Puan Ver
12
Puan Ver

Daha az gelişmiş canlılarda inanç gözlemleri hakkında bilginiz var mı? Varsa nelerdir?

"evrimciler arasında ateizm neden daha yaygın? " başlıklı videonun 1. 15 dakikasında çağrı bey'in "daha ilkel kuzenlerimizde bu davranışların (din ve inanç davranışları bahsediliyor) daha ilkel biçimde de olsa kendinizde görebilirsiniz. " cümlesi kafama takıldı. Yardım ederseniz sevinirim.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bu konuyu anlayabilmek için öncelikle inancın ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu anlamamız gerekiyor. Biz insanlar belli bi' zeka seviyesine ulaştığımızda etrafımızda ki olayları anlamağa ve anlamlandırmağa karşı yoğun bir ilgi duymaya başladık. Algıladığımız nesneler ve olaylar arasında sebep-sonuç ilişkileri kurmaya ve kendi ilkel hayal güçlerimizde onlara mistik anlamlar yüklemeye başladık. Çevremizde görüp açıklamakta zorlandığımız ve bizi feci halde korkutan olaylara karşılık akli sağlığımızı korumaya yönelik yalan söylemeyi öğrendik. Yalan söylemek kolaydır, sorumluluktan kaçırır. Bizleri doğru olmasa dahi güvende tutar. Yıldırım düşmesi, dapremler, yangınlar, hastalıklar, kıtlıklar ve nihayetinde ölüm. Tüm bunlar açıklaması hiçte kolay olamayan şeyler. Fakat, açıklanması zaruri şeyler. Böyle bir durumda yapılabilecek tek ve en iyi şey yalan söylemek. Tüm bu olup biten arasında ilahi bağlamlar kurup tüm sorumluluğu başkasına yüklemek, ardından ona güvenmek. Ondan yardım dilenmek ve yalnız onun için yaşamak. Temelinde hepsi bizim içinde bulunduğumuz kaotik dünya'yı anlama ve anlamlandırma çabamızdan ibaret. İnancın ne olduğu ve nasıl oluştuğunu anladığımıza göre şimdi soruna dönebiliriz. İnanç insana özgü bir davranış mıdır? Cevabı hayır. Hem teorik hemde pratik olarak. Söyle ki biz insanlar oldukça uzun bir süre içinde yaşadığımız Dünya'da etrafını anlama ve anlamdırma yeteneğine sahip tek canlı olduğumuzu zannettik. Halbuki bu yanlıştı. Hemde çok yanlıştı. Son zamanlarda yapılan gözlemlerde gördük ki yaşayan en yakın akrabalarımız olan şempanzeler etraflarını anlama, öğrenme ve ilişki kurma konusunda çok ciddi başarılar elde ediyorlar ve bu durum pek çok yerde meyvesini veriyor. Bazı şempanze popülasyonlarında korkudan doğan çeşitli ritüellerin ve inanç kavramının olduştuğunu görüyoruz. Şempanze guruplarının ''ruhani liderlere'' sahip olduğunu, yağmur yağdığında garip danslar ederek ''tanrı/tanrıları'' ile iletişime geçmeye çalıştıklarını, ağaçlara taşlar ile mabetler yaptıkları gözlemlenmiştir. Tüm bunlar bizlere herhangi bir hayvanın yeterli bir bilinç seviyesinde ulaşınca tıplı biz insanlarda görüldüğü gibi inançlar oluşturacağını gösteriyor.

Favorilerime Ekle
4

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biz bilim insanları kumsalda çakıl taşları arayan çocuklar gibiyizdir. Eğer ben, arkadaşlarımdan biraz daha fazla, biraz daha renkli çakıl taşları toplayabildiysem bunun nedeni dizlerime kadar suya girmeye cesaret edebilmiş olmamdır.”
Isaac Newton
Geri Bildirim Gönder