Sorulara Dön
18
Felsefe

Daha az gelişmiş canlılarda inanç gözlemleri hakkında bilginiz var mı? Varsa nelerdir?

"evrimciler arasında ateizm neden daha yaygın? " başlıklı videonun 1.15 dakikasında çağrı bey'in "daha ilkel kuzenlerimizde bu davranışların (din ve inanç davranışları bahsediliyor) daha ilkel biçimde de olsa kendinizde görebilirsiniz. " cümlesi kafama takıldı. Yardım ederseniz sevinirim.

1
240 görüntülenme
Teşekkür (5)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu konuyu anlayabilmek için öncelikle inancın ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu anlamamız gerekiyor. Biz insanlar belli bi' zeka seviyesine ulaştığımızda etrafımızda ki olayları anlamağa ve anlamlandırmağa karşı yoğun bir ilgi duymaya başladık. Algıladığımız nesneler ve olaylar arasında sebep-sonuç ilişkileri kurmaya ve kendi ilkel hayal güçlerimizde onlara mistik anlamlar yüklemeye başladık. Çevremizde görüp açıklamakta zorlandığımız ve bizi feci halde korkutan olaylara karşılık akli sağlığımızı korumaya yönelik yalan söylemeyi öğrendik. Yalan söylemek kolaydır, sorumluluktan kaçırır. Bizleri doğru olmasa dahi güvende tutar. Yıldırım düşmesi, dapremler, yangınlar, hastalıklar, kıtlıklar ve nihayetinde ölüm. Tüm bunlar açıklaması hiçte kolay olamayan şeyler. Fakat, açıklanması zaruri şeyler. Böyle bir durumda yapılabilecek tek ve en iyi şey yalan söylemek. Tüm bu olup biten arasında ilahi bağlamlar kurup tüm sorumluluğu başkasına yüklemek, ardından ona güvenmek. Ondan yardım dilenmek ve yalnız onun için yaşamak. Temelinde hepsi bizim içinde bulunduğumuz kaotik dünya'yı anlama ve anlamlandırma çabamızdan ibaret. İnancın ne olduğu ve nasıl oluştuğunu anladığımıza göre şimdi soruna dönebiliriz. İnanç insana özgü bir davranış mıdır? Cevabı hayır. Hem teorik hemde pratik olarak. Söyle ki biz insanlar oldukça uzun bir süre içinde yaşadığımız Dünya'da etrafını anlama ve anlamdırma yeteneğine sahip tek canlı olduğumuzu zannettik. Halbuki bu yanlıştı. Hemde çok yanlıştı. Son zamanlarda yapılan gözlemlerde gördük ki yaşayan en yakın akrabalarımız olan şempanzeler etraflarını anlama, öğrenme ve ilişki kurma konusunda çok ciddi başarılar elde ediyorlar ve bu durum pek çok yerde meyvesini veriyor. Bazı şempanze popülasyonlarında korkudan doğan çeşitli ritüellerin ve inanç kavramının olduştuğunu görüyoruz. Şempanze guruplarının ''ruhani liderlere'' sahip olduğunu, yağmur yağdığında garip danslar ederek ''tanrı/tanrıları'' ile iletişime geçmeye çalıştıklarını, ağaçlara taşlar ile mabetler yaptıkları gözlemlenmiştir. Tüm bunlar bizlere herhangi bir hayvanın yeterli bir bilinç seviyesinde ulaşınca tıplı biz insanlarda görüldüğü gibi inançlar oluşturacağını gösteriyor.

183 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
8
Teşekkür (3)
Paylaş
8
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın