Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

En küçük canlı virüsler midir?

Bir kuantum kitabında hiçbir canlı, virüslerden daha küçük değildir cümlesini okuduktan sonra merak ettim.
521 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
901K UP
Öğrenci-Okur

En küçük "canlı" virüsler değildir. Canlı kabul edilmek için iç aktivite ve organizyona aynı anda sahip olmak gerekir. Bir konağa tutunmadıklarında virüslerin iç aktivitesi yoktur. Tutunduğunda ise genomları dağılır ve organizasyonunu yitirirler.[1]

Bu nedenle en küçük canlılar bakteriler olarak kabul edilir. Örneğin Pelagibacter ubique, 370 ila 890 nm uzunluğa ve 120 ila 200 nm ortalama hücre çapına sahiptir.[2] Mycoplasma genitalium ise 200-300 nm boyutlarındadır.[3]

Tüm Reklamları Kapat

Buna karşın, hiçbir canlının virüslerden daha küçük olmadığı bildiğimiz kadarı ile doğrudur. Kıyas olması bakımından Porcine circovirus tip 1 virüsü, 17 nm'lik bir kapsid çapına sahiptir.[4]

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. Bir T4 Virüsünün "Hayatı": Virüsler Neden Canlı Değildir?. (23 Kasım 2014). Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Kenyon Collage. Pelagibacter Ubique. Alındığı Yer: Kenyon Collage | Arşiv Bağlantısı
 3. MadSci. Re: What Is The Smallest Living Thing?. Alındığı Yer: MadSci | Arşiv Bağlantısı
 4. Wikipedia. Smallest Organisms. (20 Ağustos 2006). Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Fatih Aslan
Fatih Aslan
20K UP
Biyoloji Okuru

Virüslerin canlı mı, cansız mı olduğu biyolojide uzun yıllardır süren bir tartışma konusudur. Biyologların çoğunluğu cansız tanımını daha çok kullanır ve müfredatlardaki basit biyoloji kitaplarındada aynı şekilde cansız diye direk anlatılır ama tüm biyologlar fikir birliğinde değildir. Özellikle canlı olduğunu savunan grup, canlılık tanımının çok dar yapıldığı ısrarcıdır. [1]

Son yıllarda mimivirus denen bir virüs çeşidi keşfedilmiştir. Bunların boyutları bakteriler kadar büyük, daha önceden bildiğimiz virüslerin aksine DNA'sı olan, oldukça farklı ve sayıca fazla protein kodlayan gene sahip bir çeşittir.

Tüm Reklamları Kapat

mimivirus
mimivirus
Virüslerin canlı mı, cansız mı olduğu ile ilgili tartışmalar
Virüslerin canlı mı, cansız mı olduğu ile ilgili tartışmalar
Virüslerin canlı mı, cansız mı olduğu ile ilgili tartışmalar
Virüslerin canlı mı, cansız mı olduğu ile ilgili tartışmalar

Virüslerin canlı mı cansız mı olduğu tartışması biyologlar arasında hala sürsede. Özellikle bu günlerde, Kovidle birlikte, virüsler sürekli hayatımızdadır. Canlı olmadıklarını kabul etsek bile sürekli canlılığın içinde olduğunu kabul etmek zorundayız.

108 görüntülenme

Kaynaklar

 1. #author.fullName}. My So-Called Viral Life: Is Discovery New Life Form?. (19 Temmuz 2013). Alındığı Yer: New Scientist | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close