Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
1

Corona virüs laboratuvar ortamında mı üretildi? Benim bildiğim kadarıyla yarasaların yaşam alanlarının tahribi sonucu bu virüs yayıldı. Hangisi doğru?

Bugün biyoloji dersindeyken laf virüse geldi ve hocamız virüsün laboratuvar ortamında yapıldığını söyledi.

3
127 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Bu görüş ile ilgili problem virüsün genetik materyalinin detaylı bir şekilde pek çok bağımsız bilimsel kuruluş tarafından incelenmiş ve üstünde müdahale olduğuna dair bir kanıt bulunmamış olması.

Virüs ilk ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra RNA'sı incelendi ve buna karşı bir aşı geliştirilebilmesi için tüm Dünya ile paylaşıldı. Ki virüs aynı zamanda sıkı bir takibe alındı, geçirdiği mutasyonları kayıt altına almak için RNA'sı farklı kuruluşlarca tekrar tekrar tarandı. Eğer bu virüs laboratuvarda üretilmiş bir virüs olsaydı amaca bağlı olarak üzerinde değişiklik yapılmış olması gerekirdi. Bu değişiklikler ise kolayca saklanabilecek şeyler değil, değişikliğin boyutuna göre fark edilme ihtimali de yükseliyor. Bu virüs az çok akrabaları ile aynı özellikleri taşıyor, aradaki en büyük farklardan biri insana bulaşması. Ancak bu tarz bir mutasyon doğada daha önce de olmuş bir şey. Yani laboratuvar üretimi olması için bulaşma hızı ve ölümcüllüğünü değiştirmeniz lazım. Sars-COV2 için bunların ikisi de sıra dışı bir özellik barındırmıyor. Yayılma hızı akrabası olduğu virüslerle benzer, öldürme oranı ise %3 civarında. Laboratuvarda geliştirilmiş olsaydı çok basit bir şekilde çok daha bulaşıcı ve ölümcül hale getirilebilirdi. Kısaca bu virüs biyolojik bir silah değil ve insan eliyle yapılmış olsaydı hem üzerinde yapılan oynamalar daha belirgin olurdu, hem de virüs çok daha tehlikeli olurdu.

Ekteki araştırmada diğer coronavirüs türleri ile olan benzerliğinden bahsetmiş, ancak sıra dışı bir durumdan bahsedilmemiş.

267 görüntülenme
5
Teşekkür (5)
Paylaş
5

Kaynaklar

  • Wen-Xin Zheng , Ling-Ling Chen, Hong-Yu Ou, Feng Gao, Chun-Ting Zhang, et al. (2021). Coronavirus Phylogeny Based On A Geometric Approach. Pubmed. doi: 10.1016/j.ympev.2005.03.030. | Arşiv Bağlantısı

Sorun şu ki virüsün yayılmaya başladığı nokta olan Wuhan hayvan marketin yakınında yüksek güvenlik laboratuarının olması.

Şimdi burda iki durum var. Bir kısım bu virüs gen mühendisliğidir diyerek Çin'i suçluyor, bir kısım da yeterli güvenlik önlemleri alınmamıştır diye Çin'i suçluyor. Çin de en azından yüksek güvenlik laboratuarını yerleşim yerlerinin bu kadar yakınına yapmak gibi bir hatası olduğu için zaten kendisini aklayamıyor.

Gen mühendisliği ile ilgili sorun şu; henüz virüs fitnessını sağlayabilen bir genetik mühendisliği işi virüs başarısı yok. Çalışmalarda elde edilen virüsler genelde stabil kalamıyor, kaldıki tüm Dünya'yı sarsın.

Ama Çin'in survelyans veya çalışma yapabilmek için zoonotik bir virüsü yüksek güvenlik laboratuarında bulundurmuş ve burda bir güvenlik zafiyeti sonucu virüsün yayılmasına sebep olmuşsa umarım bu bir şekilde soruşturma ve takibi yapılır.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Böyle komplo teorilerinin okumuş kişiler tarafından söylenmesi gerçekten üzücü. Türkiye'de daha eğitimli olan kesimde bile her 3 Kişiden 1'i COVID-19 komplolarına inandığı tespit edilmişti. Maalesef öğretmeniniz de bu komplo teorilerine kanan kesimden.

Salgının başlarında sars-cov-2'nin doğal yollarla evrimleştiğini filogenetik analizler zaten göstermişti.

Li-meng yan gibi bazı komplo teorisyenlerinin iddiaları National Geographic'in "ateş fırtınası" olarak tanımladığı açıklamalar ile defalarca kez çürütülmüştü. Kaynaklara ve aşağıya ekliyorum:

https://evrimagaci.org/covid19-koronavirus-salgini-insan-yapimi-degil-ve-dogal-yollarla-evrimlesti-8381

https://evrimagaci.org/a/10034

1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Scripps Research Institute. Covid-19 Koronavirüs Salgını İnsan Yapımı Değil Ve Doğal Yollarla Evrimleşti!. (23 Mart 2020). Alındığı Tarih: 02 Şubat 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İyi bir kitap okumak, geçmiş asırların en iyi beyinleriyle sohbet etmek gibidir.”
Rene Descartes
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku