Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Nova B
Ali Nova B
3,325 UP
Üye
1

Deri rengi ya da kürk rengi beyaz olan hayvanların albino halleri nasıl? Kutup tilkisi, kutup tavşanı, kutup ayısı vb. ?

2,038 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya
96K UP
Bir Evrim Ağacı Üyesi

Hayvanlar saf veya kısmi albino olabilir. Saf albinolar genellikle pembe gözlere, tırnaklara, pullara ve cilde sahiptir. Pembedirler çünkü renklenme olmadan kan damarları ortaya çıkar. İnsanlarda ve diğer bazı hayvanlarda, bir albino'nun gözleri, ışığın iritten geçme biçimi nedeniyle açık mavi veya yeşildir.

Kısmi albinolar türlerinin tipik renklenmelerinden bazılarına sahiptir, ancak vücutlarının bazı kısımları beyaz görünür. Yetişkinler olarak kürklerinde beyaz lekeler olan boynuzlu geyik iyi bir örnektir. Birçok kırmızı kanatlı kara kuşların kısmen beyaz bir kanadı vardır ve kısmi albino rakunların kürklerinde beyaz bir yama olacaktır.

Beyaz olmak bir hayvanı albino yapmaz. Gerçek test, pembe veya açık mavi gözlere sahip olup olmadığıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Lösistik hayvanlar çoğunlukla beyaz ten, saç veya pullara sahiptir, ancak gözlerinde ve tırnaklarında koyu renkli pigmentasyon olacaktır. Her ne kadar leucistic hayvanlar gerçek albino hayvanlar kadar nadir olmasa da, çoğu hayvanat bahçelerinde sergilenmektedir.

549 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Burada Çok Iyi Anlatılmış. (27 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 27 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ecem Kaya
Ecem Kaya
96K UP
Araştırmacı
Albino kutup ayısı ile düzenli renkli kutup ayısı.

Onlar var ama kimsenin onları saymak için rahatsız ettiğini sanmıyorum. Diğer tüm beyaz kutup ayılarından tam olarak göze çarpmıyorlar.(Bir quora üyesinin yorumu)

209 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Quora. (27 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 27 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ecem Kaya
Ecem Kaya
96K UP
Direkt olarak kopyala yapıştır yaptım , çeviride hata olabilir

Beyaz Hayvanlar Albino değil mi?

Kısa cevap hayır. Üç ana beyaz hayvan kategorisi vardır. Birincisi genetik olarak beyaz - beyaz kaplanlar her ebeveynden resesif beyaz alel alırlar. İki beyaz kaplan çiftleşirse, tüm yavrular beyaz olacaktır. Beyaz fenotip ile eşleştirilmiş heterozigot bir normal fenotip, yarı normal ve yarı beyaz verir. Genetik olarak beyaz hayvanlar genellikle gerçek bir beyazdır; koyu çizgiler, halkalar veya maskeler genellikle normal fenotipte bulunanla aynı renkte (bazen seyreltilmiş) görünür. Gözler normal renktedir.

Albinizm, melanin melanositler tarafından üretilmediğinde ortaya çıkar. Melanin, cildimizi renklendiren pigmenttir. Güneş ışığı üretimini teşvik eder. Melanin UV hasarından koruma sağlar. Bu koruma gözlere uzanır. Onları korumak için melanin olmadan, gözler ışığa duyarlılık da dahil olmak üzere birçok sorundan muzdariptir.

Tüm Reklamları Kapat

Albinizm, çarpıcı kırmızı gözlerle kolayca tanımlanır. Gözler kırmızı veya pembe görünür, çünkü iriste melanin olmadan, gözün içindeki kılcal damarlar ortaya çıkar. Genetik olarak mavi gözleri olan hayvanlarda bile pembe bir döküm olacaktır, çünkü melanin opaklık sağlamaya yardımcı olur. Ceket rengi kremsi beyazdan soluk sarıya kadar olacaktır - renk gerçek bir beyaz değildir. Koyu işaretler gri veya soluk ten rengi olarak ifade edilecektir. Çoğu hayvan tamamen albino olarak ifade edilir, ancak vücudun sadece belirli bölümlerinin etkilendiği durumlar vardır.

Birçoğu albinizmin çılgın bir olay olduğuna inanıyor. Ancak, albinizm aslında genetiktir. Miras alınabilen resesif bir özelliktir. Çoğu tip erkek ve kadınlara eşit olarak vurur, ancak X'e bağlı bir tür vardır. Melanositler normaldir, ancak vücut ya gerekli bir enzimi üretmez ya da kusurlu bir enzim üretir. Bu nedenle, melanin üretmek için gerekli kimyasal reaksiyon meydana gelemez.

Tüm Reklamları Kapat

Birçoğu albino hayvanlarının vahşi ortamda başarılı olmadıklarına inanıyor çünkü koruyucu renklenmeden yoksunlar. Bu, av hayvanları için geçerli olsa da, rakun ve raptorlar gibi yırtıcı hayvanlarda aynı fenomeni açıklamaz. Cevap, bu bireylerin maruz kaldığı aşırı göz problemlerinde olabilir. Odaklama sorunlarına ek olarak, albinolar bazen spazmodik kekemelikten muzdariptir. Ek olarak, bireyler aşırı ışığa duyarlılıktan muzdariptir. Işık, öğrenci ne kadar küçük olursa olsun, ışık renksiz irise nüfuz ettiğinden öğrenci boyutuna göre düzenlenemez. Birey, yırtıcılardan kaçacak ya da kendini avlayacak kadar iyi göremeyebilir.

Beyaz hayvanların son nedeni kusurlu pigment üreten hücreleri içerir. Sadece melanin üreten hücreleri değil, tüm pigment üreten hücreleri etkiler. Hücreler gelişmez veya herhangi bir nedenle hücre pigment bırakmaz. Lösizm genetik bir mutasyondur. Arızalı hücreler tüm vücudu kaplayabilir veya yamalar halinde ortaya çıkabilir. Piebald hayvanları, beyaz bir arka plan arasında normal renklenme lekelerini ifade eder. Seçici yetiştirme, özellik için üremek için yeterli sayıda leucistic birey üretir. Kısmen lösistik ırklar köpeklerde, kedilerde ve atlarda yaygındır.

Tüm pigment üreten hücreler etkilendiğinden, lösizm daha gerçek bir beyaz olan kürk ve tüyler üretir. Koyu işaretler kendilerini soluk gölgeler olarak gösterir ya da hiç göstermez. İlginç bir şekilde, göz rengi normalde pigmentlidir. Bunun nedeni, irise yol açan hücrelerin kökeninde kürk ve tüy oluşturan hücrelerden farklı olmasıdır.

Kırmızı gözlerden dolayı bir hayvanın albino olup olmadığını belirlemek kolaydır. Normal renkli gözler ve gerçek beyaz ceket / tüyler ürettiğinden genetik olarak beyazın leucistik'e karşı belirlenmesi biraz daha zordur. Genetik test genellikle yasaklayıcı olduğundan, belirleyici faktör ekspresyon sıklığı olabilir. Lösizm genetik bir mutasyon iken, genetik olarak beyaz ekspresyon resesif bir gendir. Piebald bireyleri, lösizmin kısmi ifadesi olabilir, ancak bazı genler de bir boynuzlu görünüm oluşturur. Genetik testin yokluğunda, birkaç kuşak boyunca sadece geniş çapta ıslah nedeni kesin olarak belirleyecektir.

356 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Orijinal Yazı. (27 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 27 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close