Sorulara Dön
0
Felsefe

Dini konularda yardım edebilecek misiniz?

Şimdi çevremde ki bir çok kişinin ateist olduğunu görüyorum bazen ben de düşünüyorum acaba sıkıntı ben de mi diye bakıyorum kendime. Yani uzun yıllar boyunca yakın çevreniz okulunuz sosyal hayatınız sürekli müslümanlık ve şimdi bir anda değişti sosyal çevrem ister istemez kendimi savunmaya alıyorum fakat aynı zamanda korkuyorum hem de çok korkuyorum. Birinci neden müslüman insanları gerici ve yobaz görmeleri ve haklılık payları olunca oldukça utanıyorum. Bu konuda yardımı dokunan olursa teşekkü.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Neden çevrenizden bu kadar etkilendiğiniz sorusu, esas ilgi odağınız olmalı...

Çevreniz ateist ya da müslüman fark etmemeli. İnancınız, tamamen kendi kişisel bakışınızla, hayat görüşünüzle belirlenmeli. Ama şüpheleriniz varsa, emin değil iseniz (ki öyle görünüyorsunuz) farklı inançları, hayat görüşlerini, felsefi bakışları kabaca da olsa okumalı, incelemeli ve sizi tanımlayan yaklaşımı seçmelisiniz.

Size basit bir yöntem sunayım:

En güçlü, tutarlı gördüğünüz kişiler, eserler, yapıtlar, felsefi görüşler hangi gruptan çıkıyor? Bilim insanlarından mı, din adamlarından mı? Genel olarak hangi yaklaşım biçimleri size daha anlamlı, tutarlı, anlaşılır ve açıklayıcı geliyor? Çevrenizden değil, kanaat önderlerinden, konuların ve mecraların öncülerinden, yazarlardan, araştırmacılardan beslenmeniz çok daha doğru olur.

Biz burada size, inanın, inanmayın, ateist olun, dindar olun gibi yönlendirmelerde bulunamayız, bu doğru olmaz, eğer bunu yapan biri ile karşılaşırsanız onun söylemlerini dikkate almayın. Verebileceğimiz en doğru ve yerinde öneri, kendi kişiliğinizi, hayat görüşünüzü tanımlayan felsefeyi seçmeniz.

Ancak, gördüğüm kadarı ile inançlı bir insansınız. Sadece şuna dikkatinizi çekerim: İnandığınız dini gerçekten tanıdığınıza emin misiniz? Sizi bekleyen en büyük yükümlülük bence, hangi felsefi görüşü, dini ya da inanç biçimini seçerseniz seçin onu gerçekten bilerek, tanıyarak, kendi iradenizle seçmenizdir. Yönlendirmelerle değil. Yetişkin ve özgür bir birey olmanın belki de ilk gerekliliği budur zaten. Milyarlarca insan, bu konuda tamamen yalanlarla, yönlendirmelerle seçim yapıyor hatta bu yapılana seçim bile denemez.

Siz en azından seçim yapmak gerektiğini fark etmiş durumdasınız. Bu iyi bir şey. Şimdi de doğru seçeneği kabul etme zamanı.

129 görüntülenme
3
Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın