Sorulara Dön
1
Felsefe

Cehalet bir tercih mi?

Cehalet bir tercih mi yoksa maruz kalmamıdır?

2
131 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Cehalet, kişinin içinde bulunduğu felsefi, bilimsel standartların altında, ulaşılmış genel düşünce ve bilgi seviyesine ulaşmak için çaba göstermemiş kişi için kullanılan bir niteleme.

Öncelikle kişinin bu durumda bulunma nedenine bakmak zorundayız. Survive modda, temel yaşamsal ihtiyaçlarını karşılama seviyesinde bulunan bir kişinin entelektüel birikim yapması beklenemez. Sofistike ihtiyaçlar, yaşamda kalma ve güven ile ilgili ihtiyaçların karşılanması sonrasında oluşur. Tabii ki herkes için böyle değil. Hatta bir çok ressam ve düşünür vs, çok kötü şartlarda üretimde bulunmuşlardır. Toplum geneli için olan durum açısından ifadeler. Bunun yanında çok iyi eğitim verilmiş kişiler de entelektüel birikim yapamayabilir. (istatiksel olarak böyle)

İçinde bulunduğumuz şartlar, yaşam için gerekli temel gerekliliklerin yerine getirilmesi bir AMAÇ gibi sunulmakta. Ve yaşamın bu sahte amacı gerçekleştirmek için araç olabilecek kadar sıradan bir şeymiş gibi gösterilmekte. Herkes hiçbir kitlesel yönlendirmeye aynı tepkiyi vermez. Bu nedenle, bireyin içinde bulunduğu dönemi kültürel yapıyı geleneği bilimsel seviyeyi felsefi gelişmişliği ele alma biçimi ve gerekçeleri de farklı olacaktır. Belki halkın geneli, kendisine öğretilen biçimde yaşamını temel ihtiyaçlarını karşılamak için araçsallaştıracak ve bundan mutlu olacaktır. Bilim sanat felsefe bu anlamda GEREKSİZ kalacaktır. Çünkü temel ihtiyaçlarını karşılamada avantaj sağlamamakta. Hatta bu durum bu kitleye dahil olan doktor gibi bilimin içinde bulunan bireyler için bile geçerli. Sistem gereği bilmesi gerekenleri bilgi olarak depolayıp gerektiğinde kullanan, bunun dışında hiçbir konuyla ilgilenme gereksinimi duymayan bireyler de aynı nitelikte.

Bunun yanında, zor şartlarda kendisi karnının doyuramazken entelektüel birikim yapan bireyleri, düşünürleri, kaşifleri, yazarları vs görüyoruz. Hatta kilise engizisyonu tehlikesi varken kendi sınırlarını aşabilecek araştırmaları yapan bireyleri görüyoruz.

Kişi kültürel olarak sadece yaşamda kalma üreme ihtiyaçları için yaşaması için yönlendirilebilir. Ancak bu, cahil olmanın bir nedeni, maruz kalma yolu olarak görülemez. Nasıl yüksek standartlarda yaşayan kişinin mutlak entelektüel birikim yapması beklenemiyorsa. Kişi maruz da kalsa, kendi tercihi de olsa, zorundalıklar gereği de görülse, sonuç BİREYSEL KARARa çıkıyor. Çünkü her ihtimalde İSTİSNALARLA DOLU örnekler var karşımızda.

Hangi şart ortam tarih cinsiyette bulunursa bulunsun, kişinin dış uyaranlarla etkileşimi KİŞİSEL olacağı için, şartları kişileri olayları yönetme biçimi de kişisel olacaktır. Gerekirse yazılarını tersten yazacak, söyleyemediği - döneminin yüz yıl ötesi bilgileri yaptığı resimlere gizleyecektir. Gerekirse de ölecektir asılacaktır. Aynı şekilde kütüphanede büyüyüp cahil olmayı bizzat seçerek ihtirasları hırslarına odaklanacaktır. Ancak bu seçimleri iyi kötü şeklinde ele almak yerine, gereklilik yönüyle bakmak daha objektif olacaktır. Bireylerin toplumsal rolleri farkındalık düzeyleri üretimleri farklı olacaktır ve herkes belli bir kalıba girmeyecektir.

230 görüntülenme
1
Teşekkür (3)
Paylaş
1

"Cehalet bir bir durum değil tutumdur" Emrah Safa Gürkan

Emrah Hoca'nın bu önermesine katılıyorum. Şöyle güzel bir sözümüz de vardır ayrıca; "Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır" Bu atasözü de Emrah Hoca'nın söylediğini yüzyıllar önce, aslında ortaya koymuş bir sözdür.

Buna göre, cehalet bir tutumdur. Bir davranıştır ve kişinin istediği bir şey haline gelir. Kişi yeni bir şey öğrenmekten bir noktada rahatsız bile oluyor olabilir. Ne onun şartlarından dolayı olur ne çevresinin tercihiyle cahil kalır kişi. Kendisi öyle istiyordur.

Misal, ben evrimsel mekanikler ve biyoloji ile ilgili ne kadar şey biliyorum? Bir sosyal bilimci olarak evrim mühendisi birisi kadar değil... Ne okulum ne ailem de bu konulara pek vakıf değildi. Hep bu konuda negatif duruma maruz kaldım. Fakat bu konuda yani evrimde, gerek eğitimim gerekse de mevcut durumum bir tarafa öğrenme isteğim de var. İşte bu durum beni cahilden ayırıyor. Bilgi noksanlığı önemli değil, bilgi noksanlığı ile mutlu olmak ise cahilliktir.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın