Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Eger ki cogu kisi bir sekilde birseyi paylasiyorsa ve sosyal olmak istiyors neden herkes yalniz?

256 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Sinema yazarı

İnsanları birbirine yakınlaştıran şey nedir? Ortaklıklar. Benzerlikler. Aile olmak zaten genetik ortaklıktır, onu saymaz isek insanlar ne kadar fazla ortaklığa sahiplerse birbirlerine o kadar benzerler ve bu benzerlikler de ilişkileri, insanların birbirini anlamasını kolaylaştırır.

Peki bir insan diğer ile nasıl ortaklıklar kurar? İş güç, hobi keyif eğlence, benzer amaç ya da hedefler vs. Ve kişiliğimizden gelen huylarımızla birlikte yaşamsal dinamiklerimiz ortaya bir kişilik çıkarır.

Günümüz bilgi çağı. Ortada çok ama çok fazla bilgi var. Yani diyoruz ki hayat, okunması gereken kitapları okumaya bile yetmiyor. Bu kadar bilginin var olduğu bir dünyada da herkes, farklı kanallardan besleniyor, herkes daha özellikli alanlara kayıyor, daha ince zevklere yakınlaşıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Ve bir zamanlar çevreyle uyumlu, insanlarla yakın, çok kişiyle ortaklıklara sahip olup da çevresi ile benzerlikler içeren bir kişi olmak avantaj ve aranan bir şey iken günümüz dünyasında kalabalıklara benzemek bir anlamda sıradanlık olarak tanımlanmaya ve kötü bir şeymiş gibi anlamlandırılmaya başlandı. Bu itkiyle artık herkes "özel" olmak istiyor. Sıradan değil.

İşte bu bilgi çokluğunun içerisinde herkesin kendisini özel kılma çabası ve günümüz bilgi dünyasının da buna olanak vermesi sayesinde diyebiliriz ki herkes özel. Herkesin kendine has aile anlayışı, dostluk anlayışı, zevkleri, uğraşları, politik görüşü, çalışma anlayışı, cinsel kabulleri vs. vs. saymakla bitmez farklı tercihleri var.

Bu paralelde de artık herkes özel, herkes bireysel, herkes kendine has. Diyebiliriz ki herkesin özel olma çabası başarıya ulaştı ama bunun sonucu (bence "bedel" olarak adlandırılabilir) herkesin de yalnız olması. Çünkü hepimiz özel olalım derken ortaklıklarımızı kaybettik. İnsanlarla paylaşacak bir şeyimiz kalmadı. Atıyorum futbol bir ortaklıktır ama iki futbol seven kişinin politik görüşü farklı. Politik görüş aynı, hobileri farklı. Hobileri aynı, aile/dostluk anlayışı farklı. Bu aynı, cinsel fikir ve kabulleri farklı. Bir şekilde insanlardan uzak duracak bir sebep bulabiliyoruz ve işte bu da bizi yalnızlaştırıyor.

Özetle böyle...

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close