Sanat & Edebiyat

Sanat ve edebiyat ile ilgili sorularınızı sorabileceğiniz kısımdır.

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
265
Ozan Can
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Neden artık bir Sabahattin Ali, Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Orhan Kemal, Reşat Nuri çıkmıyor? İyi edebiyatçı sayımız bir elin parmaklarını geçmiyor.
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Ozan Bey, sanatçılar daha çok eserlerini verdikten çok sonra anlaşılır ve takdir edilirler. Saydığınız sanatçıların da çoğu yaşadıkları dönemde rabet görmüyordu, bugün dönüp baktığımızda zamanını nasılda iyi anlattığını görüp takdir ediyoruz.

Bugün artık klasisit sanatçı çıkmaz çünkü Dünyamız post-modern dönemde yaşıyor. Postmodernist, sürrealist, abstrakt edebiyat eserleri veriyor günümüzde sanatçılar Zeitgeist gereği. Bugün bu tip edebiyatçılar var (İhsan Oktay Anar, Mine Söğüt, Orhan Pamuk...) ve bazı kitlelerce takdir de ediliyor ama çoğunluğun gerek politik, gerek protest sebeplerle tepkisini çekiyorlar.

Ama bir 100 yıl sonra ( hepsi ölüp gittiğinde:() dönüp "çok iyi edebiyatçılr varmış, şimdi niye böyle edebiyatçılar çıkmıyor" denecek.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
50
İsmet Karataş
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Film yada karikatur cinsinden. Merak ettigim konu bu cunku bir nesne goruntu yaratirken beynimizin bunu engellemeye calisicagi gercegide var arastirtim fakat cok bir seye ulsamadim
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Melek Mendi , Mühendislik Öğrencisiyim

En eski kaydedilen örneklerden biri MS 200 yılında, bir hiciv yazarı ve Asur kökenli retorik uygulayıcısı olan Samosata'lı Lucian (Türkiye'nin doğusunda) tarafından yazılmıştır (bu düşünülmektedir). Eserleri arasında Ay'a bir yolculuğu ve orada çok sayıda yaşamın keşfini ayrıntılarıyla anlatan Vera Historia veya "Gerçek Hikaye" adlı bir roman da var. Bu ay hayatı, üç başlı akbabayı, yaprak kanatlı otlardan yapılmış kuşları, sütü terleyen insanları ve filler büyüklüğündeki pireleri içerir.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku