Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Deri rengi ya da kürk rengi beyaz olan hayvanların albino halleri nasıl? Kutup tilkisi, kutup tavşanı, kutup ayısı vb. ?

713 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya Bir Evrim Ağacı Üyesi

Hayvanlar saf veya kısmi albino olabilir. Saf albinolar genellikle pembe gözlere, tırnaklara, pullara ve cilde sahiptir. Pembedirler çünkü renklenme olmadan kan damarları ortaya çıkar. İnsanlarda ve diğer bazı hayvanlarda, bir albino'nun gözleri, ışığın iritten geçme biçimi nedeniyle açık mavi veya yeşildir.

Kısmi albinolar türlerinin tipik renklenmelerinden bazılarına sahiptir, ancak vücutlarının bazı kısımları beyaz görünür. Yetişkinler olarak kürklerinde beyaz lekeler olan boynuzlu geyik iyi bir örnektir. Birçok kırmızı kanatlı kara kuşların kısmen beyaz bir kanadı vardır ve kısmi albino rakunların kürklerinde beyaz bir yama olacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Beyaz olmak bir hayvanı albino yapmaz. Gerçek test, pembe veya açık mavi gözlere sahip olup olmadığıdır.

Lösistik hayvanlar çoğunlukla beyaz ten, saç veya pullara sahiptir, ancak gözlerinde ve tırnaklarında koyu renkli pigmentasyon olacaktır. Her ne kadar leucistic hayvanlar gerçek albino hayvanlar kadar nadir olmasa da, çoğu hayvanat bahçelerinde sergilenmektedir.

487 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Burada Çok Iyi Anlatılmış. (27 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 27 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya Araştırmacı
Albino kutup ayısı ile düzenli renkli kutup ayısı.

Onlar var ama kimsenin onları saymak için rahatsız ettiğini sanmıyorum. Diğer tüm beyaz kutup ayılarından tam olarak göze çarpmıyorlar.(Bir quora üyesinin yorumu)

150 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Quora. (27 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 27 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya Direkt olarak kopyala yapıştır yaptım , çeviride hata olabilir

Beyaz Hayvanlar Albino değil mi?

Kısa cevap hayır. Üç ana beyaz hayvan kategorisi vardır. Birincisi genetik olarak beyaz - beyaz kaplanlar her ebeveynden resesif beyaz alel alırlar. İki beyaz kaplan çiftleşirse, tüm yavrular beyaz olacaktır. Beyaz fenotip ile eşleştirilmiş heterozigot bir normal fenotip, yarı normal ve yarı beyaz verir. Genetik olarak beyaz hayvanlar genellikle gerçek bir beyazdır; koyu çizgiler, halkalar veya maskeler genellikle normal fenotipte bulunanla aynı renkte (bazen seyreltilmiş) görünür. Gözler normal renktedir.

Bu Reklamı Kapat

Albinizm, melanin melanositler tarafından üretilmediğinde ortaya çıkar. Melanin, cildimizi renklendiren pigmenttir. Güneş ışığı üretimini teşvik eder. Melanin UV hasarından koruma sağlar. Bu koruma gözlere uzanır. Onları korumak için melanin olmadan, gözler ışığa duyarlılık da dahil olmak üzere birçok sorundan muzdariptir.

Bu Reklamı Kapat

Albinizm, çarpıcı kırmızı gözlerle kolayca tanımlanır. Gözler kırmızı veya pembe görünür, çünkü iriste melanin olmadan, gözün içindeki kılcal damarlar ortaya çıkar. Genetik olarak mavi gözleri olan hayvanlarda bile pembe bir döküm olacaktır, çünkü melanin opaklık sağlamaya yardımcı olur. Ceket rengi kremsi beyazdan soluk sarıya kadar olacaktır - renk gerçek bir beyaz değildir. Koyu işaretler gri veya soluk ten rengi olarak ifade edilecektir. Çoğu hayvan tamamen albino olarak ifade edilir, ancak vücudun sadece belirli bölümlerinin etkilendiği durumlar vardır.

Birçoğu albinizmin çılgın bir olay olduğuna inanıyor. Ancak, albinizm aslında genetiktir. Miras alınabilen resesif bir özelliktir. Çoğu tip erkek ve kadınlara eşit olarak vurur, ancak X'e bağlı bir tür vardır. Melanositler normaldir, ancak vücut ya gerekli bir enzimi üretmez ya da kusurlu bir enzim üretir. Bu nedenle, melanin üretmek için gerekli kimyasal reaksiyon meydana gelemez.

Birçoğu albino hayvanlarının vahşi ortamda başarılı olmadıklarına inanıyor çünkü koruyucu renklenmeden yoksunlar. Bu, av hayvanları için geçerli olsa da, rakun ve raptorlar gibi yırtıcı hayvanlarda aynı fenomeni açıklamaz. Cevap, bu bireylerin maruz kaldığı aşırı göz problemlerinde olabilir. Odaklama sorunlarına ek olarak, albinolar bazen spazmodik kekemelikten muzdariptir. Ek olarak, bireyler aşırı ışığa duyarlılıktan muzdariptir. Işık, öğrenci ne kadar küçük olursa olsun, ışık renksiz irise nüfuz ettiğinden öğrenci boyutuna göre düzenlenemez. Birey, yırtıcılardan kaçacak ya da kendini avlayacak kadar iyi göremeyebilir.

Beyaz hayvanların son nedeni kusurlu pigment üreten hücreleri içerir. Sadece melanin üreten hücreleri değil, tüm pigment üreten hücreleri etkiler. Hücreler gelişmez veya herhangi bir nedenle hücre pigment bırakmaz. Lösizm genetik bir mutasyondur. Arızalı hücreler tüm vücudu kaplayabilir veya yamalar halinde ortaya çıkabilir. Piebald hayvanları, beyaz bir arka plan arasında normal renklenme lekelerini ifade eder. Seçici yetiştirme, özellik için üremek için yeterli sayıda leucistic birey üretir. Kısmen lösistik ırklar köpeklerde, kedilerde ve atlarda yaygındır.

Bu Reklamı Kapat

Tüm pigment üreten hücreler etkilendiğinden, lösizm daha gerçek bir beyaz olan kürk ve tüyler üretir. Koyu işaretler kendilerini soluk gölgeler olarak gösterir ya da hiç göstermez. İlginç bir şekilde, göz rengi normalde pigmentlidir. Bunun nedeni, irise yol açan hücrelerin kökeninde kürk ve tüy oluşturan hücrelerden farklı olmasıdır.

Kırmızı gözlerden dolayı bir hayvanın albino olup olmadığını belirlemek kolaydır. Normal renkli gözler ve gerçek beyaz ceket / tüyler ürettiğinden genetik olarak beyazın leucistik'e karşı belirlenmesi biraz daha zordur. Genetik test genellikle yasaklayıcı olduğundan, belirleyici faktör ekspresyon sıklığı olabilir. Lösizm genetik bir mutasyon iken, genetik olarak beyaz ekspresyon resesif bir gendir. Piebald bireyleri, lösizmin kısmi ifadesi olabilir, ancak bazı genler de bir boynuzlu görünüm oluşturur. Genetik testin yokluğunda, birkaç kuşak boyunca sadece geniş çapta ıslah nedeni kesin olarak belirleyecektir.

351 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Orijinal Yazı. (27 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 27 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et