Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

N95 maske kullanımı önerisi?

Enfekte olmuş biri için "mumkunse n95 değilse cerahi maske" takılması önerilmiştir. Ancak n95 ventli yani nefesi aldığımızda filtre eder. Ancak nefes verildiğinde basictan dolayi vent açılır ve neferi filtre edilmeden tahliye edilir. Diye biliyorum. Yanlış mı biliyorum acaba?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Öncelikle N-95 maske tavsiye edilmemesinin birden fazla sebebi olduğunu belirtmek ve bizleri virüsten koruyucu asıl tedbirlerin hijyen ve sosyal mesafeye dikkat etmek olduğunu hatırlatmak gerekir, kullanımını bilmeden yapılan basit bir cerrahi maske dahi bizleri ciddi enfeksiyonların eşiğine sürebilir, haliyle N-95 gibi tüberküloz, kızamık, suçiçeği ve benzeri ciddi bulaşıcılık riski içeren hastalara müdahale ederken yalnızca yeterli eğitim aldığı kararlaşan sağlık çalışanlarının kullanabileceği özel bir maske olan N-95 ve türevlerinin halk ve enfekte kişiler için kullanılması kesinlikle yanlıştır, çünkü eğitimli olmayan kişiler tarafından bu maskelerin güvenli bir şekilde takılmasının zorluğu ve bunun ötesinde düzgün bir şekilde takılsa bile hareket halinde tekrar hava boşluklarına yol açabilme tehdidi sebebiyle kullanılmamasının yanı sıra bu maskelere yapılan bir hayli abartılı talebin de gerçekten bu maskeyi kullanması gereken sağlık çalışanları ve uzmanları zor durumda bırakacaktır, en nihayetinde bu maskelerde dahil olmak üzere tüm maskeler bizi kesin ve istisnasız koruyacak diye bir kesinlik söz konusu değildir, bu tür maskeler yüksek oranda filtrasyonu dahi, İngiltere Sağlık ve Güvenlik Laboratuvarı yapmış olduğu bazı deneylerde tüm maskelerin bir miktar virüsü engellemekte başarısız olduğu sonucuna ulaşmıştır, kısacası cerrahi bir maske dahi doğru kullanıldığı zaman ve ancak el hijyeni başta olmak üzere sosyal mesafe ve temastan kaçınma sonucunda bizlere fayda verebilir.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Amerikan Sağlık Bakanlığı Gıda ve İlaç İdaresi Bu tür maskeleri halkın kullanmasının önerilmemesi ve kesin enfeksiyon riskini önlemediğini dahil
  2. BBC N-95 türevlerini eğitimsiz kişilerin takması dahilinde tehlikeler
  3. Milliyet Gazetesi Basit bir maskenin dahi doğru kullanımı sonucunda koruyuculuğu ve enfeksiyona sebep olan patojenlerin yayılmasını engellemesi

Enfekte olmuş kişi eğer hastanedeyse hastanın öksürmesi ile etrafa damlacık yoluyla virüsü yayması muhtemeldir. Bu nedenle hasta izole edilir ve öksürürken (bilinci yerindeyse) kol içine öksürmesi öğütlenir.

N-95 tarzı maskeler yüksek risk grubu sağlık çalışanları tarafından kullanılması gereken maskelerdir.

Bu maskelerin tüm dünyada sağlıklı kişiler tarafından bile kullanıldığını süreçte maalesef gördük.

İnsanların kendisini koruma içgüdüsünü belli bir noktaya kadar hepimiz anlayışla karşılarken, bu tarz ekipmanların yanlış kullanımının enfeksiyon riskini arttırmanın yanında asıl kullanması gereken kişilerin bu ekipmanlara erişiminde de sıkıntılar oluşturabileceğini unutmamalıyız.

Sağlıkla kalın..

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. CDC Adhere to Standard and Transmission-Based Precautions
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, cehaletin topografisidir.”
Oliver Wendell Holmes
Geri Bildirim Gönder