Sorulara Dön
1
Sinirbilim & Nörobiyoloji

Dikkat eksikliğinin (DEHB/ADHD) evrimsel kökenleri neler olabilir?

Avcı-çiftçi hipotezine göre, hyperfocus özelliği taşıyan bireylerin avcı-toplayıcı toplumda öne çıkması mantıklı geliyor. Ama geri kalan DEHB belirtilerinin hayatta kalmaya nasıl bir katkısı olabilir çok da oturmadı kafamda :)

1
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Konu hakkında özel bilgim yok ama soru ''olabilir?'' şeklinde sorulduğundan görüş belirtebilirim. Bu yazdıklarım dikkat eksikliğinin avantajları ile ilgili değildir.

Evrim hakkında(hatta doğa ve insanlık hakkında) kafa yorulurken düşülen en büyük hata sistemin çok kusursuz ve formüle edilebilir şekilde düşünülmesidir. Cansız maddeler için(özellikle çok büyük ve çok küçük ölçektekiler) hesaplanabilirlik daha kolay olsa da canlılar için büyük bir kaos söz konusudur.

Evrimsel süreçte de hep avantajlı genler(özellikle ilk aklımıza gelenler) soylarını sürdürebilmek zorunda değildir. Genellikle biriken mutasyonların pek çoğu zararlı olabilir. Bireyin sahip olduğu mutasyonları +/- şeklinde değerlendirip onun soyunu sürdürme konusunda avantajlı olduğunu düşünebiliriz. Gene de soyunu devam ettirip ettirememesi bir olasılıktır ve genlerinin avantajının ötesinde değişkenlerde söz konusudur.

Konu insan olduğunda işler iyice karmaşıklaşır. Tamamen yanlış yöntemlerle bile hayat mücadelesi veren insan gruplarının soylarını devam ettirebildiğini görebilirsiniz. Bazı kültürler aslında zararı olmayan pek çok yiyeceği yasaklamıştır düşününce bunun bir dezavantaj yaratması beklenebilir. 200 sene öncesine kadar tıpta kullanılan çoğu yöntem kişiye hiçbir müdahale yapmamaktan daha ölümcüldü. Bugün bazı köylerde kullanılan hayvancılık ve tarım yöntemlerinin çoğu, konu hakkında hiçbir bilgisi olmayanın Youtube'dan öğrene öğrene yapabileceğinden daha verimsizdir. Şu örnekleri sabaha kadar devam ettirebilirim...

Sonuç? İnsan türü çok çok yüksek uyum sağlama yeteneğine sahip. Gerek fiziksel gerek zeka konusundaki avantajları geriye kalan pek çok dezavantajı yok ediyor. Bugün biz ''iyi yaşamak'' üzerine inşa edilmiş bir dünya algısına sahibiz. Okullara gitmek, sıralara oturmak, üstlerimizin gözüne girmek, para kazanmak, kıyafet seçmek, film izlemek, sosyalleşmek... Lakin düşünsenize bu eşiği sadece üreyene kadar hayatta kalabilmeye kadar düşürsek? Ya da geriye bir kaç üremeyi başarmış çocuk bırakabilmek? Dikkat eksikliği genetikse, bu sıkıntıya sahip kişilerin bir kısmının bunu başarabilmesini engelleyecek kadar dezavantaj yaratıyor mu? Bir ihtimal dezavantaj yaratmıyor bile olabilir. Çevremden gözlemlediğim kişilerin sıkıntıları daha çok bu döneme özgü şartlarla ilgili. Öğrenmekten çok uygulama önemli olduğu noktada(özellikle de bir ürün bandında işçilik değil de avcı toplayıcıların ki gibi çok çeşitli işlerin yapılması gerekiyorsa) bence bir dezavantajları yok.

167 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et