Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Deniz Ömer Bozdağ
Üye
8

Çapraz kitap okuma tekniği yararlı mıdır ? Düşünceleriniz neler ?

2,503 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Biyoloji Öğrencisi

Merhaba.Evet,çok faydalı bir altivite.Aşağıya ileri okuma için kaynaklar bırakacağım ama birkaç kelam de ben edeyim.Çapraz okuma tekniğini Celal Şengör’den duymuştum ve araştırınca faydalı bir şeey olduğuna kanaat getirdim.Öncelikle her okunulan kitap anlık ruh halimize uymayabilir.Yani,düşünün Darwinin türlerin kökeni gibi bir kitap ve roman klasiği var elinizde.Roman klasiğinin her sayfasını anlamak zorunda değilsiniz,çünkü ana bağlamı yakaladığınızda konuyu anlamış oluyorsunuz.Bilim kitabında böyle değildir.Beynin ATP harcaması gerekir miktar olarak fazlaca.Çünkü bırakın her sayfayı, bir cümlecik bile yanlış okunsa bilgi yanlışı doğabilir ve çalışmalarımızda bizi geri atabilir.Her gün aynı mod’da olmamız çoğu zaman imkan dahilinde olmaz.Dolayısıyla illaki bir kitabı okuyup bitirmek hem zorunda değiliz hem bize faydası dokunmaz.Bu tekniği Bill Gates,Warren Buffet,İlber Ortaylı gibi isimler de uyguladıklarını bildiriyorlar.Ayrıca kaynaklara bırakacağım Quora platformunda da bunu uygulayan insanların tecrübelerine bir göz atabilirsiniz.Ayrıca ben de bu ay içinde bu teknikle 6 farklı kitaba göz gezdirme fırsatı bulmuş biri olarak faydalı buldum.Kaynaklarda bu aktivitenin püf noktaları maddeler haline sıralanmaktadır.Keyifli okumalar.

914 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yok, et al. (2020). Read. Bookriot.com. | Arşiv Bağlantısı
 2. Yok, et al. Benefits. (23 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 23 Aralık 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 3. Quora. Quora. (23 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 23 Aralık 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 4. Bookriot.com. (2020). Read Book Different At Same Time. Book.riot. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close