Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
1

Dünya ilk oluşumundan beri değişip gelişmesine rağmen neden kütlesi değişmez?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba.Kütlenin korunumu kanunu gereği elbette.Evet,düşününce anlamsız geliyor ama deneye yanıla soruyu çözmeye çalışalım:Dünyanın gelişiminden kastınız nedir? 1000 yıl önce tuvalet kağıtları yokken dünya daha mı az kütleye sahipti? Tabii ki hayır :) Tuvalet kağıtlarının neyden üretildiğine bakalım.Birincil olarak ağaçtan elbette.Ee,ağaç zaten 1000 yıl önce yok muydu? Demek ki bir dönüşüm söz konusu.Başka bir örneğe belki de en göze batanına bakalım: kentleşme.Kentleşme deyince aklımıza modern kat kat binalar gelir.Tabii ki bir de betonlaşma gelir.Betonun hammaddesine bakalım:çimento,agraga(kum,çakıl,taş),su.Çimento hariç hepsi doğada var gibi görünüyor.Peki çimento nedir? Killi kalkerlerin özel fırınlarda pişirilmesiyle elde edilen ve su katınca da harç dediğimiz yani kuruyunca da beton haline gelen bir maddedir.Kil nedir? Doğada bolca bulunan bir malzemedir.Demek ki "yarattığımız" her şey yoktan var olmadı; dönüştürüldü.Ha bu arada kentleşirken kestiğimiz ağaçların da bir canı, yani kütlesi vardı;unutulmasın.(Bu vesileyle termodinamiğin 1.yasasını da kanıtlamış olduk,merhum fizikçilerimize rahmet olsun:) Dolayısıyla bir enerji ya da bir kütle kaybı söz konusu değil.Genel konteksti anlamak adına verilen örnekler yeterli zannediyorum.Bu ana mentaliteyi anlarsak eğer,bunu,plastiklere vesaireye uygulayarak çevremizi daha net anlamlandırabiliriz.Son olarak,bunu insanlığa dolayısıyla canlılığa da uygulayabilirsiniz; hatta ve hatta suya bile.İçtiğimiz su bile binlerce hatta milyonlarca öncesinin suyu.Canlılar ise tamamen doğal kaynaklı beslendiği için.Yani aldığını yerine koymak kaydıyla.

128 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer zihninize egzersiz yaptırırsanız, tıpkı bedeninize yaptırdığınızda olduğu gibi o da acıkacaktır.”
Louisa May Alcott
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku