Sorulara Dön
-1
Psikoloji & Psikiyatri

Depresyon ve suç arasındaki ilişkiyi nasıl açıklarız?

1
Anonim -1
110 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Depresyon-suç dan önce, depresyonun nedeni birincil öneme sahip burada.

Kişi ne yolla depresif ruh haline geçiyorsa, o sorunun giderilmesi büyük ihtimalle kişiyi suç a iten dürtüyü sonlandıracaktır. Dürtü-suç burada semptom, depresyon ise olumsuz bir dış uyaran ya da patolojiye vücudun verdiği tepki. Bu ayrımı yaparsak, her depresyonun suç a meyili artırmamasını da daha net anlarız.

Suç a itecek seviyede bir depresyon genellikle travma kökenli, ya da patoloji kökenlidir. Özellikle patoloji kökenli işlenen suçlar medyada da büyük yankı uyandırır. Bir kişinin önce ailesini öldürüp -biraz sonra kötü bir şey yapacağım, bunu ailemin görmesini bilmesini istemiyorum diyerek-, sonra bir üniv nin yüksek bir yerine çıkarak insanları silahla öldüren bir kişinin beyin tümörü olduğu, prefrontal korteksi olumsuz etkilediği olaydaki gibi, kişilik örüntüsü bozulmuş, gerçeklik algısı değişmiştir.

Travmatik geçmişlerde de, travmayla yüzleşmek o kadar zordur ki, kişi bu dehşet verici durumu yaşamak istemez. Seratonin dopamin vs hormonlardaki azalmaya da bağlı olarak oluşan yoğun mutsuzluk, tatminsizlik, sürüngen beyni aktive olmasıyla bilinçaltının şiddete karşı gösterdiği tepkiyi kişi sıradan suçsuz insanlara yöneltebilir. Bu cinsel saldırı, doğrudan darp etme-öldürme vs vs yollarla gerçekleşebilir.

Bilinçaltında zaman kavramı olmadığı için yaşanmış travmatik olay bilinç tarafından önemini kaybetse bile, bilinçaltı için halen yaşanmaktadır ve kişi yaşamsal tehdit altındaymış gibi uyarılır sürekli. Bu nedenle fiziksel herhangi bir olumsuz şartın olmadığı durumda kişi huzursuz, mutsuz kısaca sorunlu duyguduruma sahiptir. Böyle durumlarda travmanın uzman eşliğinde çözülmesi inanılmaz önemlidir. Çünkü bilinçaltının bizi koruma güdülemesi bu travma çözülene kadar susmaz.

247 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Https://Dergipark.org.tr/Tr/Download/Article-File/608015. (25 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 25 Kasım 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Https://Www.journalagent.com/Phd/Pdfs/Phd-88597-Review-Baysan_Arabaci.pdf. (25 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 25 Kasım 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Http://Www.cappsy.org/Archives/Vol7/No1/Cap_07_01_02.Pdf. (25 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 25 Kasım 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın