Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2
Çalışırken maske takamayan Çağrı Merkezi Çalışanları ne kadar risk altında?
Çalışanların birbirlerine 1'er metre mesafeyse oturduğu ve bütün mesai boyunca kulaklıkla konuşarak çalıştıkları; ses kalitesinin etkilenmemesi için maske takamadıkları bir çalışma ortamı çalışanların sağlığı açısından ne kadar risk taşıyor?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ali Emir Orhan
Ali Emir Orhan Hemşire yardımcısı, yerli-yabancı kaynaklardan tıp okuru

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) çalışanlarından Valentyn Stadnytskyi ve Christina E. Bax gibi bazı kişilerin yüksek hassasiyetli lazerler ile yapmış oldukları çalışmalarda öksürme, hapşırma haricinde yüksek sesle konuşma sonucunda da virüslü aerosollerin (tükürük parçacıklarının) havada kaldığını tespit etmişlerdir, yapmış oldukları incelemelerde bu partiküllerin 8 ile 14 dakika boyunca ortamda kaldığı, normal tonda bir konuşma sırasında çıkan partiküllerin daha az sürede kaldığı gözlemlense de yüksek sesle konuşmanın virüsün bulaş ihtimali açısından iyi havalandırılmayan ortam ve maske önlemi alınmayan noktalarda risk oluşturabileceği düşünülmüştür. Hassas lazer ile yapılan ve maskenin önemini bir kez daha hatırlatan bu çalışmaya ait kısa bir görüntüyü yazıya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Bunun dışında Finlandiya, Aalto Üniversitesi Profesör Ville Vuorinen önderliğinde yapılan bir çalışmada arada yüksek lafların bulunduğu marketlerde dahi enfekte kişinin hapşırması sonucu virüslü partiküllerin 3 metrekarelik alanda 6 ile 10 dakika boyunca kaldığı, kişi alandan ayrılsa dahi aerosollerin (mikro tükürük parçacıkları) ortamda kalmaya devam ettiğine dahil simülasyonlar paylaşıldı. Profesör kapalı alanlarda uzun süre kalmamayı kalınması halinde ise maskeyi mutlaka kullanmak gerektiğini söyledi.

Bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=WZSKoNGTR6Q&feature=emb_title

Bu Reklamı Kapat

Wuhan da sağlık çalışanlarının koruyucu ekipmanlarını çıkarttıkları bir odada ve tuvalette havada virüs partiküllerine rastlandı virüsün elbiseler üzerinde yani zeminlerde aktivitesine devam etme süresi ile havada asılı kalması sonucu aktivitisini kaybetmesi arasında ciddi bir fark olduğundan ekiplerin kıyafetleri çıkarttığı esnada virüslerin havaya sıçradığı düşünüldü lakin bu inceleme raporunda bu incelemelerin virüsün havadan bulaşarak enfekte ettiğinin kanıtı olamayacağı vurgulandı, araştırma sonucunda uzmanlar yine aynı uyarılarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü virüsün havada asılı kalan partiküllerin rast gele ortamdan geçerken kişileri enfekte ihtimalinin zayıf olduğunu bu güne kadar bu yolla enfekte olduğu tespit edilmiş vakaların olmadığını belirtse de, sınırlı bir risk olmasına rağmen maske ve sosyal mesafe uyarısı yaptı.

Yukarıda verdiğim ve diğer birçok benzer çalışma sonucunda hep maske uyarısı yapıldığından ve mevcut çalışmaların olası riski gösterdiğinden iyi bir havalandırma sistemi yanında maske ve sosyal mesafeye ayrıca uyulması sonucu ortaya çıkmaktadır, unutmamak gerekir ki iyi bir şekilde kullanılan maske bizi koruyacak, maske kullanmasını bilmemek ortaya daha kötü tablolar çıkartacaktır. Bu konuda benzer soruya verdiğim cevap için bu linke : https://evrimagaci.org/soru/n95-maske-kullanimi-onerisi-5191#4226

Bu Reklamı Kapat

Siteden konu hakkında okumanızı tavsiye ettiğim içerikler için bu linklere tıklayınız, daha fazlası için aratma yapabilirsiniz:

https://evrimagaci.org/hangi-maske-ne-zaman-kullanilir-maskenizi-tekrar-kullanmali-misiniz-8555

https://evrimagaci.org/maske-konusundaki-kafa-karisikligi-maske-takmali-misiniz-8497

115 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Pnas (Proceedings Of The National Academy Of Sciences). (25 June 2020). Alındığı Tarih: 25 June 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Research Square. (25 June 2020). Alındığı Tarih: 25 June 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  3. Yazar Yok. Aalto Üniversitesi. (25 June 2020). Alındığı Tarih: 25 June 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  4. Yazar Yok. Nature. (25 June 2020). Alındığı Tarih: 25 June 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et