Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-2
Puan Ver

Einstein ve newton'un yerçekimi ile ilgili görüşleri nelerdir?

Einstein ve newton'un teorilerini karşılaştırabilir misiniz?

2
Hasan Hasan -2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

En azından bir temel açıdan Einstein'ın genel göreliliği ve Newton'ın yerçekimi kuramı benzerlerdir. Her ikisi de yerçekimini bir uzaydaki yerçekimi alanı olarak tanımlarlar. Başka bir deyişle ikisi de klasik alan teorileridirler.

Genel görelillikte bu alan uzayda bir sözde Riemannyen metriği ve uzay ise uzay-zaman adı verilen bir 4 boyutlu topolojik uzaydır. 

Diğer tarafta Newton'ın yerçekiminde ise alan bir vektör alanı (eğer onu yerçekimi ivmesi olarak tanımlarsan [g]) veya üç boyutlu Öklid uzayında skaler bir alandır (eğer onu yerçekimi potansiyeli olarak tanımlarsan [Φ]).

Genel göreliliğin bir diğer özelliği ise yerçekimi alanının bize uzay-zamanın geometrisi hakkında ve o geometrinin eğriliği ise etrafıda bulunan ve etkileşimde olduğu parçacıklar hakkında bilgi vermesi. Kütleçekim alanı Einstein denklemleri vasıtasıyla uzay-zamanın enerji momentum içeriği ile belirlenir.

Newton'ın yerçekimi durumunda, kütleçekim alanı alanı bize bir parçacığın uzaydaki herhangi bir noktada maruz kalacağı veyahut "hissedeceği" ivmeyi verir fakat genel göreliliğin aksine, uzayın geometrisi yerçekimi kaynakları (bu durumda kütleler) tarafından değiştirilmez.

Kısaca özetlemek gerekirse:

Genel görelilik yerçekiminin uzay-zaman eğriliği olarak tanımlanırken Newton yerçekimini eğrilikten bahsedilemeyen statik bir alanın üstünde "yaşayan" bir şey olarak tanımlar.

Teşekkür
Paylaş
1

isaac newton'a göre kütleler birbirlerini çekerler. büyük kütle, küçüğü kendisine doğru çeker. zaman, uzaydan bağımsızdır newton'a göre. albert einstein ise uzay ve zamanı tek bir düzleme almıştır. kütle de bu uzay-zaman düzlemini madde miktarı oranında büker ve aslında kütleler birbirini çekmezler. birbirlerinin üzerlerine düşerler! bükülen uzay-zaman diğer kütleleri büktüğü alana düşürmüş olur. 

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. spacetime bükülme
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir bilim insanı olmak, evrene her yönüyle aşık olmak gibidir.”
Mayim Bialik
Geri Bildirim Gönder