Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Seda Koç
Üye
2

Dikkat eksikliğinin (DEHB/ADHD) evrimsel kökenleri neler olabilir?

Avcı-çiftçi hipotezine göre, hyperfocus özelliği taşıyan bireylerin avcı-toplayıcı toplumda öne çıkması mantıklı geliyor. Ama geri kalan DEHB belirtilerinin hayatta kalmaya nasıl bir katkısı olabilir çok da oturmadı kafamda :)
1,004 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Batuhan Kılıç
Dehb’li insanım

Dehb’li bir birey olarak avcı toplayıcı zamandaki avantajın aşırı odaklanmadan ziyade odaklanmama olduğunu düşünüyorum.

Gözlemim şu ki; “Normal” insanlar göz göze bakıp karşılıklı konuşurken beyinleri, etraflarında olup bitenleri işlemiyor. Odağı karşısındaki kişide ve konuşulanlarda kalıyor. “Dikkati dağınık” birey ise bu sırada yukarıdan uçan kuşun hızlıca yön değiştirmesini farkediyor. Veya görüş açısının sınırlarındaki bir gölge geçişini farkediyor. Veya düşük tonda dahi olsa yeni ortaya çıkan bir sesi farkediyoruz ve bu bilgi beyinde işleniyor.

Tüm Reklamları Kapat

Sıradanlığı bozan detaylar bizim beynimizde bir uyaran olarak ortaya çıkıyor. Bu sırada konuşmadan kopabiliyor, ilgisiz görünebiliyoruz.

Avcı-toplayıcılığa gelirsek bunun avantajlarını zıpkınla avlandığım zamanlarda farkedebiliyorum. Görüşümün sınırlarındaki veya gözümün odağında olmayan ufak bir parıldamayı veya hareketi yakalayabiliyorum. Balığı bulmamı kolaylaştırıyor. Bunun yanı sıra kamufle olan ahtapot kalamar gibi canlıları uzak mesafelerden fark edebiliyorum. Sıradışılığı gözüm seçiyor.

Tüm Reklamları Kapat

Sudan çıkıp karaya geldiğimizde sanırım aynı şey ağaçtaki elmayı farketmede de işe yarardı. Örneğin yemyeşil uzun otların olduğu bir yerde yenilebilir olan otları bulma konusunda da zorluk çekmiyorum.

Avlanma, toplama, tehlikeyi farketme konularında “dikkat eksikliği” bir eksiklikten ziyade avantaj olarak görünüyor.

Fakat modern dünyada, şehirlerde, tehlikeyi farketme konusu karşıdan karşıya geçerken trafiği kontrol etmekten öteye gitmiyor. Toplayıcılık ise market sepetini doldurmakla sınırlı.

Bu robotik şartlarda Dehb bir bozukluk olarak algılanıyor. Verimsizleşiyor.

Geniş spektrumda dikkat ve bir miktar tehlike içeren meslekler Dehb li bireylerin konfor alanı olabilir. Sıkılmadan verimli olabilirler eklemesini de yapmak isterim

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Joseph Joestar
Köyünden Yeni Gelmiş Üye

Konu hakkında özel bilgim yok ama soru ''olabilir?'' şeklinde sorulduğundan görüş belirtebilirim. Bu yazdıklarım dikkat eksikliğinin avantajları ile ilgili değildir.

Evrim hakkında(hatta doğa ve insanlık hakkında) kafa yorulurken düşülen en büyük hata sistemin çok kusursuz ve formüle edilebilir şekilde düşünülmesidir. Cansız maddeler için(özellikle çok büyük ve çok küçük ölçektekiler) hesaplanabilirlik daha kolay olsa da canlılar için büyük bir kaos söz konusudur.

Tüm Reklamları Kapat

Evrimsel süreçte de hep avantajlı genler(özellikle ilk aklımıza gelenler) soylarını sürdürebilmek zorunda değildir. Genellikle biriken mutasyonların pek çoğu zararlı olabilir. Bireyin sahip olduğu mutasyonları +/- şeklinde değerlendirip onun soyunu sürdürme konusunda avantajlı olduğunu düşünebiliriz. Gene de soyunu devam ettirip ettirememesi bir olasılıktır ve genlerinin avantajının ötesinde değişkenlerde söz konusudur.

Konu insan olduğunda işler iyice karmaşıklaşır. Tamamen yanlış yöntemlerle bile hayat mücadelesi veren insan gruplarının soylarını devam ettirebildiğini görebilirsiniz. Bazı kültürler aslında zararı olmayan pek çok yiyeceği yasaklamıştır düşününce bunun bir dezavantaj yaratması beklenebilir. 200 sene öncesine kadar tıpta kullanılan çoğu yöntem kişiye hiçbir müdahale yapmamaktan daha ölümcüldü. Bugün bazı köylerde kullanılan hayvancılık ve tarım yöntemlerinin çoğu, konu hakkında hiçbir bilgisi olmayanın Youtube'dan öğrene öğrene yapabileceğinden daha verimsizdir. Şu örnekleri sabaha kadar devam ettirebilirim...

Sonuç? İnsan türü çok çok yüksek uyum sağlama yeteneğine sahip. Gerek fiziksel gerek zeka konusundaki avantajları geriye kalan pek çok dezavantajı yok ediyor. Bugün biz ''iyi yaşamak'' üzerine inşa edilmiş bir dünya algısına sahibiz. Okullara gitmek, sıralara oturmak, üstlerimizin gözüne girmek, para kazanmak, kıyafet seçmek, film izlemek, sosyalleşmek... Lakin düşünsenize bu eşiği sadece üreyene kadar hayatta kalabilmeye kadar düşürsek? Ya da geriye bir kaç üremeyi başarmış çocuk bırakabilmek? Dikkat eksikliği genetikse, bu sıkıntıya sahip kişilerin bir kısmının bunu başarabilmesini engelleyecek kadar dezavantaj yaratıyor mu? Bir ihtimal dezavantaj yaratmıyor bile olabilir. Çevremden gözlemlediğim kişilerin sıkıntıları daha çok bu döneme özgü şartlarla ilgili. Öğrenmekten çok uygulama önemli olduğu noktada(özellikle de bir ürün bandında işçilik değil de avcı toplayıcıların ki gibi çok çeşitli işlerin yapılması gerekiyorsa) bence bir dezavantajları yok.

264 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close