak konu, besin amaçlı etinden faydalanılacak hayvanların barınma beslenme kesilme vs süreçlerinin etikligi olacaktır. Günümüzde sadece kesim değil süt ü alınan hayvanlar bile canlı için işkence şartlarına sahip. Sokak hayvanlarının içinde bulunduğu durum bile bu konuda en dip noktada durmakta. Sadece et yemek etik mi diye sormak, yapilan onca yanlış ı meşrulaştırmak oluyor ister istemez.

Hayvan haklarının önemi, can taşıyan bütün varlıkların değeri olması gerektiği değere ulaşmadan et yemek etik mi diye sormaya hakkımız yok.

Hayvanlara gereken değerin verilmesine çalışmak gerekiyor ki sonrasında et süt yün vs yararlanim koşullarından bahsedelim.

435 görüntülenme
0
Paylaş
0

Ömer badur dediğini örneklendirirsek hatırladığım kadarıyla(yanlış hatırlıyor olabilirim) mesela eski çinlilerde et yemiyorlardı ve daha çok tarım yaptıkları yiyecekleri yiyorlardı ve bu yüzden kısa ve çelimsizlerdi. Ama eski türklerde(hala olduğu gibi) et bolca tüketiliyor ve sindirimi kolaylaştırsın diye sebze ve meyvesini de yiyorlardı(yaşama stilleri de etkiliyor)bu yüzden türkler uzun boylu ve güçlülerdi.

377 görüntülenme
0
Paylaş
0

Evet yaşaya bilir ama bunun bir evrim sürecinde vardır çünkü insanlar bir anda et yemeği bırkaksak insan vücüdunda proteyin eksikliği yarana bilir ama yavaş yavaş bırkalırsa insan vücüdu buna alışa bilir

656 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et